Kļavu sulu kūre

sulu_iegusanaPēc latviešu kalendāra sulu mēnesis ir aprīlis.  Bērzi tikpat kā vienmēr ir urbjami aprīlī, bet kļavas vienmēr dod sulu pirms bērziem.  Tās ir naskākas uz pamošanos, bieži vien jau marta vidū var sākt urbt kļavā, galvenie nosacījumi – zeme ir atkususi un temperatūra pacēlusies plusos. Kaut gan…pirms nedēļas jau redzēju tirgojam kļavu sulas. Un zeme vēl nav atkususi.

Tātad – kā, ar ko, kur iegūt saldo brīnumu – kļavu sulas?

Kopumā šis laiks dabā, kad no kokiem var tecināt sulas, ir tik īss, ka labāk pat ieurbt nedaudz agrāk un pārbaudīt, vai tek, nekā nogaidīt un konstatēt, ka ir par vēlu. Tāpēc – atliekam dārza darbus, ejam meklēt Savu Kļavu!

klavu_sulas

Runājot par kļavu (un arī bērzu sulām), ļoti bieži izmanto apzīmējumus „bioloģiski aktīvs ūdens”.  Kāpēc? Pa ziemu kokā esošā ciete pārvēršas cukurā, un pavasarī, kad koks dzen caur sevi ūdeni, tas kļūst salds, kļavu sulās parasti ir 2 3% cukura. Galvenās atšķirības   kļavu sulas tek  agrāk nekā bērzu sulas, bieži vien, kad sākas bērzu sulu laiks, kļavu sulu laiks jau tikpat kā beidzies. Kļavu sulas ir daudz saldākas nekā bērzu, kurās cukura daudzums nepārsniedz2%.

Kļavu sulas diemžēl nevar uzglabāt kā bērzu sulas – jāķer mirklis un jābauda tās sezonas laikā –martā/aprīlī.

Kā pareizi tecināt kļavu sulas?

Vai  sulas tecināšana  kokam kaitē? Ja vien tecina pareizi, kokam nekas nenotiks un tas tik un tā paņems sev tieši tik daudz, cik vajadzīgs.  Sulu tecināšana pavasaros ir zināma jau no ļoti seniem laikiem visā pasaulē.

sulu_tecinasana
Kļavu sulu tecināšana Kanādā. 20. gs pirmā puse.

Kanādas kļavu sulas ir daudz saldākas par Latvijas māsām un tāpēc ir zināms slavenais Kanādas kļavu sīrups. To, protams, var iegūt arī pie mums – iztvaicējot no sulas ūdeni. Tad sanāk  kļavu sīrups, kas noderēs saldajiem ēdieniem, vai kā vienkārši gards un veselīgs kārums.

Izvēloties koku, no kura tecināt sulas, ir vērts ņemt vērā dažas lietas:

 • no tiem kokiem, kas aug saulainā vietā, iegūtās sulas būs saldākas;
 • jo augstāk urbj, jo saldākas sulas;
 • koka dienvidu pusē sulas sāk tecēt ātrāk, bet ātrāk arī pārstāj (Līdz ar to – varbūt urbt divos kokos? Vienam dienvidu pusē, otram ziemeļu. Protams, ja tik daudz patērēsi.
 • jāizvēlas koks, kurš diametrā ir vismaz 30 40 cm, urbums jāveic 5 10 cm dziļumā;
 • vēl praktisks padoms – vislabāk būtu trauku, kurā tecinām, pārsegt ar marli un arī nosegt tā, lai lietus gadījumā tajā nesatecētu lietus ūdens. Mēs tecinām pudelē.

sulu_tecinasana
Ieurb kokā caurumu.

sulu_tecinasana (2)
Iedzen tekni ar plastmasas trupiņu, kuru vari ievietot kur vien vēlies – spainī, krūzē, kannā, pudelē.

sulu_tecinasana (3)
Tā darbiņš izskatās padarīts. Lai tek!

Tātad: galvenais likums – izvēlēties pareizo koku, neurbt par dziļu un pēc tecināšanas cauruma vietu aizdarīt ar tapiņu.

Kad pārtraukt tecināt sulas?

Par to liecinās divas lietas –  sulas kļūs duļķainākas, sāks tecēt mazāk vai netecēs nemaz. Tas nozīmē, ka sulu laiks ir beidzies un jāpasaka kokam: „Paldies!”

Ko organismam dod sulu kūre?

Lai justu efektu, sulas ir ieteicams dzert vismaz desmit dienas pēc kārtas, pa litram sulu dienā. sulu_tecinasana (4)

 • No organisma tiks izskaloti visi ziemā uzkrājušies sārņi (urīnvielas, urīnskābe, šlakvielas).
 • Arī slaidumam sulu kūre nāks tikai par labu. Jāatceras: ja bērzu sulas paredzēts lietot tieši organisma attīrīšanas un tievēšanas nolūkos, tad tās jāizmanto pēc iespējas svaigākas – lielākā to vērtība ir pirmajās 3 – 4 stundās pēc tecināšanas.
 • Sulām  nonākot cilvēka organismā, tās daudz vieglāk iesaistās visos vielmaiņas procesos un tiek izmantots ievērojami efektīvāk par parastu ūdeni.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

 • No rudens košuma žilbst acis. Viss tik krāsains, bagātīgs un piesātināts, bet es pastāstīšu kā ierīkot...BALTU DOBI. Baltā ir krāsu krāsa. Baltā ...

 • Visi dārzu un puķu mīļotāji zina – laistīšanai vislabākais ir lietus ūdens. Tas gan līstot uz zemi, nedaudz savāc gaisā esošos putekļus, īpaši, ka ...

 • Izdomāt un izveidot skaistu dāvanas iesaiņojumu nemaz nav tik grūti, lai gan daudzi pēc palīdzības dodas uz lielveikalu dāvanu iesaiņošanas nodaļā ...

 

Tags: , , ,

Atbildes pavisam: 5

Man ir ko teikt »

 
 • Andra

  Paldies, vērtīga informācija. :)

   
   
   
 • Dace

  Vai varētu sīkāk par tekni ar plastmasas trubiņu? Kur to ņemt?

   
   
   
  • Es dariju šādi,dabuju no santehniķa ūdensvada plastmas cauruli diametrā 20 apmēram 30-40 cm (veikalā var nopirkt tik stangās 2m) ar rupju vīli uzvīlēju nedaudz konusā un itkā arī vītni.Pēc tam ar atiecīga izmēra urbi ieurbu kokā(bet to dara ieslīpi no koka centra,jo sula tek pa ārējo aploku) caurules galu kas paredzēts iedzīt kokā nedaudz aptin ar santehnikas liniem un dzenu iekšā kamēr stingri turas.Lini neļauj tecēt gar cauruli.(Tā mani Tēvs mācija un tas darbojas)Vēl tapai vislabāk izmantot to pašu koka šķirni kuŗā urbāt.Ceru ka noderēs.

    
   • Liels paldies, Aivar! NODERĒS! :)

     
 • Dace! Gatavu diezinvai izdosies sadabūt. Mūsējā ir sakomplektēta no plastmasas trubiņas un santehnikas veikalā piemeklēta uzgaļa, kas atbilst urbja diametram. Uzgali iedzen izurbtajā caurumā, tad otrā galā uzmauc trubiņu. Lai veicas!

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata