Kā atbrīvoties no bardaka mazā virtuvē

ka_iekartot_mazu_virtuviIr labi, ja virtuve mājā ir liela un vietas ir daudz. Bet,ja virtuve ir maza… pavisam maza?

Tad ļoti bieži var vērot bēdīgu ainu: piekrauti kastroļi un pannas, kuras virtuves skapīšos nemaz nelien. Bet lielākai daļai virtuves ierīču – tādām kā mikroviļņu krāsns vai multi-vārīšanas ierīcei vietas vispār nav. Ko tad darīt? Dzīvot kā akmens laikmetā un nekārtībā jeb tomēr pacensties kādu izeju atrast?

Dažreiz šo problēmu izdodas atrisināt, virtuvi pārplānojot –piemēram, pārnesot virtuves sienu tā, lai telpa paplašinātos. Bet ne vienmēr tas ir iespējams, pie tam ļoti bieži virtuve robežojas ar vannas istabu un tualeti, bet no šīm jau tā vēl mazākajām telpām „nogriezt” gabalu ir nereāli un arī sarežģīti. Pamēģināsim šo problēmu atrisināt „mazāk sāpīgi”.

Pirmkārt. Pasūtot mēbeles virtuvei, vēlams izvēlēties tādu variantu, kurā skapji būs vai nu augsti vai arī tiks izvietoti divās rindās. Vislabāk, ja bez piekārtajiem skapjiem būtu vēl citi skapīši, kurus varētu novietot vai nu uz apakšējiem skapjiem vai uz virtuves darba galda virsmas. Tas ļaus ieekonomēt vietu. Iespējams, šādu variantu atradīsi ne uzreiz un par šo ideju vajadzēs samaksāt dārgāk, bet rezultāts būs tā vērts.

mazas_virtuves_iekartosana (2)mazas_virtuves_iekartosana (12)mazas_virtuves_iekartosana (13)mazas_virtuves_iekartosana (3)

Otrkārt. Biežāk jāveic virtuvē revīzijas. To darot, tu noteikti atradīsi daudz ieplaisājušu trauku vai salauztus virtuves piederumus, kas jau sen mētājas virtuves plauktos bez jēgas. Ievies sev likumu periodiski no šādiem priekšmetiem atbrīvoties. Un tu redzēsi – lai vai cik mazi šie sīkumi, skapjos sāks atbrīvoties vieta. Ja tu pērc jaunas mantas, tad bez sirdsapziņas pārmetumiem vecos „analogus” vari mest laukā.

mazas_virtuves_iekartosana (4)mazas_virtuves_iekartosana (6)

Treškārt. Izvāc no virtuves liekās mantas. Daudziem no mums uz virtuves skapjiem, palodzēm stāv vecu grāmatu, žurnālu vai avīžu piramīdas. Šiem putekļu „vācējiem” virtuvē nav jābūt. Ja tev tik ļoti svarīgas šīs vecās lietas, tad aiznes tās uz noliktavu, aizved uz vasarnīcu, garāžu utt.

mazas_virtuves_iekartosana (9)

Ceturtkārt. Neatstāj izlietnē netīros traukus, tos krājot tik ilgi, kamēr tur vairs nav vietas. Mazgā krūzītes, šķīvjus un karotes uzreiz pēc ēdienreizes un tev nevajadzēs tērēt laiku stundām stāvot pie izlietnes. Ja jau tev tik ļoti nepatīk mazgāt traukus, iegādājies trauku mazgājamo mašīnu.

mazas_virtuves_iekartosana (5)

Starp citu, esmu iemācījusi sev arī katru karoti, šķīvi, rīvi vai dēlīti nomazgāt uzreiz, tiklīdz tas tiek nolikts uz galda arī ēdiena gatavošanas laikā. Es nezinu vai tā dari arī tu, bet esmu sajūsmā par šo jauno paradumu. Agrāk, gatavojot ēst, atbrīvotos no ēdiena sagatavēm (sarīvētiem burkāniem, kartupeļiem, sīpoliem utt.) traukus un virtuves piederumus saliku izlietnē un mazgāju tad, kas jau viss salikts kastrolī vai cepeškrāsnī. Tagad to izdaru uzreiz un sajūta ir kolosāla, pie tam tas tiek izdarīts ātri, pat nemanot un tieši šī mazā nianse ēst gatavošanu padara vēl daudz patīkamāku.

Mazo virtuvju īpašniekiem ir ļoti sarežģītas attiecības ar sadzīves tehniku, jo vietas tai virtuvē praktiski nav. Rezultātā cilvēki vai nu vispār neiegādājas mūsdienīgu virtuves tehniku, vai arī lieto to ļoti reti. Beigu beigās visvienkāršāk ir paņemt parastu rīvi, nekā stiept no istabas lielo, smago virtuves kombainu, likt to kopā un pēc tam stiept atpakaļ. Gadās, ka šādu tehniku mums uzdāvina un rezultātā tā stāv neizpakota, jo nav ne mazākā priekšstata kur to virtuvē nolikt.

sadzives_tehnika_virtuveka_iekartot_mazu_virtuvi

Cilvēkiem, kuri tomēr nolemj izmantot sadzīves tehniku, mazā virtuve sāk atgādināt noliktavu. Ledusskapis, palodze, pat gāzes plīts virsmas vai galda daļa un skapju augšējās virsmas ir aizkrautas ar traukiem un tehniku. Rezultātā ēšanai ir atlikusi tikai maza galda daļiņa. Pie tam šādā šaurībā tehnika kļūst netīra un ātri bojājas. Jaunam priekšmetam atrast vietu vairs nav iespējams.

Ja tehniku salikt skapjos nav iespējams, bet citādi tā traucē, izeja ir viena – neturēt to virtuvē. Bet tas nenozīmē, ka tai jāmētājas istabu kaktos vai koridorā.

Es nesen izlasīju kā šādu problēmu atrisināja kāda sieviete. Viņa izrevidēja vaļēju grāmatplauktu, kas atradās virtuvei burtiski blakus. Izmeta vecās video kasetes, grāmatas un daudzus citus krāmus, kā rezultātā atbrīvojās ļoti daudz vietas. Tā visa vietā viņa plauktos salika maizes krāsniņu, jogurta pagatavošanas trauku, blenderi, kafijas dzirnaviņas, kombainu utt. Virtuvē atstāja tikai mikroviļņu krāsni, kafijas automātu un ūdens filtru.

sadzives_tehnika_virtuve (2)sadzives_tehnika_virtuve (3)

Protams, viss atkarīgs no tā cik bieži šo tehniku izmantojam. Ja katru dienu, tad labāk to atstāt virtuvē. Ja 1-2 reizes nedēļā vai vēl retāk, tad šis tikko aprakstītais variants ir ļoti ērts. Ja šādam skapim vietas nav, tad var sameistarot piekarināmos plauktus. Galvenais atrast vietu, kas ir turpat blakus virtuvei. Ja visa šī tehnika stāvēs vienā speciāli tai atvēlētā vietā, tad tev nebūs jācenšas atcerēties, kurā istabā, skapī vai kaktā atrodas kombains vai kafijas dzirnaviņas.

Īsi sakot – tam, kam jābūt visu laiku pa rokai, turiet to tuvumā. Bet to,kas nepieciešams reti, var aizvākt tālāk. Bet no tā, kas vispār netiek pielietots, ir jāatbrīvojas. Pie reizes arī tiksi vaļā no bardaka virtuvē un citām neērtībām.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

 •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

 • No rudens košuma žilbst acis. Viss tik krāsains, bagātīgs un piesātināts, bet es pastāstīšu kā ierīkot...BALTU DOBI. Baltā ir krāsu krāsa. Baltā ...

 

Tags: , , , ,

Atbildes pavisam: 8

Man ir ko teikt »

 
 • Dace

  Paldies, Aija, par kārtējo labo publikāciju.Tik daudziem mums daudzdzīvokļu mājās ir mazas virtuves ! Pareizi, ka liekie krāmi ik pa laikam jāmet ārā. Un es arī uzreiz mazgāju traukus pēc katra izmantošanas, tad nav daudz jāprāto, cik pilna izlietne ar netīrajiem traukiem; uzreiz sakop – un kārtībā !

   
   
   
 • Anita

  Paldies mīļā Aija par iedrošinājumiem, ieteikumiem un par to ka esi mums. Tiešām daudzas lietas aizņem vietu, veido bardaku un rada problēmas pašām un citiem.
  Esmu pateicīga par šo buduāru un ka varu lasīt, mēģināt un iedrošināties. Paldies

   
   
   
  • Paldies, Anita un Dace, par labiem vārdiem! Mēs visas, kaut arī dažādas, bet esam sievietes un labi zinām savas grūtības, ikdienas problēmas un pat šos traucēkļus. Rakstām abas ar Sarmīti par to, kas pašām tuvs un svarīgs un, domāju, ka labi un interesanti mums visām te ir arī tāpēc, ka mēs saņemam no jums šos pateicības un atzinības vārdus, bet tie ir mūsu “degviela” :).

    
 • Lonija

  Raksts ļoti noderģs un bildes iedvesmojošas, paldies! Taču, nosmējos pie sevis – skatoties uz šīm bildēm un domājot, ka tās skaitās mazas virtuves, nezinu, pie kā skaitās mūsējā 2,5m x 2,5m 😀

   
   
   
  • Piekrītu :)).

    
 • Dace

  Raksts ir noderīgs. Par vārdu ‘bardaks” virsrakstā,- šī vārda nozīme ir bordelis jeb “meitumāja’….

   
   
   
  • Paldies, Dace, par savu domu un zināšanu izpaušanu, bet nedaudz komentēšu – “prieka māja” tomēr vairak ir bordelis un vārds “bardaks” ienācis mūsu valodā no krievu vārda “бардак”, kurā to arī visbiežāk izmanto, lai apzīmētu jucekli vai nekārtību. Tāpēc es šaubos, ka kādai mūsu lasītājai bija neskaidrs šī vārda izmantojums šajā publikācijā. Un cik es saprotu, Jums arī :).

    
 • Sane

  Nestrādā. Man diemžēl ir ļoti maza vitruve kaut dzīvoju 5 istabu mājā. Vienkārši ir jasaprot lai ko darītu 2 liteu burciņā 3 lititrus neieliesi.

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata