Kā iemīlēt mājas uzkopšanas procesu

105942763Laimīgas ir tās sievietes, kas mājās ievieš kārtību ar prieku un baudu.

Dažas no mums priecājas par to, ka visas lietas, mantas utt. atgriežas savās vietās un līdz ar to tiek sasniegta stabilitāte un atgriežas miera sajūta. Savukārt, citas sievietes uzkopšanas darbu laikā ne tikai nomierinās, bet arī atbrīvojas visām šaubām un bailēm, rod risinājumus ikdienas un pat radošām problēmām. Trešajām patīk pats process kā tāds, kas pārvērš haosu sakārtotībā.

Tomēr ne visas sievietes ir priecīgas un laimīgas šī procesa laikā. Ir mūsu vidū tādas, kurām tikai viens vien atgādinājums, ka ir pienācis laiks uzkopt māju, spēj sabojāt visu garastāvokli. Iedvesma pazūd un rodas velēšanās darīt jebko, lai tikai nebūtu jāvicina putekļu lupata un jāmazgā grīdas.

Vai ir kāds risinājums ne nu gluži lai iemīlētu uzkopšanu, tad vismaz lai samazināt negatīvismu, kas ar to visu saistīts?

Pauze, bet ne kafijas…

Daži radoši cilvēki, piemēram, labi zināmā dizainere un rakstniece Jana Frank mājas uzkopšanas procesu izmanto kā jaunrades sākumu. Kad Janai ir kaut kas jāizdomā – koncepcija, sižets utt. – vispirms viņa ķeras klāt pie mājas uzkopšanas.

Ja tu neesi tāda kā Jana un uzskati, ka ir grēks auglīgākos kreatīvisma brīžus tērēt putekļiem un netīrumiem, nodarbojies ar uzkopšanu radošā darba starplaikos. Šādi tu nošausi divus zaķus uzreiz. Pirmkārt, tā būs atslodze tavām smadzenēm, kas ir nepieciešams, lai darbs turpinātos veiksmīgi. Otrkārt, dosi iespēju ķermenim izkustēties, tādejādi uzturot fizisko formu. Un treškārt, sakārtosi māju ar „vismazākajiem zaudējumiem”. Tas nozīmē, ka iepauzēt vajadzēs vienalga. Tomēr, tā vietā, lai nekustīgi sēdētu uz krēsla, dzertu kafiju un skatītos jaunā seriāla nākamo sēriju, tu veiksi mini-vingrojumus un ieviesīsi mājās kārtību.

Bezgalīgais uzlabojumu process

Ir cilvēki, kas uzskata, ka kārtības ieviešana – tas ir prātu-atslēdzoša nodarbošanās. Protams, ne sliktā nozīmē. Kad notiek uzkopšanas procesi, smadzenes atslēdzas un tas nozīmē, ka atpūšas. Atpūšas arī emocionālā sfēra, protams, ja vien esi samierinājusies ar to, ka ir jāievieš kārtība un visu ieplānoto dari automātiski.

majas_uzkopsana (2)

Tomēr, uzkopšanas process var kļūt arī par radošu nodarbošanos, ja vien nevis vienkārši pārstāsi domāt, bet gan „pārslēgsies” uz citu tēmu, proti, mājas vides racionalizāciju. Mājas uzkopšanas laikā tu vari konstatēt vai atrast kādas nepilnības, kurām vienkārši nevajadzētu būt. Piemēram:

 • Tu konstatēji, ka tavi dokumenti glabājas vienlaicīgi trīs mapēs – viena uz galda, otra atvilktnē, bet trešā plauktā. Mājas uzkopšana – tā ir iespēja beidzot visus dokumentus salikt vienuviet un nekad vairs nestresot par to, kur tad atrodas viens vai otrs līgums, čeks vai kvīts.
 • Vai arī tu saproti, ka kaut kāda manta vai pat mēbele tiek turēta vai atrodas ļoti neērtā vietā. Iespējams, šodienas uzkopšanas procesa laikā tev ienāks prātā laba ideja , kā šo problēmu atrisināt, pārstumjot mēbeli citā vietā vai atrisinot šo situāciju citādi.

Vislielāko prieku mājas uzkopšanas laikā sagādā krāmu izmešana. Tavā acu priekšā uzaug kalns no maisiem, kas piepildīti ar vecām avīzēm, bukletiem, kārbām, turzām utt. Dzīves telpa ir atbrīvojusies un, lai vai cik tas dīvaini, rodas tāda viegluma un brīvības sajūta!

Starp citu, mājas uzkopšanas laikā tu vari atrast mantas, kuras jau uzskatīji par pazaudētām. Tas ir vēl viens liels mājas uzkopšanas pluss!

Un vēl. Mājas uzkopšana var būt arī ceļš uz ekonomiju. Tu nejauši vari atrast līdzekļus-dublikātus. Piemēram, dažas absolūti vēl nesāktas lietot trauku mazgāšanas līdzekļu pudelītes vai veselu iesaiņojumu ar tualetes papīriem. Un kādu laiku ar to būs gana.

Kā to dara filmās

Kā noskaņoties uz pozitīvismu? Starp citu, šajā procesā var palīdzēt dažas filmas, kurās kārtības ieviešana parādīta kā viegls un dabisks process. Šādu filmu noskatoties, gribas pašai ķerties tam visam klāt.

filma_stepfordas_sievasViena no šādām filmām ir „Stepfordas sievas” ar Nikolu Kidmenu galvenajā lomā. Un kaut arī galvenā filmas tēma ir nevis šodienas apskatāmā, bet gan pavisam cita, pat pretēja (ka sieva ir „dzīvs cilvēks” un nevis lelle, kas cep cepumus, visu visapkārt mazgā un cauru diennakti smaida), šai filmai vienalga piemīt maģiska iedarbība uz sievietēm – to noskatoties, rodas vēlēšanās uzkopt māju!

Ir jāatzīmē, ka līdzīgs noskaņojums var rasties arī pēc filmas “Sātans Pradas brunčos” noskatīšanās. Vai atceries galvenās redaktores galdu, uz kura pat žurnāli bija salikti muguriņa pie muguriņas, nemaz nerunājot par visu pārējo? Noskaties šo filmu un ķeries pie nekārtības likvidēšanas arī savā mājā.

Vispār filmas, kurās tiek demonstrēts skaistums un mājīgums var ļoti palīdzēt, lai stimulētu mājas kārtības ieviešanas iedvesmu. Gan jau mums katrai ir dažas savas šādas „rosinošas” filmas. Nu tad nekas cits neatliek, kā izveidot šādu filmu mapi un, noskatoties kādu no tām, ķerties klāt 40-60 minūšu tīrības stundai arī savā mājā! Un ko tad mums vajag, ja ne to?

Varbūt ar tevi nav TIK traki, bet lai vai kā es gribētu palielīties, ka arī man nav TIK traki unmajas_uzkopsana (3) es bez grūtībām uzsāku mājas uzkopšanu, tomēr tā nav. Es varu teikt, ka man darbojas visi šie un vēl daži citi „iedvesmas” rašanas paņēmieni. Laikam viss atkarīgs no situācijas. Un gadās pat tā, ka nelīdz neviens no tiem. Un tad es ķeros pie galējā paņēmiena – kaut kā garda piesolīšanas sev, ja darbs, kas ieplānots, tiks pabeigts. Un kā ar tevi?

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 •   Pat vispedantiskākajiem cilvēkiem mājas vides un ikdienas darbu organizācija nemaz nav tik viegls uzdevums. Te nozūd atslēgas, te iemīļotā ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 •   Es jau otrdien, mūsu iknedēļas jaunumu vēstulē visām mūsu sekotājām pavēstīju, ka tuvojas 3 sirsniņdienas arī buduāra grāmatplauktā . Un n ...

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

 

Tags: , , ,

Atbildes pavisam: 2

Man ir ko teikt »

 
 • Mājas tīrība ir pamatu pamats, laimīgai dzīvei!

   
   
   
 • Nongrata

  ‘Desperate Housewives” arī iedvesmo, īpaši Brī Van De Kampa.

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata