Ja, kārtojot māju, nav kārtības sajūtas…

nekartiba_majas

Iespaidu par gaumīgu, izsmalcinātu interjeru var sabojāt ne tikai pie dīvāna uz zemes nosviestas zeķes vai šampūnu pudeļu rinda uz vannas malas…

Ideālus interjerus, bez nevienas pavirši nosviestas mantas var redzēt tikai interjeru 3D-vizualizācijās. Un, iespējams, lai radītu ticamības efektu, drīz vien arī interjera dizaineri šajās vizualizācijās sāks attēlot izmētātus apģērbus, gludināmo dēli un pat visredzamākajā vietā novietotu drēbju žāvētāju. Kā tad mums ar šo visu ikdienas „nekārtību” sadzīvot?

Problēma: krēsls-drēbju kalns

Ne visas mantas, kuras esam panēsājuši un noģērbuši, mēs iemetam veļas grozā, bet likt kopā ar tīrajām arī negribas. Tāpēc automātiski tās tiek uzmestas uz krēsla atzveltnes, un rezultātā uz tās „izaug” vesels drēbju kalns.

Koncepcija “vienreiz uzvilkām un metam mazgāt” ir kaitīga, jo īpaši apģērbam, jo no biežas mazgāšanas tā mūžs saīsinās un bojājas arī pats audums. Un, galu galā, vai ir vajadzība mazgāt vienreiz uzvilktu kleitu, ja tai nav ne vainas? Ir vēl arī drēbes, kuras mēs nemazgāja, bet nododam ķīmiskajā tīrītavā – nedarīsim, taču, mēs to katru dienu ar vienreiz uzvilktu žaketi.

Ko darīt?

1. Novietojiet savā guļamistabā vai garderobē grīdas pakaramo vai atsevišķus tam atvēlētus pakaramos pie sienas. Pluss – tādā veidā atrodas vieta ikdienā nēsājamiem apģērbiem un atbrīvosies krēsls. Mīnuss – apģērbi joprojām atradīsies acu priekšā, kaut arī ne kaudzē.

kartibas_ieviesana (3)kartibas_ieviesana (2)

kartibas_ieviesana (4)

2. Skapī vai garderobē izveidojiet atsevišķu nodalījumu „otrā svaiguma” apģērbiem. Pluss – viss ir novākts prom no acīm. Mīnuss – brīvas vietas skapī var arī nebūt.

3. Lai nēsāto apģērbu nesajauktu ar ideāli svaigajiem, to novietojiet kaut kā citādāk. Tas nozīmē, lieciet tai pašā skapī, tajā pašā nodalījumā, kur atrodas tīrās drēbes, bet izvērsiet, piemēram, uz kreiso pusi. Pluss – krēsls ir brīvs, visu, reiz uzvilkto var viegli atšķirt no svaigajām drēbēm. Mīnuss – no rīta blūze būs jāizvērš uz labo pusi. Pie tam, ar žaketi šo paņēmienu izmantot nevarēs.

4. Šī problēma skar ne tikai to apģērbu, kuru noģērbām, atnākot mājās no darba, bet arī pidžamas, mājās nēsājamās kleitas, zeķes, kuras esam nolikuši kaut kur… Lai šis “kaut kur” nesvaidītos vannas istabā uz grīdas, uz radiatora, krēsla vai dīvāna maliņas, jāievieš atsevišķa atvilktne mājās nēsājamām mantām. Pluss – krēsls tomēr ir atbrīvots. Mīnuss – ir jāatrod jauna vieta.

Variants: Mājas apģērbu uzglabājiet krēslā (piem.pufikā) ar atvāžamu sēdekli. Šeit var ielikt visu to, ko aktīvi velkat līdz brīdim, kad apģērbs ir jāmazgā. Pluss – mantām ir atrasta vieta, krēsls ir brīvs. Mīnuss – arī šāds krēsls aizņem savu vietu.

Problēma: mūžīgā uzkopšana

Atnākot mājās, vakarā gribas atpūsties, noskatīties kādu jauku filmu, izdzert sarkanvīna glāzi un izstiepties uz dīvāna. Bet izrādās – ir jāmazgā kārtējā veļas kaudze, bet bērnu (vīra) apģērbi, kas tika noģērbti no rīta – atkal svaidās dzīvojamās istabas vidū.

Uzkopšanas vēlmes trūkums bieži vien ir nepārdomātas lietu uzglabāšanas sistēmas trūkums. Es nerunāju par to, ka tūlīt pat ir jāpērk vēl viens skapis (patiesībā, arī tas nelīdzēs). Es runāju par to, ka milzīgs dzīvoklis vai māja mūždien būs aizkrauta ar mantām, ja, lai katru no tām noliktu savā vietā, ir jāveic vairāk, kā divas darbības. Lūk, vienkāršs piemērs.

Tev ir skapis-kupeja, iekšā atrodas stiepļu grozs mantu uzglabāšanai. Lai tajā ieliktu akurāti salocītu džemperi, tev ir jāizdara sekojošas kustības: jāatvelk skapja durvis, jāizvelk grozs + pirms tam kārtīgi jāsaloka džemperis un tajā jāieliek. Bet parasti tas notiek šādi: tu vai nu līdz galam neaizver durvis vai iemet džemperi grozā, to neizvelkot. Abas reizes rezultātā rodas haosa sajūta, pie tam situācijā, kad tomēr ir radīta samērā ietilpīga mantu uzglabāšanas sistēma.

kartibas_ieviesana (5)

Ko darīt?

Pārskati savus uzglabāšanas principus. Atvēri atvilktni, ieliec mantu un aizver ciet. Ja, lai nokļūtu atvilktnē, kaut kas jāatvirza – šī vieta tev neder. Nopērc vienkāršu kumodi ar izvelkamām atvilktnēm. No drēbju skapjiem, kur vispirms jāatver durvis, bet pēc tam jāizvelk atvilktne, izvairies. Palūkojies apkārt, tavā mājā noteikti ir daudz vietu, kuras tu neizmanto. Jo blakus rotaļlietu skapim bērns novietojis spēļu dzelzceļa sliedes, bet uz ietilpīgā atvāžamā viesistabas pufika tiek turētas pultis un pleds…

Ikdienā lietojamo mantu uzglabāšanas vietām jāatrodas nevis pie griestiem un ne aiz septiņām atslēgām. Ja kaut viens no šiem faktoriem nav ievērots, lai māju uzkoptu, tev allaž būs sevi jāpiespiež. Bet tas nozīmē, ka ar laiku šīs sarežģītās darbības no savas dzīves gribēsi izslēgt vai izvairīties.

Problēma: uzkopju, bet nav kārtības sajūtas

Tev šķiet, ka visu saliec pa vietām: grāmatas – plauktos, apģērbu – skapī. Bet mājā vienalga valda pastāvīga haosa atmosfēra. Pazīstama situācija? Viss ir vienkārši: lai jebkurās lietās panāktu kārtību, vienmēr ir vajadzīga sistēma. Pretējā gadījumā cilvēka smadzenes sāk „klibot”, un rezultātā vēlme kārtot māju pakāpeniski izzūd. Ja mājā ir regulāra nekārtība, ieviest kārtību gribas arvien retāk : jo vairāk uzdevumu, jo mazāka vēlme tos risināt.

Ko darīt?

ka_ieviest_kartibu_majas_2Sākt pieturēties pie konkrētas sistēmas. Virtuvē, mēģini sev tuvāk likt to, ko izmanto visbiežāk – lai ir viegli aizsniegt un nav jāmeklē.

Arī attiecībā uz skapi ir vairākas populāras uzglabāšanas sistēmas:

Komplektos. Blūze ar piemērotiem svārkiem tiek karināta uz viena pakaramā. Savukārt, segas pārvalks, piemērotas vai viena komplekta spilvendrānas ir saritināti vienā ritulī un atrodas kumodes atvilktnē. Vai arī salikti vienā no spilvendrānām un atrodas skapja plauktā.

Pēc krāsām. Šis paņēmiens der veļai, apģērbam, aksesuāriem un pat dvieļiem.

Pēc sezonas. Apģērbam, jaungada dekorācijām vai sporta piederumiem. Sagrupē atkarībā no izmantošanas laika, ieliec kādā kastē, uzraksti, kas tajā atrodas un noliec prom to, kas tuvākajā laikā nebūs vajadzīgs (augšējos skapju plauktos, noliktavā, bēniņos utt.)

Pēc tematikas, alfabēta, žanra vai autora. Tā ir ērtāk izvietot plašu kolekcijas vai grāmatas (neaizmirsti par šo sistēmu pastāstīt mājiniekiem).

Problēma: mantas bez noteiktas atrašanās vietas

Nekārtība slēpjas ne tikai izsvaidītās mantās. Bet arī gludināmajā dēlī, kurš kopš pirmdienas rīta stāv guļamistabā pie gultas. Vai veļas žāvētājā, kurš rēgojas viesistabas vidū vai no aiz skapja.

Ko darīt?

Atrodiet žāvētājam un dēlim pastāvīgu vietu (tam visam nav jāatrodas istabas vidū! Žāvētājam jābūt stacionāram – uz balkona vai vannas istabā zem griestiem: ja nav ko žāvēt – ar vienu rokas kustību saliec kopā un viss. Tas pats attiecas arī uz gludināmo dēli: ja tam ir izveidota konstrukcija, kas ļauj tam burtiski iznirt no virtuves vai vannas istabas skapīša iekšienes, diez vai tu to turēsi nesaliktu caurām dienām.

vieta_gludinamajam_delimvieta_gludinamajam_delim_2

Iespējamā alternatīva

Vietu zem gultas aizņem ar atvilktnēm vai plauktiem. Šāds mantu uzglabāšanas variants var būt pjedestāls, uz kura atrodas gultas vieta, bet pjedestāla sānu fasādē ir iebūvētas kastes. Tajās var uzglabāt visu – gan sezonas apģērbu un sporta aprīkojumu, gan saliekamo žāvētāju un gludināšanas dēli. Tāpat var izmantot arī pirmos privātmājas kāpņu pakāpienus: tā ir ideāla vieta apaviem un lietussargiem.

Problēma: pārāk daudz it visa un pa druskai

Kosmētika uz galdiņa pie gultas, koridorā pie spoguļa, garšvielas uz virtuves galda… – nav laika, lai to visu izrevidētu, bet tieši šie sīkumi ir tie, kas rada vizuālo „troksni”.

Ko darīt?

1. Izmanto ledusskapja principu – uzglabā mantas durvīs. Smaržas, dezodoranti, krēmi brīnišķīgi jutīsies uz pakaramā skapīša iekšējām durvīm (var izmantot plauktiņus, kas domāti garšvielām).

2. Sistematizē. Jebkurš bardaks, kas ir organizēts kā grupa (var izmantot groziņus, dekoratīvās paplātes) vizuāli tiek uztverts, kā sakārtotība.

3. Organizē izvelkamās sekcijas (virtuves skapīšu iekšpusē, zem virtuves skapjiem, zem plīts, gar sienām vienmēr ir tukšas, neizmantotas vietas).

kartibas_ieviesana (6)

ka_ieviest_kartibu_majas_1

4. Ievies mikro-uzkopšanas ieradumu. Lai iztīrītu ledusskapi, ir vajadzīgs diezgan liels laiks, bet ieviest kārtību un akurāti novietot produktus vienā no plauktiņiem var izdarīt dažu reklāmas minūšu laikā. Ja nelielus mājas darbus darīsi regulāri, tu ekonomēsi laiku, kuru būtu tērējusi lielajai mājas uzkopšanai.

5. Dzīvokļa priekšnamā zem spoguļa ierīko plauktiņu – tur vienmēr varēsi nolikt suņa pavadiņu, lietussargu, cimdus vai apavu smēri.

Ja tas viss nepalīdz – atbrīvojies no mantām

Diezgan lielu nekārtības daļu rada mantas, kuras tiek izmantotas ļoti reti (un tās pat esam pārstājuši ievērot). Kas notiks, ja tu tās izmetīsi laukā? Visbiežāk, nekas! Variantu ir daudz – var pārdot, apmainīt pret ko citu, kādam atdot par velti vai uzdāvināt.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata