Vai var notievēt klimaksa laikā

 

Doubtful Woman Adjusting Weight Scale

Daudzām sievietēm labākajos gados interesē tēma kā zaudēt svaru menopauzes laikā vai arī -  vai ir kādas īpatnības, kas saistās ar svara zaudēšanu tieši šajā dzīves periodā? Jo šajā dzīves posmā lielākā mūsu daļa jūtas aktīvas, enerģiskas un skaistas. Tomēr, ja liekais svars sievietei bija jau pirms menopauzes, menopauze šo situāciju var saasināt vēl vairāk un var sākties pat aptaukošanās process.

Ļoti bieži aptaukošanās menopauzes laikā var būt iemesls nopietnām izmaiņām organismā, jo īpaši hormonālā līmenī, kuras nepieciešams koriģēt ar diētas vai/un hormonālās terapijas palīdzību.

Bet ne vienmēr tam, ka rodas liekie kilogrami, vienīgais iemesls ir seksuālo funkciju mazināšanās. Ieradums „apēst problēmas”, nesabalansēts uzturs un mazkustīgs dzīvesveids – šie ir visbiežākie iemesli, kādēļ cilvēki pieņemas svarā.

Tievēšana klimaksa laikā

 

1. Psiholoģiska noskaņa. Ja ir iestājies klimakss, tas nenozīmē, ka dzīve ir beigusies. Tev vienkārši ir sākusies jauna, dabiska dzīves fāze. Šo posmu ir vienkārši jāizdzīvo, baudot katru minūti, baudot visas dzīves izpausmes un ne tikai pārtiku. 

2. Nekādas diētas! Badošanās, ekspres-diētas – tas nav mums. Ar tām blēņoties varējām jaunībā, bet tagad šādas diētas situāciju var pasliktināt vēl vairāk (depresija, asinsspiediena sakāpšana, galvas reiboņi). Ēdienreizēm jābūt daudzveidīgām un pilnvērtīgām, tikai tad varēsim notievēt bez riska savai veselībai:

  • 4-6 ēdienreizes visas dienas garumā, pie tam porcijai jābūt ne lielākai par 300-350 gramiem – tieši tad tās nonāks enerģijas radīšanai, nevis tauku depo.
  • Lai vielu maiņu normalizētu, organisms jāattīra no šlakvielām un dienā jāizdzer arī 6-8 ūdens glāzes.
  • Pirms katras ēdienreizes apēd nesaldu augli (tas noteikti var būt greipfrūts, zaļais ābols vai vienkārša salātlapa) vai izdzer glāzi ūdens. Tā tu mazāk apēdīsi un sāta sajūtu sajutīsi daudz ātrāk.
  • Ēdiens jāsakošļā cītīgi un, ja to neesi darījusi agrāk, sāc to darīt kaut vai ar šodienu. Steiga ēdienreizes laikā ir kaitīga ne tikai ar to, ka slikti sakošļātu ēdienu organisms slikti pārstrādā, bet arī sāta sajūta iestājas daudz vēlāk, kas, savukārt, var veicināt pārēšanos.
  • Brokastīm jābūt noteikti, pie tam ļoti kārtīgām. Ja klimaksa laikā vēlies notievēt, brokastīs ēd produktus, kas satur olbaltumvielas un saliktos ogļhidrātus. Tās var būt olas, biezpiens, diētiskās sausmaizītes, siers, burkāni, kāposti, vistas fileja vai ābolu salāti, kam pievienota nevis majonēze, bet gan netrekns krējums.
  • Veic augļu (izņemot banānu, vīnogu), skābpiena produktu, 20 gramu riekstu (izņemot arahisa), žāvētu augļu saujas (izņemot dateles), sautētu dārzeņu starpēdienreizes .
  • Vakariņām jābūt vieglām, nepārslogojot vielu maiņu un tām jābūt vismaz 2 stundas pēc pēdējās ēdienreizes.
  • Produktus sautē, vāri, bet necep. Var pievienot nelielu dabiskā sviesta vai augu eļļas daudzumu. Tikai atceries, ka sildīt pārtiku var tikai, izmantojot olīveļļu.

Produkti, no kuriem būtu pilnībā jāatsakās, ja vien klimaksa laikā vēlies notievēt:

Alkohols (svētku laikā var izdzert tikai 1-2 sausā vīna glāzes), fast-food ēdieniem, kečupa, majonēzes, konditorejas izstrādājumiem, pepsikolas vai līdzīgiem dzērieniem, sāļiem produktiem vai marinādēm, veikalā nopērkamām sulām. Kaut arī, domāju, ka tu par to visu zini jau sen.

Galvenie produkti, lai varētu notievēt menopauzes laikā:

  • liesa gaļa, vislabāk truša gaļa, vistas vai tītara fileja, teļa gaļa.
  • Zivis un jūras veltes. Būtu jauki vismaz divas reizes nedēļā apēst jūras zivju porciju: tā var būt skumbrija, siļķe, lasis, sardīnes, salaka, plekste, forele, menca.
  • Zema tauku satura piena produkti. Nav vajadzības pāriet tikai uz attaukotiem piena produktiem, jo arī tauki mūsu organismam ir nepieciešami.
  • Svaigi dārzeņi, zaļumi un augļi.
  • Graudaugi. Daudz putraimu. Neierobežo savu diētu ar auzu pārslām, griķiem un rīsiem. Ir daudz vērtīgu graudaugu, kurus lietojot, tu vari zaudēt svaru.
  • Nevajag pilnībā izslēgt maizi. Nomaini augstākā labuma balto miltu maizi pret rudzu vai kliju maizi, graudaugu sausmaizītēm vai pilngraudu maizi.
  • Fiziskās aktivitātes. Veicot fiziskas aktivitātes, notiek enerģijas patēriņš. Ja esi veikusi ēdienkartes korekcijas, samazināji saņemto kaloriju skaitu un palielināji to patēriņu, vairāk kustoties, organisms būs spiests tērēt savas tauku rezerves enerģijas vajadzībām. Tieši tā tu arī zaudēsi svaru.ka_samazinat_svaru_menopauzes_laika

Te var būt visdažādākie veidi: peldēšana un aktīva staigāšana, skriešana, dejošana, riteņbraukšana, fitness, kalanētika, ūdens aerobika, bodyflex, pilates un vēl daudz kas!

Turklāt, pat, ja ir mugurkaula trūce, kustības ir nepieciešamas. Šajā gadījumā var līdzēt izometriskā vingrošana (muskuļu sasprindzināšana bez stiepšanās).

  • Neaizmirsti par masāžu, ietīšanās procedūrām, apmeklē pirti vai saunu. Šīs procedūras ne tikai samazinās apkārtmērus, bet arī attīrīs organismu, piepildīs ķermeni ar enerģiju un paaugstinās garastāvokli.

Tagad, kad mēs esam apkopojušas svarīgākās darbības vienā kompleksā, mēs ne tikai varēsim zaudēt svaru pareizi, bet arī uzlabot savu veselību un dzīves kvalitāti. Vai ne?

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , , ,

Atbildes pavisam: 3

Man ir ko teikt »

 
  • Ruta

    Paldies par uzmundrinošu un izglītojošu rakstu.

     
     
     
    • Paldies Jums, ka esat ar mums! :)

       
  • Aija

    Mans stāsts ir atšķirīgs, jo man izdevās zaudēt svaru tieši menopauzes laikā. Visu mūžu esmu cīnījusies ar dažiem liekiem kilogramiem, bet ne visai veiksmīgi. Bet 54 gadu vecumā joka pēc pamēģināju EFT un svars sāka kristies – bez īpašas piepūles. Sākumā pat neticēja, ka tas notiek, jo ēdu tāpat kā visu laiku, bet pamazām vien jutu, ka drēbes paliek aizvien “lielākas” līdz sapratu, ka šī metode strādā!
    Nu jau ir pagājuši 2 gadi, kopš mans svars sāka kristies, un joprojām tas nekāpj atpakaļ. Tagad sveru 56 kg – tikpat cik 18 gadu vecumā. Ēdu ko gribu un cik gribu, bet svars nepieaug. Jūtu, ka mans organisms visu regulē. Es vairs nedomāju visu laiku par ēšanu, kā bija iepriekš, nekad nepārēdos.
    Ja kādu interesē EFT (Emotional Freedom Technique), te ir šīs metodes autora mājaslapa: emofree.com
    Latviešu valodā ir ļoti laba grāmatiņa: Natālija Breitberga “Ceļš uz emocionālo veselību”.
    Metode var šķist savāda, bet tā strādā, pat ja mēs tai neticam :)

     
     
     
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata