Tik dažādās augu eļļas…
Kādas augu eļļas mēs zinām? Noteikti kukurūzas eļļu, olīveļļu, saulespuķu eļļu, gan jau esam dzirdējušas par kokosriekstu eļļu, sezama eļļu… Bet vai esam tās izmantojušas? Lielākā daļa no mums droši vien nē un, pat, ja gribētu – baidāmies, jo nezinām kā tās izmantojamas un vai ir jēga… Un galu galā – vecā, labā saulespuķu vai olīveļļa ir TIK pierastas, ka mainīt nemaz nav ienācis prātā.
Bet izrādās, ka augu eļļu ir krietni vairāk un tām visām ir savas, atšķirīgās unikālās īpašības. Papētīsim?
Augu eļļas satur dažādus vitamīnus un ne ar ko neaizvietojamās taukskābes. Augu eļļa aizsargā mūsu organismu no slimībām un pat dziedina to. Nepieciešamā dienas deva ir 50 grami. Lai uzturs būtu sabalansēts, nepieciešams izmantot dažādas eļļas, jo katrai ir savas īpatnības. Daži eļļu veidi spēj kontrolēt holesterīna līmeni, bet ir eļļas, kas var kļūt par lielisku alternatīvu pierastajam sviestam.
Daudzas augu eļļas karsēšanas rezultātā savas vērtīgās īpašības zaudē, bet dažas kļūst pat bīstamas. Tā rezultātā kaitīgo vielu neitralizēšanai mūsu organisms tērē daudz enerģijas, kas negatīvi ietekmē aknu darbību, bet vairākkārtēja tauku karsēšana uz pannas veido kancerogēnās vielas, kas var veicināt pat onkoloģiskās saslimšanas. Tāpēc, pirms dodies uz veikalu, ir uzmanīgi jāizpēta katras augu eļļas īpatnības.
Kokosriekstu eļļa. Ļoti bagāta ar laurīnskābi, kas lieliski veicina vielmaiņu. 90% – tie ir nepiesātinātie tauki un tā ir kalorijām diezgan bagāta eļļa. Kokosriekstu eļļa ir piemērota cepšanai un saglabā savas īpašības pat pie ļoti augstām temperatūrām.
Ķirbju sēklu eļļa. Bagāta ar cinku, stimulē imūnsistēmu. Piemērota salātiem, gaļai, bet nespēj izturēt karsēšanu.
Zemesriekstu eļļa. Pazemina holesterīna līmeni. No citām atšķiras ar izsmalcinātu aromātu un spēju izturēt karsēšanu.
Linsēklu eļļa. Omega-3 taukskābju avots, kas aizsargā asinsvadus un sirdi, veicina nieru darbību, labs līdzeklis pret aizcietējumiem. Linsēklu eļļu izmanto, lai pagatavotu mērces un salātiem.
Olīveļļa. Stimulē sirds darbību. Vērtīgas īpašības piemīt pirmā vai aukstā spieduma eļļai. Piemērota salātiem un pārtikas pagatavošanai (optimālā temperatūra 180 grādi).
Rīsu eļļa. E vitamīna avots, satur dabīgos antioksidantus – tokoferolu, tokotrienolu un orizanolu, kuri palīdz izvadīt no organisma toksīnus un palēnina novecošanās procesus. Iztur temperatūru līdz pat 254 grādiem. Pārtiku padara mazāk treknu.
Sezama eļļa. Tā satur daudz E vitamīna, kas nodrošina sirds un asinsvadu sistēmas veselību un spēcina imūnsistēmu. Par cik sezama eļļa ātri piedeg, to labāk izmantot salātu un marināžu pagatavošanai.
Saulespuķu eļļa.Vispirms tā ir E vitamīna avots, kas pasargā mūs no aterosklerozes un F vitamīna avots, kas nepieciešams aknu šūnām, asinsvadiem un nervu šķiedriņām. Šī eļļa piemērota cepšanai, sautēšanai un salātu pagatavošanai.
Trifeļu eļļa. Šī eļļa tiek iegūta trifeļu nostāvēšanās rezultātā vīnogu vai olīveļļā. Piemērota ēdienu garšas un aromāta uzlabošanai, pastas ēdienu pagatavošanai utt. Tomēr šī eļļa neiztur termisku apstrādi.
Ciedru riekstu eļļu. Bagāta ar taukskābēm, vitamīniem un aminoskābēm. Tā ir vērtīga tuberkulozes, aterosklerozes, hipertensijas gadījumos un, kad ir problēmas ar kuņģi. Tā ir piemērota dažādu ēdienu un salātu mērču pagatavošanai.
Valriekstu eļļa. Tā satur vitamīnus A, E, C, B, makro- un mikroelementus (cinku, jodu, varu, kalciju, dzelzi, magniju, fosforu). Īpaši vērtīga vecāka gadagājuma cilvēkiem. Neaizstājama kā garšviela salātiem, zivju ēdieniem.
Vīnogu sēklu eļļa. Bagāta ar mikroelementiem, vitamīniem, miecvielām, novērš aterosklerozes attīstību. Nemainot ne garšu, ne smaržu, var izturēt augstu temperatūru. Brīnišķīgi noder, pagatavojot salātus un marinādes.
Tās vēl nebūt nav visas eļļas un par katru varētu pastāstīt daudz vairāk, bet šis īsais pārskats veidots tikai tamdēļ, lai tevi iedrošinātu, jo manuprāt, vasarīgais noskaņojums būtu labs iemesls tam, lai kaut ko jaunu un pat eksotisku pievienotu arī mūsu virtuves eļļu plauktiņam, vai ne?
P.s. Krietni vairāk par rīsu kliju eļļu vari izlasīt draugiem.lv buduāra lapā.
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Iestājoties ziemai, mēs sajūtam, ka āda mainās. Un ne uz labo pusi...Daudzām pat gribās saukt SOS un pat tonālie krēmi vairs nelīdz... Izrādās, i ...
Mums katrai ir savi „īpašie” jeb „firmas” salāti, vai ne? Un noteikti dažus no tiem mēs celsim galdā arī 31.decembrī. Bet kā šo gardo, b ...
Ne vienmēr sava skaistuma saglabāšanai slavenie un bagātie izmanto dārgus kosmētiskos līdzekļus. Piemēram, šādas slavenības kā Miranda Kerr, Cathe ...
Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...
Ja gatavojot ķirbju ēdienus, tu līdz šim sēkliņas meti laukā, tad noteikti šo paradumu mainīsi, kad uzzināsi cik vērtīgas tās ir. Ķirbju sēklas ir ...
Tags: augu eļlas, ciedru riekstu eļļa, ķirbju sēklu eļļa, kokosriekstu eļļa, linsēklu eļļa, olīveļla, valriekstu eļļa
Ko citi saka: