Kā ātri un pareizi uzkopt savu māju

71270787Šī nav manis izdomāta sistēma, bet kādas nezināmas Kellijas ideja. Es piedāvāšu tās aprakstu un savu redzējumu.

FLY LADY ir vienkārša un jautra saimniecības vadīšanas sistēma, kas domāta laika plānošanai neorganizētiem sliņķiem. Šo sistēmu var izmantot ne tikai dzīvokļa uzkopšanai.

Esi pacietīga un izlasi uzmanīgi līdz galam un, ja kaut kas nav skaidrs- izlasi to otro reizi. Tā tu sapratīsi šīs sistēmas patieso “sāli”!

Filozofija: Nekārtība dzīvoklī atspoguļo un veicina nekārtību galvā.

Pamatideja:
•    Sākam tūlīt pat!
•    Nesaspringstam, bet darām visu nelieliem soļiem ( baby-steps)
•    Izpildam sekojošas darbības: ikdienas rutīnās,  „karstās zonas” un platības.
•    Visu darām izmantojot taimeri.
•    Tīrām tīri!
•    Piesakām karu nevajadzīgiem krāmiem.
•    Sistematizējam, domājam un visam pieejam radoši.
•    Ja kaut kas netiek izdarīts – nepalielinām darba laiku ( neatstrādājam par vakardienas nepaveikto).
•    Žēlojam rokas!
•    Atceramies par sevi.
•    Un galvenais – smaidam un lepojamies ar sevi!

Un vienmēr atceramies – mēs nekopjam, mēs lidojam! Starp citu,  FLY LADY tā nav tikai lidojošā lēdija. FLY LADY – Finally Loving Yourself. Un tas ir daudz svarīgāk par tīru māju!

Definīcijas un darbības:
•    Rutīna
•    Karstās zonas
•    Zonas un taimeris = 15 min.dienā
•    Baby-Step
•    „Atgružošana”
•    5 minūtes
•    Kontroles žurnāls
•    Know-How

Rutīna

Sistēmā ir divas rutīnas – rīta un vakara. Rutīna – tas ir to darbu saraksts, kas ir īsi , darāmi katru dienu un obligāti. Vari izvēlēties jebkurus darbus. Galvenais, lai tie neaizņem daudz laika.majas uzkopsana (2)

Rīta rutīna – saklāt gultu, savest sevi kārtībā (nomazgāties, saķemmēties, uzklāt  make-up), izmest atkritumus utt. Daudzi cilvēki no rītiem nav spējīgi neko daudz izdarīt – tāpēc darām minimumu.

Vakara rutīna – nomazgāt visus traukus, izmazgāt līdz spožumam izlietni, salikt pa vietām traukus, noslaucīt plīts virsmu, salikt visus atkritumus maisā, lai tos no rīta varētu izmest. Savest sevi kārtībā – ( duša, kosmētika, maskas utt.) Abas šīs rutīnas tiek darītas katru dienu.
Izlietni jāmazgā spožu – katru dienu!

Karstās zonas

Tās ir vietas dzīvoklī, kas pastāvīgi „aizaug” ar krāmiem un atkritumiem. Parasti tās ir galdu horizontālās virsmas. Vienu reizi dienā tev ir „jāpārskrien” pār tām un jāsaliek viss pa vietām. Tas aizņems apmēram minūti.

Zonas un taimeris = 15 minūtes dienā!

Dzīvoklis jāsadala 4 zonās. Vēlams, lai  pēc platības un darbu apjoma tās būtu vienādas. Vienu istabu var sadalīt  vairākās zonās  – gan horizontālās, gan vertikālās. Citiem vienā zonā iekļaujas vairākas telpas. Citiem tikai neliela istabas daļa.

Iepriekš vēlams uzrakstīt darbus, kas veicami katrā telpā.
Piemēram, viesistabas darbu sarakstā var ietilpt: novākt zirnekļu tīklus no sienām un griestiem, visur noslaucīt putekļus, izmazgāt, nospodrināt dekoratīvos traukus, notīrīt palodzi, radiatorus, nomainīt galdautu, novākt galdu, notīrīt datora galdu un ekrānu, sakārtot skapja plauktus utt. Pieraksti visu, arī sīkos darbus. Dažus darbus jādara nevis vienu reizi mēnesī, bet vēl retāk – piemēram logu mazgāšanu.

zirneklu tikli istabaVienu nedēļu mēnesī tu ziedo vienai zonai. Katru dienu tu ieslēdz taimeri uz 15 min. Un šai zonā 15 minūtes „lido”!  Ne vairāk un ne mazāk. Ja kaut ko nepaspēji izdarīt, kas bija ieplānots šai mēnesī – netērē laiku!

No nepadarītā sāksi nākamajā mēnesī.  Ja rodas nepārvarama vēlme – šad tad var darbiem patērēt vairāk laika, tikai šādā gadījumā tu darbosies pretrunā baby-step principam.  Izrēķini savus spēkus! Ja tu dienā vienā zonā esi ieplānojusi 100 darbus – tu tos vienalga nepaveiksi, toties tu sāksi justies vainīga.

Darbošanās zonās, pēc idejas tā ir uz nedēļu izstiepta ģenerālā tīrīšana. Praksē ir pārbaudīts – tīrības pietiek vairāk kā mēnesim.  15 minūtes tas ir ļoti daudz! Ja lidot, nevis haltūrēt! Kas attiecas uz sarežģītiem darbiem, tos 15 minūtēs nepaveikt. Nu ko lai saka – šad tad būs jāiztērē vairāk laika. Viens no šādiem darbiem ir nelakotu parketa grīdu mazgāšana.

Baby-Step

Tas ir pats galvenais princips. Tāpēc tas tiks izskatīts sīkāk.
Pamazām, sīkiem soļiem mēs virzāmies uz mērķi.

Vai atceries par taimeri? Tas ir ļoti svarīgi! 15 minūtes dienā, precīzi pēc taimera! Daudzas sievietes vienu reizi nedēļā tērē vairākas stundas, lai uzkoptu visutaimeris dzīvokli vienā piegājienā. Un daudzas tam tērē pat savas vienīgās brīvdienas, kuras pavadīt varētu pavisam savādāk. Vai netērē…un māja pamazām kļūst netīra un aizkrauta ar krāmiem.

„Lidot” vairāk par 15 minūtēm nav vajadzības. Tāpēc, ka 15 minūtes mēs LIDOJAM! Bet ja ilgāk – mēs kopjam…strādājam… smagi strādājam…Un rezultātā piekūstam un agri vai vēlu sakām: „ Pie velna! Esmu piekususi kā suns!” Nokrītam uz dīvāna un neko vairs nevēlamies. VIENMĒR uzliec taimeri! Tas tev neļaus piekust, bet teiks: „ malacis! Tu to izdarīji! Tagad tu esi brīva, tiksimies rīt!” Šī metode daudzām var palīdzēt, jo ne visām patīk nodarboties ar uzkopšanu. 15 minūtes – tas nav briesmīgi un taimeris palīdz tikt ar to galā.

15 minūtes tas ir maz, nav iespējams paspēt piekust. Bet tas ir arī daudz! Tu redzēsi pati. Un kas ir interesantākais – jo ilgāk pielietosi šo metodi, jo vairāk šajās minūtēs spēsi izdarīt. Jo darbosies spoži uzkopjot!
Tīrība tiek radīta maziem soļiem, 15 minūtes dienā. Baby-step! Nepiekūstam, nesaspringstam. Tas ir viens no pamatnoteikumiem!
Vienā jaukā brīdī tu sapratīsi, ka 15 minūtēs var uzkopt vai visu pasauli!

„Atgružošana”

atgruzosanaTas ir pats jautrākais! Ņemam maisu un savācam 27 nevajadzīgas lietas, ko izmest laukā! Nav svarīgi cik lielas. Tas var būt kaut kas liels un arī kāds sīkums. Staigājam, vācam un skaitām! Par mantu var būt arī nevajadzīgs papīrs, veca matu sprādze, pildspalva.

Tā ir atgružošana, nevis globālā tīrīšana. Tā kolosāli palīdz! Katru dienu tas nav jādara. Sākumā to var darīt katru dienu, bet pēc tam pēc vajadzības vai atkarībā no garastāvokļa.

Ja krāmu sakrājies ir pārāk daudz, sākumā var ņemt divus maisus, piebāzt pilnus un to darīt vienu reizi nedēļā. Un sajūtas būs fantastiskas, paliks daudz vieglāk!  Jo krāmi mājās – tas ir mūsu pašu atspoguļojums! Jo tīrāks viss ir dzīvoklī, jo brīvāk un atvieglotāk jūtamies pašas. Tie, protams, ir vārdi, bet iedarbojas un uzlabo garastāvokli fantastiski!

Kas attiecas uz atgružošanas procesu – laiks uz to tiek patērēts dažādi. Sākumā noteikti minūtes piecas. Vēlāk – ilgāk, jo ir jau jāsāk meklēt to, kas būtu jāizmet laukā.

5 minūtes

Katras saimnieces mājā ir viena, pati briesmīgākā un netīrākā vieta. Citai tā ir noliktava, citai  virtuves vai lielo skapju augšas. Pat rokas neceļas turp līst.
Ņemam mūsu palīgu taimeri un uzliekam TIKAI 5 minūtes un „lidojam” iekšā šai briesmīgajā vietā!  5 minūtēs var izdarīt daudz! Tas nav obligāti jadara katru dienu.

Kontroles žurnāls

Tas ir ļoti ērti. Labāk iegādāties ir burtnīcu ar ieliekamām, maināmām bloka lapām. Tādu, kur var pievienot klāt lapas, ar nodalījumiem.
Ko tur raksta? Ko kurš.
Piemēram.
•    Precīzs nepieciešamo darbu apraksts konkrētā zonā. Šo papīru raksti vienu reizi un pēc tam vienkārši visu laiku pārliec. Ļoti ērti.
•    Nedēļas darbus. Ne vienmēr visi darbi zonā ir vienādi. Šad tad netradicionāli parādās ieraksts” izmazgāt grīdas”.
•    Dažāda informācija par nepieciešamajiem darbiem jaunajai nedēļai ( „nodot ķīmiskajā kažoku”, „ apsveikt Uldi dzimšanas dienā” utt.)
•    Pārtikas produktu saraksts uz nedēļu , plānojamie pirkumi ( īpaši izdevīgi tas ir attiecībā uz produktu sarakstu, ar kuru brauc uz lielveikalu iepirkties).
•    Budžets: ienākumi-izdevumi.
•    Dažādas noderīgas lietas ( receptes, piemēram).
Žurnāls disciplinē un neļauj neko piemirst. Ja netika izdarīts šai nedēļa – nepadarītos darbus pārrakstīsi lapiņā, kas domāta nākamai nedēļai. Dienas planotājs – tas nav ērti un tas ir smagnējs. Ir vajadzīga lapu pārlikšanas funcija.

Know-How

Ko var izmantot?

majas uzkopsanaBurvju kaste
Katram ir mantas, kas nav vajadzīgas, bet ir mīļas. Izmest ir žēl. Tie ir dažādi suvenīri, stulbas dāvaniņas, atklātnītes, nesaprotamas nozīmes mantiņas, ko esi kādreiz pati darinājusi, krellītes utt. Jaukas, bet nevajadzīgas. Tu vari izveidot burvju kastīti un tajā salikt visas šīs mantas.

Vēlams to padarīt arī  skaistu – aplīmēt ar krāsainu papīru, lai priecē acis. Un kad ciemos atnāk bērni – iestājas burvju kastes zvaigžņu stunda!  Tu to sadabū, sniedz bērniem un saki: „ Jūs katrs no tās varat izvēlēties vienu mantu un paņemt to sev!”  Jūs redzēsiet kā bērni bezgala priecāsies! Pie reizes – kādu laiku arī vecākiem būs miers!

Slinkās kastes
Ja tu mājās nedzīvo viena vai pēc savas būtības esi sliņķe – tas ļoti palīdz dzīvot. Kad veic uzkopšanu – tu noteikti uzskriesi uz  kāda „nezināma objekta”. Kam pieder šis telefons? Kam šīs zeķes? Kam šī pildpalva? Ja tu par katru sīkumu, ko sastapsi savā uzkopšanās ceļā iesi klāt savējiem un viņus traucēsi ar jautājumiem: kam TAS pieder un kam šis…tavi ģimenes locekļi, taču, arī ar kaut ko šobrīd ir aizņemti. Ņem visas šīs lietas, liec vienā kastē, bet pēc tam savējiem tikai pasaki: „Šai kastē ir šis tas sakrājies, izpētiet kam kas pieder  un paņemiet pie sevis.” Kolosāla tradīcija un ļoti ekonomē laiku! Ja kārbu padarīsi skaistu, aplīmējot ar kaut ko līdzīgu dzīvokļa interjera stilā – „slinkā kaste”  istabu var padarīt vēl arī  par interesantu. Ja tev kastes nepatīk un šī ideja arī – vienkārši ņem visu un novāc prom no acīm.

„Vienkārši kastes”
„Vienkārši kastēs” labi ir salikt viena tipa mantas. Vienā, piemēram, pogas, citā batarejas, vel citā kosmētiku, ko lieto retāk. Ja mantas atrodas kastēs, viss izskatās akurātāk un ātrāk sadabūjams.

Atceries mazgāšanas līdzekļus un interesējies par tiem!

Katrai sievietei ir savi „brīnumlīdzekļi”, kas ļoti labi tiek galā ar plītsvirsmu, krāsniņu un  citu virsmu attīrīšanu. mazgasanas lidzekli

Interesējies ko izmanto citas saimnieces pieraksti un izmēģini, jo tavā arsenālā jābūt izvēlētiem efektīviem līdzekļiem, kas ar visu tiek galā tikpat ātri kā tu.

Laiks

Ja tu darbosies pēc šīs sistēmas, tad dienā sanāks: 15 darba minūtes zonā + 2 rutīnas (no rīta un vakarā),  kopā – 3-10 minūtes. Viss kopā apmēram 20 minūtes dienā. Pēc maksimuma tās ir 30 minūtes dienā. Nedēļā tās ir 3.5 stundas, kas veltītas tavas mājas tīrībai. Pamēģini darboties vienu reizi nedēļā 3.5 stundas vienā reizē. Tu būsi dusmīga uz visu pasauli! Bet,ja to darīsi pēc sistēmas – tu būsi priecīga un apmierināta un nekad nenogursi! Mājās būs kartība. Tie ir galvenie šīs sistēmas pamatprincipi.

Citi cilvēki

Ja taviem tuviniekiem, kas dzīvo ar tevi kopā arī iepatikusies šī sistēma – tas ir brīnišķīgi, kopā jūs sadalīsiet pienākumus un dzīvoklis būs vienkārši ideālā kārtībā vienmēr un daudz ātrāk.

Bet, ja nē – vienmēr atceries, ka TU izlēmi „lidot” un neuzspied to citiem, tas ir neētiski.

Un, ja godīgi,  rezultāts būs vienalga. Tas būs neapzināti…Apkārtējie redzot sev apkārt kārtību, pārstās pret visu izturēties vienaldzīgi, bet sāks aiz sevis savākt. Nemetīs vairs izlietnē traukus, bet savu šķīvi nomazgās. Ne vienmēr. Bet šad tad tas notiks. Ja ne ar traukiem tas notiks, tad ar kaut ko citu.

Par zaigojošo izlietni

izlietneVisas FLY LADY pievērš, pat var teikt, maniakālu uzmanību zaigojošai virtuves izlietnei. Un vienmēr runā par to – cik svarīgi  rīta vai vakara rutīnas darbu sarakstā iekļaut  tieši šo darbību. Tam ir obligāti jānotiek un tam esot ļoti dziļa jēga!

Tāds rituāls disciplinē gan sevi, gan pārējos mājiniekus. Ja izlietne ir netīra, tajā noteikti kāds atstās netīros traukus. Pie tam, pēc tam tos ir vēl grūtāk izmazgāt.
Zaigojoša izlietne – tā ir kā tīrības saliņa, kuras pastāvīgi paplašināsies. Vispirms izlietne, pēc tam vēl kaut kas… Un pēc tam visa māja priecēs ar tīrību, plašumu un brīvību.

Ar izlietni tu ļoti ātri sajutīsi, ko tas nozīmē – tīrīt līdz spožumam. Pirmajā reizē tu izlietnes tīrīšanai noteikti iztērēsi daudz vairāk laika. Ar katru nākamo dienu tu tās tīrīšanai veltīsi mazāk laika. Mazgā izlietni vienmēr ar līdzekli, kas likvidē tauku traipus.

Gumijas cimdi

Tiem ir jābūt mūsu labākajiem draugiem! Daudzi tīrīšanas līdzekļi satur skābi vai sārmus, kas vēlāk atstāj „pēdas” uz mūsu ādas un nagu lakas. Pie tam, bez šiem līdzekļiem ir vēl daudz spēcīgāki, kuru sastāvā ir ļoti spēcīgi sārmi.  Vienmēr, pirms sāc lietot kādu līdzekli, izlasi vai tas nav obligāti jādara ar cimdiem. Iegādājies cimdus! Ja tava mājas uzkopšana saistās ar aerosola līdzekļu izmantošanu, pirms tos sāc pielietot, izdzen cita telpā vai ārā savus ziņkārīgos mājas dzīvniekus.

Nu ko – šo rakstot es atskārtu, ka nepazīstot līdz šim „lidošanas” sistēmu, šo to esmu jau darījusi intuitīvi…Es nezinu vai šo ideju pārņemšu pilnībā, bet tai ir ļoti dziļa jēga un jūtu, ka tā, tiešām, būtu daudz vieglāk un gudrāk.

Noteikti padalies ar tu kā tev sokas, ja izmantosi kaut ko no tā visa vai vēl labāk – pielietosi pilnībā!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

 • Šoreiz  bez vārdiem un liekvārdības.   Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita,  vai tev šobrīd  25, 40 vai 65, ziema aiz l ...

 • Žurnāls Forbes ir publicējis 2010.gada visaugstāk apmaksāto Holivudas aktrišu sarakstu un pārsvaru gūst „labākā vecuma” pārstāves! Sandra Bullo ...

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 • Mums katrai šodien diena jau saplānota – vieniem baznīca, viesu galds, citiem viesošanās pie draugiem…TV…. Atrodiet brīdi šovakar vai rīt, izslēd ...

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 10

Man ir ko teikt »

 
 • Anna

  Ļoti interesanta ideja, super ! Tādu nebiju dzirdējusi un pieredzējusi; noteikti kaut ko izmantošu ! Sevišķi interesanti man likās par tām dažādām kastēm. Pamēģināšu kādas ieviest, piem., nevajadzīgām bet vienlaikus ” mīļlietiņām, un ,kad vasarā atbrauks ciemos mazbērni ,- piedāvāšu pameklēt sev tur mantiņas. Un, ja vēl viņu mammas būs visu kārtīgi sakārtojušas savās mājās, viņām būs neliels mantu papildinājums :).

   
   
   
 • Monc

  Pilnîgi noteikti esmu lidotāja pa māju un rekomendēju to prektizēt citiem, lietderīga ideja par katras dienas krāmu savākšanu:) kamēr lasiju rakstu paguvu izmest veselus 2 krāmus, un lidoju pie izlietnes:)

   
   
   
 • Gunce

  Parasti sāku tīrīt no mājas viena stūra un pamazām tīrīšanu beidzu ar noliktavu, kurā beigās nolieku putekļusūcēju un grīdaslupatu. Mīlu tīrīt pamatīgi – sakārtoju atvilktnes, skapjus un visus “pakšus”. Vismaz reizi mēnesī sanāk kāds liels maiss ar drēbēm/mantām, ko aizvest uz Soc,dienestu.

   
   
   
 • Laura

  Es citreiz sadalu savus darbus, kad nav vēlme visu no a līdz z tīrīt. Vienu dienu noslauku visas virsmas, sakopju virtuvi. Citu dienu izmazgāju grīdas, un paralēli lieku mazgāties drēbēm. Citu reizi, kad skatos televizoru, sēžu uz krēsla un sakārtoju savu “buduāru”.

   
   
   
 • Ilona

  Man ļoti iepatikās šis raksts. Iekārtoju jau burtnīcu, sarakstīju, ko vēlos katrā istabā darīt. sarakst sanāca grandiozs. Bet :) es ticu , ka pa maziem solīšiem to paveikšu.! Jauku 1.septembri jums visiem! :) :)

   
   
   
  • Es joprojām izmantoju dažus padomus, tikai jau “savā” interpretācijā. Šad tad ar meitu mums patīk sacensties “27” idejā :)).
   Esmu pārliecināta, Ilona, ka tev viss izdosies un ar laiku izveidosies sev ērtākais veids, kurā noteikti, zinu, paliks daudzas idejas no šīm.

   Arī tev jauku 1.septembri (šogad mana “mazā” meita, kurai drīz būs 13, pirmo reizi paziņoja, ka man NAV jāiet uz skolu 1.septembrī līdz…nezinu – priecāties vai skumt? 😉 :)) ).

    
   • Bērni izaug ātrāk kā vecāki vēlētos. Drīz būs mazbērniem jāiet līdzi :)) Būs labi, Aija! 😉

     
 • Silvija

  Rakstu Izlasiju tikai tagad un lasot atskārtu,ka neko nezinot par šo sistēmu,kautko līdzīgu daru jau diezgan ilgu laiku.

   
   
   
 • Dace

  Interesants rakstiņš :)
  Es ar prieku savējiem jau paziņoju, ka mūsu mājās tiks ieviests slinkais grozs. Man šī ideja patīk. Domāju, ka grozs darbosies vienkārši lieliski :))
  Paldies par rakstu!

   
   
   
 • Zuze

  Tas “ož” pēc paviršības. tīrot lidojot, var iegūt ilūziju par tīru māju,nevis patiešām tīru māju. skaidrības labad būtu jāšķir jēdzieni “tīrīt” un “kārtot”, jo nudien, ja māja ir nekārtīga , tīrību tajā ieviest ir grūti, un tas prasa ļoti daudz laika. Tāda ikdienas dažu minūšu kārtošana gan ir ļoti noderīga un atvieglo dzīvi, tāpat tīrā izlietne un kārtība un tīrība virtuvē gluži vai maģiski (bet patiesībā pat ļoti dabiski!) iedarbojas uz ģimenes labsajūtu:)

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata