Bērzu sulu laiks

berzu sulu laiksBērzu sulas ir ļoti vērtīgs produkts, kas izteikti labvēlīgi iespaido cilvēka organismu.

Konkrēta bērzu sulu iegūšanas laika nav, jo vienmēr tas atkarīgs no laika apstākļiem. Ja marta atkušņu laikā sulas jau sākušas tecēt, un negaidot iestājas sals, tās uz brīdi savu tecēšanu pārtrauc. Kā likums, sulas sāk tecēt kad kūst sniegs, kad sāk briest pumpuri, tātad marta mēneša vidū.

Bērzu sulas tecināt ieteicams tikai tīros mežos, jo koks ir spējīgs uzņemt gan kaitīgas vielas, gan izpūtēju gāzes.

Vislabāk sulas tecināt no bērza, kuram stumbra diametrs nav mazāks par 20 cm, ar labi attīstītu zaru sistēmu. 20 cm attālumā no zemes, stumbrā akurāti veido nelielu caurumu. Svarīgi zināt, ka sula veidojas augšējā slānī – starp mizu un koksni, tāpēc dziļš urbums nav jātaisa. Izurbtajā caurumā vai tieši zem tā piestiprina piltuvīti vai citu pusapaļu veidojumu, pa kuru sula tecēs traukā.

Labākais sulu vākšanas laiks ir starp 12:00 – 18:00, kad sulas tek visstraujāk. No koka diametra atkarīgs caurumu skaits, kurus var urbt vienā kokā: ja diametrs ir 20-25 cm, tad atļauts tikai viens caurums, ja 25-35 cm – divi, ja 35-40 cm – trīs caurumi, bet, ja koka diametrs ir lielāks par 40 cm – pieļaujami pat četri caurumi.

Kad sulu tecēšanas laiks ir beidzies, neaizmirsti kokam palīdzēt izveseļoties: ir blīvi jāaizver caurums ar vasku, korķi vai sūnām, lai stumbrā neiekļūst baktērijas, kuru dēļ koks var sākt slimot un iznīkt. Uzglabāt svaigas sulas var ledusskapī, ne berzu sulailgāk par 2 diennaktīm.

Ir bezjēdzīgi bērzu sulu pirkt veikalos, jo konservācijas procesu rezultātā tiek iznīcināts viss vērtīgais, kas kādreiz tajā ir bijis.

Medicīnisko pētījumu rezultātā  ir konstatēts, ka lietojot 2-3 nedēļu garumā vismaz vienu glāzi sulas dienā (optimāli vēlams dienas laikā izdzert 3 x pa glāzei, 30 min. pirms ēdienreizes) tu palīdzi savam organismam tikt galā ar pavasara nogurumu, avitaminozi, nespēju koncentrēties un depresiju.

Bērzu sulas satur organiskās skābes, miecvielas, minerālvielas, dzelzi, kāliju, kalciju, fruktozi, glikozi, fitoncīdus. Lietojot bērzu sulu, tiek veicināti urīnpūšļa un nieru akmeņu šķelšanās, asins attīrīšanās un vielu maiņas procesi. Bērzu sulu ieteicams lietot kuņģa čūlas, radikulīta, reimatisma, artrīta, bronhīta, tuberkulozes, cingas, galvassāpju un venērisko slimību gadījumos.

Pie tam, bērzu sula palielina organisma spēju cīnīties ar saaukstēšanās, infekciju un alerģiskajām slimībām, tai ir parazītus iznīcinoša, urīnu dzenoša un iekaisumus mazinoša iedarbība.

Ar bērzu sulu ieteicams tīrīt ādu, ja ir ekzēma un pinnes. To ieteicams darīt,  lai ādu mitrinātu un arī tad, ja āda ir sausa.

Ļoti laba ir maska: sajaukt 1 ēdamkaroti krējuma ar 2 ēdamkarotēm sulas un 1 tējkaroti medus. Uz sejas turēt šādu masku vajag 15 minūtes un, tad tā jānomazgā ar vēsu ūdeni. Pēc šādas maskas seja iegūs skaistu, matētu toni.

Sejas un kakla ādas izskata uzlabošanai ļoti ieteicama ir  tīrīšana ar sasaldētas bērzu sulas ledus gabaliņiem.  Šāda procedūra tonizē ādu, padara to svaigāku un stingrāku – efekts kā pēc dārga, ar bioloģiskiem komponentiem bagāta krēma lietošanas. Nogurums zudīs un garastāvoklis uzlabosies!

berzu sulasAr bērzu sulu ieteicams mazgāt matus, ja ir blaugznas vai ar nolūku stiprināt matu augšanas procesu. Mati kļūst spīdīgi un maigi (šāds efekts ir arī bērzu lapu uzlējumam).

Lai bērzu sulu saglabātu ilgāk, no tās var gatavot kvasu: sulu sasilda līdz 35 grādu temperatūrai. Uz vienu  litru sulas  pievieno 15-20 gramus rauga un 3 rozīnes, pēc garšas var pievienot citrona miziņu. Kad tas darīts, pudeli vai stikla burku blīvi noslēdz un atstāj uz 1-2 nedēļām. Tu iegūsi ļoti garšīgu, gāzētu, uzmundrinošu dzērienu!

Kvasu var gatavot arī citādi: 10 litriem sulas pievieno 4 citronu sulu, 50 gramus rauga, 30 gramus medus, rozīnes (ar aprēķinu 2-3 gab. uz vienu pudeli).  Saliet pudelēs un turēt 1-2 nedēļas tumšā, vēsā vietā. Šādu dzērienu var uzglabāt visu vasaru.

Ir iestājies bērzu sulu laiks.
Izmanto šo neilgo laiku un sniedz savam organismam dzīvinošu, dabisku spēku!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

  • Pēc latviešu kalendāra sulu mēnesis ir aprīlis.  Bērzi tikpat kā vienmēr ir urbjami aprīlī, bet kļavas vienmēr dod sulu pirms bērziem.  Tās ir ...

  • Palīdzot organismam pretoties dažādiem mikrobiem, īpaši vāja mūsu  imūnsistēma  kļūst pavasarī un rudenī. Lūk, kāpēc ir svarīgi zināt, kā spēcinā ...

  • Visiem ir zināms, ka svaigi spiestas sulas ir ne tikai garšīgas, bet arī veselīgs slāpju remdēšanas veids. Bet ir jāzina arī tas, ka šis brīnums ...

  • Šobrīd ļoti daudzas latviešu virtuves rotā dzelteni milzeņi – ķirbji. Tie ir visur - gan uz skapjiem, gan zem galdiem... Ir ķirbju laiks. Mēs esa ...

  • Ingvers ir labs palīgs cīņā ar saaukstēšanās simptomiem. Ingvera tēja nu jau ir pazīstama gandrīz katrā mājā – citā tā ir iecienīta vairāk, citā m ...

 

Tags: , , ,

Atbildes pavisam: 4

Man ir ko teikt »

 
  • Gita

    Paldies, Aija, par tik izsmeļošu un noderīgu informāciju :) . Patīkami lasīt.

     
     
     
  • Aija

    Paldies, Gita, par paldies. Tas vienmēr ir patīkami :).

     
     
     
  • ligita

    Paldies par informaciju tas man nodereja skolas projekta :)

     
     
     
  • ligita

    paldies PALDIES pAlDiEs Aija

     
     
     
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata