Kāpēc „neiet prom” liekais svars

 

ka_notievetLai notievētu ir mazāk jāēd – liekas, ka absolūti loģiska patiesība, kura nerada ne mazākās šaubas.

Bet daudzas no mums, kuras vēlas notievēt, sūkstās par to, ka tas nemaz nelīdz: ēd it kā krietni mazāk, bet svars nesamazinās. Kas par lietu?

1 solis. Pārliecinies, ka tu TIEŠĀM ēd mazāk.

Psihologi saka, ka lielākā cilvēku daļa dienas laikā apēstās pārtikas daudzumu novērtē nepareizi. Praksē izrādās, ka tās ir par 20% vairāk, nekā viņi domā. Un arī tie, kas tiecas notievēt, šajā gadījumā nav izņēmums.

Turklāt daudzi no tiem, kas, viņuprāt, ēd kā putniņi, faktiski iedabū kuņģī ne mazāk pārtikas par tiem, kas atzīst savu vājību labi paēst. Pie tam, viņi nemaz nemelo. Viņiem vienkārši ir tendence atcerēties ne visu, ko viņi apēd. Mēs bieži vien aizmirstam, ka esam šo to apēduši arī ēdienreižu starplaikos vai pakošļājuši kaut ko, strādājot pie datora, vai arī daudzas reizes garšojuši ēdienu tā gatavošanas laikā.

Tas ir iemesls, kāpēc vispirms vajadzētu novērtēt apēstā faktisko apjomu. Lai to izdarītu, ir jāievieš apēstā ēdiena dienasgrāmata, kurā varētu pierakstīt visu, kas ir apēsts, rūpīgi atzīmējot ēdiena daudzumu. Tas jādara uzreiz pēc ēdienreizes, neatliekot uz dienas beigām, pretējā gadījumā pastāv risks, ka atkal kaut ko nevarēs atcerēties. Vislabāk tamdēļ iegādāties nelielu kabatas piezīmju grāmatiņu vai arī veikt piezīmes savā telefonā.

Lai saprastu vai tiešām tu ēd maz, būs absolūti gana vienas nedēļas.

2 solis. Izdari uzturā lietojamo produktu revīziju.

Ja apēstās ikdienas pārtikas apjoms tiešām ir mazs, ir jānovērtē tās kaloritāte. Dietologu praksē bija gadījumi, kad pacienta visas dienas laikā apēsto ēdienu varēja novietot uz divām plaukstām. Bet kas tie bija par produktiem? Baltās maizes šķēle ar sviestu un desu, konfektes ar tēju, trekns siers… Nav brīnums, ka ar tādu diētu svars ne tikai neiet prom, bet dažreiz arī pieaug.

ka_notievet (3)

Protams, šādas rupjas kļūdas, tiem, kuru tiešais mērķis ir notievēt, nav raksturīgas. Bet mazāk acīmredzamas kļūdas tiek pieļautas visai bieži.

Piemēram, daudzi cilvēki aizmirst par riekstu un žāvēto augļu augsto kaloritāti un ēd tos lielos daudzumos. Vai arī nežēlo eļļu dārzeņu salātiem (1 ēdamkarote satur apm. 150 kcal) vai arī aizstāj cukuru ar medu, nemaz nesamazinot tā daudzumu (medus kaloritāte, protams, ir zemāka, nekā cukuram, bet vienalga ir pietiekoši augsta).

3.solis. Izanalizē vai tu neēd pārāk maz?

Lai cik tas jocīgi neskanētu, arī tas var būt par iemeslu tam, ka tavs svars nekādi nesamazinās. Ievērojamu pārtikas trūkumu organisms uztver kā draudus tā pastāvēšanai. Līdz ar to tas palēnina vielmaiņu, tiek mazāk tērēta enerģija un tauki no to krājumiem zūd ļoti lēni. Jaunībā šāds efekts parasti tiek novērots nevis svara zuduma sākumā, bet tad, kad jau ir zaudēti daži kilogrami. Savukārt, vecumā pēc četrdesmit labuma no zemas kaloritātes diētas var nebūt nemaz: šajā dzīves periodā metabolisms jau pats par sevi ir daudz lēnāks, nekā jaunībā.

Bez tam, ja mēs ļoti badojamies, organisms zaudē daudz muskuļu audu, proti, tauki sadeg tieši muskuļos. Pie tam muskuļi atjaunojas lēni, tāpēc reizēm cilvēks, kas iegūst minimālu rezultātu, ierobežojot ēdiena daudzumu, pēc tam atgriežot pierasto kaloritātes daudzumu, atgūst ne tikai iepriekšējo svaru, bet vēl dažus kg bonusā.

Daudzi dietologi mīl teikt: lai klients sāktu tievēt, viņš ir jāpabaro. Ja vairāku dienu laikā cilvēks apēd mazāk nekā 1200 kcal diennaktī, organisms ieslēdz ekonomijas režīmu. Tik krasi ierobežojumi pieļaujami tikai vienu reizi nedēļā. Pārējā laikā tām jābūt 1500 kcal diennaktī.

4 solis. Izej medicīnisko pārbaudi.

Pastāv vesela rinda slimību, kas no liekā svara atbrīvoties pat traucē.

Visai izplatīts gadījums ir hipotireoze, vai vairogdziedzera funkcijas samazināšanās. Hormonu trūkums organismā palēlina vielu maiņu.

sievietes-veseliba-pec-40 (3)

Vēl riska faktori ir diabēts un prediabēts, kad ogļhidrātu vielmaiņas traucējumi vēl nav tik izteikti, bet jau novērojami, kā arī policistisko olnīcu sindroms un dzimuma hormonu nelīdzsvarotība. Jebkurā gadījumā, vispirms vajadzētu apmeklēt endokrinologu.

Vārdu sakot – papētīsim sevi un gan jau liekā svara „vaininieku” atradīsim!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

  • Psihologi ir nonākuši pie secinājuma, ka bārt sevi par atkal apēsto kūkas gabaliņu ir kaitīgi. Tas rada absolūti pretēju efektu, un traucē zaudēt ...

  •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

  •   Es jau otrdien, mūsu iknedēļas jaunumu vēstulē visām mūsu sekotājām pavēstīju, ka tuvojas 3 sirsniņdienas arī buduāra grāmatplauktā . Un n ...

  •   Ja tu esi nolēmusi atbrīvoties no liekajiem kg, tad, lai kontrolētu savu svaru un rezultātus, tev būs regulāri jāsveras, jo regulāri novēr ...

  •   Mēteļi, kas izskatās tā, it kā būtu adīti no mohēras vai angoras dzijas, bet patiesībā ir austi no auduma, kuram pievienota mohēra vai ang ...

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata