Kā pārstāt visu laiku kārtot māju

majas_uzkopsanas_padomi

Atzīstieties, meitenes, vai esat kādreiz sevi pieķērušas pie domas, ka viss, ko mājās darāt – tā ir mūžīga mājas uzkopšana? Ir jānotīra tur, ir jāsakārto pieliekamais, ir kaut kas jāizmet, plauktiņš vai skapis jāsakārto, putekļi un plīts virsma jānotīra … Un kamēr to visu darām, pa to laiku uz virtuves nosūcēja atkal ir sakrājušies sodrēji. Kā tad šo nebeidzamo riņķa danci ap grīdas lupatu un birsti pārstāt dancot?

Kā dēļ tas viss?
Pirmais jautājums, kuru vērts sev šādā situācijā uzdot, skan apmēram tā: kā dēļ un kāpēc tu centies sasniegt šo ideālo kārtību un tīrību? Atbilžu varianti var būt sekojoši:

  • Sev: jo tev nepatīk, ja mājā ir nekārtība.
  • Vīram: viņam nepatīk, kad mājā ir nekārtība un viņš bieži to piemin.
  • Bērniem: viņiem jāredz piemērs, ka mājās ir jāuztur kārtība.
  • Citiem cilvēkiem, piemēram, viesiem: ko viņi par tevi padomās, ja pēkšņi ieraudzīs uz krēsla sakrājušos drēbju kaudzi vai kaķa spalvas uz dīvāna?

Ģimene un kārtība
Apsver, vai tik tavos centienos ieviest kārtību nepavīd perfekcionisms? Perfekcionismam ir diezgan liela vēlēšanās tev likt tiekties uz to, ko nav iespējams panākt.

Varbūt tevī iemājojusi kaut kāda pārliecība, piemēram: “laba saimniece nekad un ne uz mirkli nepieļauj pat dažu putekļu atrašanos uz plauktiņiem”? Šīs pārliecības negatīvā puse nozīmē to, ka, ja tavā mājā ir vismaz daži putekļi, tu esi slikta saimniece. Dažām, šāda perspektīva var šķist patiešām briesmīga un neciešama un tāpēc viņas nedēļas nogalē izvēlas lupatu un birsti, nevis atpūtu ar ģimeni.

Lai par šo tēmu pārtrauktu raizēties, padomā par to, kā varētu izskatīties skala no vissliktākajām mājsaimniecēm pasaulē līdz vislabākajām. Pasaulē nepastāv tikai melnā un baltā kritēriji, tā tiešām ir skala. Kā tev liekas, kurā vietā uz šīs skalas atrastos tu? Tava mamma? Vīramāte? Māsa? Draudzene? Padomā par konkrētiem cilvēkiem, kurus tu varētu novietot uz šīs skalas: kuri no šiem cilvēkiem, ja vērtējam pēc kritērija „saimniece”, ir krietni zemāk uz skalas par tevi, un kuri ir krietni augstāk par tevi?

Padomā par to, KAS tiek ietverts jēdzienā “mājsaimniece”. Vai tiešām tas nozīmē tikai pakaļdzīšanos pēc putekļiem un netīrumiem vai ir arī kaut kas arī cits (kas ir ne mazāk svarīgs), lai sauktos par labu saimnieci? Kā tu domā, ko vairāk novērtēs tavi bērni (un atcerēsies): kā tu svētdienās viņiem lasīji grāmatas vai kopā spēlējāt galda spēli  vai, kā tu tajā pašā laikā, šajās pašās svētdienās, visu dienu sūci putekļus?

Un tagad par tuviniekiem…
Jā, dažreiz IR tā, ka mums tuvi cilvēki par mūsu nevīžību izsaka savu neapmierinātību. To dara visi tuvinieki: vīri, vīramātes, vecāki. Dažos gadījumos, protams, viņu pretenzijas ir pamatotas. Bet dažreiz – un tieši par to būs runa – aiz šiem aizrādījumiem par tīrību un kārtību slēpjas kaut kas cits: neapmierinātība ar tevi kopumā, vēlēšanās kontrolēt, manipulēt, kaut kādas attiecību problēmas. Šādās situācijās, protams, pārmetumus par nekārtību tavā apkārtnē nav jāuztver kā tiešus. Varbūt tas ir signāls, ka ir pienācis laiks identificēt un izārstēt sāpīgās attiecību vietas…?

Padoms: izstrādā sev kaut kādu piemērotu mājas uzkopšanas grafiku, piemēram, katru dienu, bet mazliet vai arī  1 x mēnesī trīs stundas – tas ir tikai piemērs. Tev būs savējais. Vai arī uzkop māju konkrētās dienās, konkrētas mājas zonas. Vārdu sakot, variantu ir daudz.

Uzkopšana kā apsēstība
Ja mēs runājam jau par kaut kādiem psiholoģiskiem sarežģījumiem, tad tā tas arī notiek. Uzkopšana kļūst nogurdinoša, kas neizraisa pabeigta procesa sajūtu.  Var rasties sajūta, ka, lai samazinātu savu diskomforta sajūtu, kaut kas nekavējoties ir  jādara.  Vairumā gadījumu runa iet par nemiera sajūtu vai arī citām diezgan intensīvām, nepatīkamām emocijām, kuras cilvēks mēģina apslāpēt ar aktīvu darbību.

Dažreiz cilvēkiem ir nosliece uz pārmērīgas kārtības ieviešanu – visbiežāk tad, ja viņu pārņem biedējošas domas  par apkārtējo mikrobu pasauli, iespējamo piesārņojumu un no visām pusēm uzbrūkošajām slimībām. Šādā situācijā, protams, jau ir nepieciešama profesionāla palīdzība.

Šodien būs ciemiņi: ko darīt, ja māja nav uzkopta
Varbūt priekš tevis tas būs jaunums, bet cilvēki nevērtē tevi TIK ļoti skrupulozi, kā tas liekas tev. Un neiet runa tikai par tīrību tavā mājā, bet arī par jebkuriem citiem tavas dzīves aspektiem: cilvēki vispār mēdz domāt daudz vairāk par sevi, nekā par tevi.

Protams, ja tev ir tik daudz kaķa vai suņa spalvu, ka tās nokļūst pat ēdienā, ar kuru tu cienā viesus, tad, protams, tas ir iemesls pārskatīt gan mājas uzkopšanas grafiku, gan veidus.

Kad nāk ciemiņi, viņi to dara tevis dēļ un, lai tiktos ar tevi. Atceries, šajā brīdī tu nepiedalies labāko saimnieču konkursā. Tāpēc fokusējies uz tikšanos ar draugiem – tas radīs viņiem daudz vairāk prieka, nekā tava paniskā vēlēšanās skapī sastūķēt visu, ko vien var paspēt. labāk uzcept kādu smaržīgu ātro kūku.

Un tagad secinājums: kopsummā, ja šī mūžīgās uzkopšanas problēma tuva un pazīstama ir arī tev, ieteicams pievērst uzmanību ar mājas uzkopšanu saistītajiem psiholoģiskajiem uzstādījumiem. Kāpēc tu to dari TIK intensīvi? Ko nozīmē priekš TEVIS „tīrība dzīvoklī” vai „netīrība dzīvoklī”. Tās ir TAVAS vēlmes vai svešas vēlmes? Vai, varbūt, uzkopjot dzīvokli ir kaut kas, no kā tu vēlies „atslēgties”? Vai ir kaut kas, kas tevi ļoti uztrauc? Kas varētu notikt tad, ja tu, piemēram, nedēļu māju neuzkopsi?

P.s. Kāds ir tavs mājas uzkopšanas grafiks?

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 3

Man ir ko teikt »

 
  • Una

    Man vienmēr ir šķitis nesaprotams, kā savu dzīves telpu var pārvērst par kloāku. Pat internetā ir mazie padomi, kā fiksi visu sastumt pa kaktiem, jā, tieši sastumt. Viss jau slēpjas faktā, ka katrai lietai ir sava vieta un tikai sliņķis vienu darbu darīs divreiz. Kas ir tas, kas liedz sievietei paņemt rokā lupatu un uzvākt savu telpu? Manikīrs, nahren to manikīru, ja dzīvo miskastē.

     
     
     
    • Kas liedz vīrietim paņemt rokā lupatu un uzvākt savu telpu?

      p.s. sieviete = kalpone?
      ja nekas cits dzīvē neinteresē, tad var šrubēt māju visu diennakti.
      Vairumam sieviešu gan ir kas jēdzīgāks un sakarīgāks darāms, nekā psihopātiska ņemšanās ar lupatām, kārtošanām un kopšanām.

       
      • Neviens neliedz, un kad vajag – paņem.
        Bet kas to liedz darīt sievietei? Kas TAD to darīs – māju kārtos, kops, uzturēs tīrību, ja ne sieviete? Tad jau iznāk, ka vīrietim ar nav nekā jēdzīgāka ko darīt?
        Manuprāt, drīzāk te ir cits jautājums – ir sievietes, kas uztur pedantisku kārtību un ir šokā par katru puteklīti, kas uzradies, ir sievietes, kas māju uzkopj tad, kad ieplānojušas vai pēc citiem saviem paradumiem un ir sievietes, kas māju nekopj… Bet, ja sieviete neuzskata par pienākumu uzturēt māju kārtībā un domā, ka šis pienākums jāpilda vīram, tad jautājums – kas sitīs naglu sienā, remontēs mašīnu, uzraks dārzu? Visam un katram savs laiks,sava vieta, savi pienākumi.
        Un lai vai cik emancipētas mēs būtu, mēs esam un paliksim (paldies Dievam) sievietes un, lai vai kā kādai negribētos – ar saviem sievietes pienākumiem. …Ja vien mēs gribam, lai blakus stāvētu vīrietis, nevis ar lupatu rokā, bet lāpstu (par piemēru) un, lai mēs pašas viņu ar laiku nesāktu saukt par lupatu….

         
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata