Mulčēšanas knifi

mulcesanaDārzam jābūt veidotam tā, lai darbi dārzā nepaņemtu daudz tava laika. Viens no būtiskākajiem laika taupītājiem ir mulča.

Saviem klientiem vienmēr iesaku izmantot šo mazo, bet būtisko laika taupīšanas viltību. Lieki piebilst, ka arī manā privātajā dārzā mulča ir Cieņā un Godā!

Lai saprastu, kas ir kas, pastāstīšu kāda mulča mēdz būt:

1. Neorganiskā (grants, olīši, dekoratīvie akmeņi, šķembas, melnā plēve).

2. Organiskā (mizu mulča, kūdra, zāģu skaidas, sausas augu lapas, salmi, nopļauta zāle).

mulcesana (2)

Tonēti organiskās mulčas kalni ( priežu mizas ) pirms tie tiek safasēti un dodas pie pircēja un uz dārzu

mulcesana (3)

Salmu klājums sakņu dārziņā

Pēdējā laikā ļoti populāra ir priežu mizu mulča. Tā ir ne tikai ļoti dekoratīva, bet arī pasargā augsnes virskārtu no izžūšanas, kavē nezāļu attīstību, samazina krasas temperatūras svārstības augsnes virskārtā.

mulcesana (3)

Priežu mizu mulča veicina bioķīmiskos procesus, mikroorganismu darbību un labas augsnes struktūras veidošanos, papildina trūdvielu saturu augsnē.

mulcesana (4)

Priežu mizu mulča

Kā un kad klāt?

Pirms uzklāt mulču mulčējamajā platībā jāizravē visas nezāles. Pēc tam, ja augsne ir sausa, tā kārtīgi jāsalej. Kaut arī mulča pasargā augsni no izžūšanas, uzklāta uz sausas augsnes, tā neļaus tev vai nokrišņu ūdenim augsni ātri saliet.

  • Nelielu augu stādījumos nevajadzētu izvēlēties pašu rupjāko mulču ( nebūs glīti, bet tas daļēji ir gaumes jautājums…) savukārt, jo mulča smalkāka, jo ātrāk tā sadalās.
  • Mulču klāj vismaz 5–7 cm biezā slānī (jo tā rupjāka, jo slāni vēlams klāt biezāku – rupjākas mizas saguļas mazāk blīvi, un paliek spraugas nezāļu dīgšanai), un ik gadu to papildina, jo mulča pakāpeniski satrūd, kā arī to aizpūš vējš.
  • Smalko mulču (humusu) veiksmīgi var izmantot augsnes ielabošanai, to iejaucot augsnē – tas nodrošina augsnes irdenumu, labu gaisa caurlaidību (it īpaši – viršaugu, rododendru, rožu stādījumos).

mulcesana

  • Uzklājot mulču, zem tās var ieklāt speciālu ģeotekstilu, kurš samazinās augsnes sajaukšanos ar mulču un kopā ar to labāk pasargās no nezāļu augšanas. Sevišķi vērts padomāt par ģeotekstilu ierīkojot jaunu dārzu, kurā ir lielas brīvās dobju platības un tās vēl nenosedz dekoratīvie augi.
  • Ar priežu mizu mulčētām dobēm (tāpat kā ar šķeldu un skaidām mulčētām) parādās nepieciešamība pēc papildus slāpekļa mēslojuma, jo tas tiek piesaistīts mulčas sadalīšanās procesiem.
  • Mulčējot neapber augus! Augu apbēršana ar mulču ne tikai kavē to augšanu, bet var arī novest pie auga bojāejas, tādēļ pie pašiem augiem mulčas slānim jābūt pavisam nelielam, ne vairāk par 2 – 3 cm. Arī pārējā laikā jāuzmana, lai vējš vai ūdens nesanes pārāk daudz mulčas pie augiem.

mulcesana (5)

Tā nedari!!

  • Mulčēšanai var izmantot arī oļus un akmens šķembas, zem kuriem noteikti jāklāj ģeotekstils, lai ierobežotu sajaukšanos ar augsni un nezāļu augšanu, kā arī šķeldu un skaidas. Labākas ir lapu koku skaidas, jo tām ir mazāk nevēlamu blakus procesu sadalīšanās procesā nekā skujkoku skaidām.

mulcesana (2)

  • Mulčēšana nav ieteicama augiem, kuriem plānots ļaut izsēties (kumelītes, kresītes, gurķenes u.c.) vai augiem kuriem patīk sausa, saules sasildīta augsne (īrisiem u.c.).

Ieziemošanai mulča ir piemērota jaunajiem stādījumiem, kuri vēl nav paspējuši iesakņoties, vecākiem augiem tas vairs nav tik būtiski. Ja ziemā nav sniega, mulčas slānis pasargās augus no sala un straujām temperatūras svārstībām.

  • Klājot mulču ieziemošanai (parasti kūdru ) vēlu rudenī, jāsagaida neliels sals (no -2 līdz -3 grādiem), jo uz mirtas zemes mulču nedrīkst likt – augi var izsust.
  • Kūdras vietā var izmantot smalku šķeldu, piemēram, rozēm.
  • Var likt arī mizu mulču, bet tas var izvērsties par diezgan dārgu pasākumu.
  • Ja nav nekāda speciālā mulčēšanas materiāla, augu aizsargājamās daļas pirms ziemas var apraust kaut vai ar augsni…

Par mēslošanu – mēslošanas līdzekļus var uzbērt ap augu virs mulčas. Ļoti ērti izmantot ilgstošas iedarbības mēslošanas līdzekļus, kas nodrošina augus ar vajadzīgajām barības vielām visā augšanas periodā. Šie mēslošanas līdzekļi pakāpeniski šķīst, atbrīvojot nelielu daudzumu barības elementu, kas kļūst pieejami augu saknēm.

mulcesana (6)

Lai izdodas!

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

  • Veltījums “heihērholiķiem”, vai latviskojot – heihērmīļiem. Un kāpēc gan nevar būt ‘’Mīlīgā, saldā tējotava heihērholiķiem’’ ar heihērām uz jumta ...

  • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

  •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

  • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

  • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata