Kāpēc pastāv arī vasaras depresija

 

vasaras_depresija

Kad jūs šo izlasīsiet, kādam varētu likties: „Ko gan cilvēks tik neizdomā… mums, cilvēkiem, izskatās nekad nav labi – ziema slikti, vasara- slikti, auksti – slikti, karsti-slikti…” Bet, tomēr. Daudzas no mums, šo izlasot, kaut kuros momentos atpazīs sevi. Un es sevi arī atpazīstu dažos, zemāk minētajos momentos…

Neskatoties uz to, ka vasara ir visgaišākais gadalaiks, kad ir tik daudz iespēju atpūtai un izklaidēm, ir cilvēki, kuri jūtas neapmierināti un nomākti. Kas tad šajā skaistajā gada periodā var būt slikta noskaņojuma iemesls?

Slikta pašsajūta. Ir tāda cilvēku kategorija, kas nepanes karstumu. Karstajās vasaras dienās viņi ir spiesti palikt mājās no pašas rītausmas līdz saules rietam. Ja iespējas paglābties no nogurdinoša karstuma nav, tad dienas beigās viņi jūtas noguruši, miegaini un viegli aizkaitināmi.

Neapmierinātība ar savu izskatu. Minimālais vasaras apģērba daudzums ne vienmēr spēj paslēpt tās ķermeņa daļas, kuras vēlamies paslēpt. Un par cik cilvēks apzinās, ka tās nav ideālā stāvoklī, viņš kļūst kautrīgs, noslēgts, kā rezultātā noskaņojums pasliktinās.

Skaudība. Dažreiz cilvēkiem liekas, ka vasarā visi visapkārt to vien dara, kā atpūšas un priecājas. Tikai viņš viens dirn darbā un ir aizņemts ar ikdienas mājas darbiem un rūpēm.

Brīnuma gaidas. Īpaši tas skar romantiķus, jo vasara pēc viņu domām ir ideālais laiks satikt savu otro pusīti. Un, jo vairāk tuvojas vasara un, jo vairāk tā tuvojas vidum, jo drūmāks noskaņojums.

Skolas brīvdienas. Vecākiem, kuriem mājās ir skolnieki vai studenti, tieši vasaras brīvlaiku dēļ rūpju sarodas vēl vairāk. Jo – ir jāmaina dienas gaitas, plāni, jādomā kā, kur un ar ko atstāt bērnus, ar ko viņus nodarbināt utt.

Nepatīkamas atmiņas. Tās var būt saistītas ar reiz vasarā tuva cilvēka zaudēšanu, nelaimīgu mīlestību, sliktu pieredzi saistībā ar jebko utt.

Dzīves veida maiņa. Zinātnieki ne reizi vien ir pierādījuši, cik vērtīga ir konkrēta dienas gaitu, ēdienreižu, atpūtas un miega laika plānošana. Vasarā viss mainās. Īpaši jauniešiem un vasarnīcu-dārzu īpašniekiem.

Diētas un trenažieru zāles. Jau tā mūsu organisms karstajās vasaras dienās mokās, bet daži no mums cenšas to novārdzināt vēl vairāk trenažieru zālēs un ar drastiskām diētām.

Straujš naudas tēriņu pieaugums. Vasara ir laiks atpūtai, izklaidei, dārzkopībai, celtniecībai un remontiem, un šajā gada laikā ir vēl daudzi citi tēriņi. Pie tam, ne visi prot pareizi kontrolēt naudas plūsmu. Jā, un dažreiz ir žēl, ka naudu esi krājis vairākus mēnešus, bet tā pazūd dažās dienās…

Darbs. Joprojām jāceļas agri no rīta un mājās jāatgriežas vēlu vakarā. Un pēc tam laiks tiek pavadīts mājas darbu veikšanai. Šī iemesla dēļ daudzas no mums sāk skumt par to, ka atkal kārtējā vasara aiziet nemanot.

Kā rīkoties, lai no šīm nemotivējošajām sajūtām izvairītos?

Izveidojiet plānu. Tas jo īpaši attiecas uz tām no mums, kuras nepanes karstumu, vai tām, kuras uzskata, ka ikdienā ir maz laika atpūtai un izklaidēm. Jā, jā – ir jāuzraksta uz papīra nepieciešamo uzdevumu saraksts, norādot laiku, kas nepieciešams to izpildei (katram atsevišķi). Protams, jūs nevarēsiet to ievērot precīzi, bet tomēr tas jums palīdzēs: jūs sāksiet pareizāk plānot dienu, izslēgsiet no šī saraksta nevajadzīgās darbības un atradīsiet šai sarakstā tos darbus, kurus, iespējams, kaut kā varētu apvienot vai galu galā nedarīt vispār.

Pamēģiniet!

Sagatavojieties karstajām dienām. Justies labāk palīdzēs: kondicionierus, ventilators, pārcelšanās uz kādu laiku uz citu dzīves vietu (pie radiem, uz vasarnīcu, pie jūras…), regulāras ūdens procedūras, pēc iespējas mazāka laika pavadīšana virtuvē pie plīts, vēsi ēdieni, dzērieni, pastaigas mežā, parkā, aizraušanās ar interesantu nodarbi, gaismu atstarojošās (tonējošās) plēves uz logiem utt.

Neaizmirstiet par pareizu dzīves veidu. Neskatoties uz to, ka gaišais dienas laiks ir mainījies, un jūsu plāni arī, neaizmirstiet par dienas režīmu, sporta nodarbībām un veselīgu uzturu:

Pareizs rīts: pamošanās agri no rīta (laikā no 6:00-8:00), rīta vingrojumi, duša (vēlams kontrastainā), brokastis.

Nepareizs rīts: pamošanās tuvāk pusdienlaikam, ātrs nogurums (šī iemesla dēļ), nevēlēšanās kaut ko darīt, rezultātā – bezmiega nakts.

Padomi.

Nedomājiet par citiem. Jums tikai no malas tā liekas, ka, kamēr jūs strādājat, pārējie sauļojas pludmalē, ceļo vienā ceļošanā un atpūšas draugu kompānijās. Kad jūs atpūšaties, iespējams, par jums runā un domā tāpat. Bet, ja jums liekas, ka citi vasaru pavada jautrāk (un, ja jums arī gribas tāpat), izrādiet iniciatīvu pati un organizējiet kaut ko interesantu arī sev un savējiem tuviniekiem. Bet tad neaizmirstiet arī par foto – kaut vai priekš sevis. Nākamajai vasarai, kad draudīgi tuvosies „vasaras depresija”.

Tērējiet naudu apdomīgi. Vasarā budžetu var ievērojami ietaupīt uz pārtikas rēķina. Ņemot to vērā, parēķiniet cik daudz “brīvas” naudas jums mēnesī būtu jāpaliek. Un tad padomājiet, kādu summu nedēļā/mēnesī jūs būtu gatavas ziedot izklaidei. Turieties pie šiem aprēķiniem, pretējā gadījumā jūs iestigsiet parādos.

Neaizmirstiet par miegu. Nakts izklaides – tas, protams, ir jauki, bet aizrauties ar tām nevajadzētu. Jo vēlāk iesiet gulēt, jo vēlāk modīsieties, kā rezultātā visi jūsu „pareiza rīta un dienas” organizācijas plāni būs vējā.

Atbrīvojiet sevi no dažiem pienākumiem. Varbūt jūs nogurdina kāds mājās, ikdienā pildāms darbs, tad atrodiet tam alternatīvu vai risinājumu, kā to mainīt vai uzlabot. Piemēram, diezgan mierīgi, bez sirds pārmetumiem var atteikties no daudzu apģērbu gludināšanas, boršča vārīšanas vai „kārtīgu” otro ēdienu gatavošanas, jo vasarā tos droši var aizstāt ar ātrajiem salātiem vai auksto zupu utt. Rezultātā vairāk laika atliks atpūtai.

Ja jūsu vasaras depresijas iemesls ir saistīts ar noteiktu ģimenes rituālu (piemēram, divu nedēļu braucienu pie radiniekiem), pamēģiniet kaut reizi dzīvē būt egoistiska (ja to tā tiešām kāds uzdrošināsies nosaukt) un nebraukt.

Ļaujiet sev atpūsties un esiet pozitīvas. Šis laiks ir jūsējais! Lai cik tas nebūtu skumji, bet gadi taču aiziet, un iespējas arī var mazināties… Tā vietā, lai vakarā sēdētu pie televizora, dodieties laukā, pie dabas krūts, esiet kopā ar draugiem, apmeklējiet brīvdabas pasākumus. Priecājieties un interesanti pavadiet katru dienu, rīkojiet pārsteiguma viesošanās pie saviem mīļajiem cilvēkiem…Jo vasara taču ilgst tikai 12 nedēļas!

Un – kustieties! Ja jums liekas, ka vasaras karstumā tas nav reāli, tad mainiet savu uzskatu būtību.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata