Lavandas tēja

Hot toddies are traditionally made with whiskey, rum or brandy. Th is nonalcoholic recipe combines calming lavender with soothing honey and lemon.

Šos skaistos vārdus es atradu kādā grāmatā un tie veltīti ir lavandas ziedu tējai: „Tikai lavandas tēja spēj dāvāt saldus sapņus, un katrs šī dzēriena malks pārtop burvīgā šūpuļdziesmā.”

Lavanda ir dekoratīvs, pieticīgs, bet vienlaikus arī vērtīgs augs, kurš labāk mīl augt saulainā, no vēja pasargātā vietā. Ja to vēlies audzēt savā dārzā, ieteicams to stādīt ļoti saulainā vietā, jo tieši saules gaisma ir tā, kas augam palīdz palielināt procentuālo ēterisko eļļu daudzumu.

Lavandas ziedus jāvāc saulainā rītā, tajā rīta posmā, kad ziedkopā atvērušos ziediņu skaits ir vislielākais. Tas būs visveiksmīgākais brīdis, jo tieši šajā laikā ziedi satur visoptimālāko aktīvo vielu daudzumu, kuri vēlāk bagātinās tējas dzērienu. Bet labā ziņa ir tā, ka vairāk vai mazāk ēteriskās eļļas satur visas šī auga daļas, tāpēc ieteicams izmantot visu lavandas auga virszemes daļu – gan kātiņus, gan lapas, gan ziedus.

Ziedkātiņi jānogriež apmēram 10 cm garumā un jāsasien buntītēs. Kaltēšanai tās izkarina labi vēdināmā un noēnotā vietā un tā, lai tie savā starpā nesaskartos. Kad tie ir izkaltuši, no kātiņiem uzmanīgi notrauc ziediņus. Lavandas ziediņi jāglabā linu maisiņos.

Pateicoties saturā esošajam tanīnam, rūgtumam, minerālvielām un ēteriskajām eļļām, žāvēti un svaigi lavandas ziedi tiek izmantoti, lai pagatavotu brīnišķīgas dabīgas zāles, kurām piemīt antiseptiskas, nomierinošas un relaksējošas īpašības.

Lavandas tējas pagatavošanas recepte ir ļoti vienkārša: izskalojam tējkanniņu ar karstu ūdeni, ieberam 2 tējk. lavandas ziedu, pārlejam tos ar 500 ml karsta ūdens. Paturam 2 minūtes un nolejam nost. Ja vēlamies tos pašus ziediņus izmantot otro reizi, tad novārījums jāgatavo nevis vairs 2, bet 4 minūtes. Šādi tēju var uzliet vairākas reizes, tikai katru nākamo reizi novārījuma pagatavošanas laiks ir ilgāks un arī ūdens temperatūra ir lielāka.

Lavandas tēja mūsu veselībai

Kopš seniem laikiem lavandas tēju tautas medicīnā lieto gremošanas sistēmas koliku gadījumā. Spazmu gadījumā ņemam 1tējk. lavandas ziedu un pārlejam ar 1 glāzi verdoša ūdens. Tad piecas minūtes paturam un nolejam caur sietiņu. Tēja ir maiga, ļoti aromātiska un ar viegli-saldenu garšu. Dienā jāizdzer divas tases tējas. Lai garša būtu atsvaidzinošāka, var to sajaukt ar piparmētrām. Lavanda mazina arī agresiju un veicina ātru spēku atgūšanu.

Lavandas ziedu tēja uzlabo smadzeņu asinsriti, tai piemīt pretkrampju, diurētiska un nomierinoša iedarbība. Tēja uzlabo miegu, mazina stresu. Lavandas tēja var palīdzēt mazināt galvassāpes, tā palīdz ārstēt saaukstēšanās iekaisumu procesus, bezmiegu, depresiju, reiboņus un bronhiālo astmu.

lavandas_teja

Šajos gadījumos tēju var gatavot sekojoši: 2 tējk. lavandas ziediņus aplejam ar 1 glāzi verdoša ūdens, paturam, kad tēja ir nedaudz padzisusi, ja vēlamies, pievienojam medu un dzeram karstu.

Hipertensijas slimniekiem lavandas tēja palīdz normalizēt asinsspiedienu, žultspūšļa un aknu darbību. Lavandas tēja palīdz organismam atbrīvoties no toksīniem.

Starp citu… lavandai tiek piedēvētas pārsteidzošas īpašības – tā veicina pašapziņu un palīdz „izārstēties” no skaudības.

Par cik lavandas tēja ir nomierinoša, to ieteicams lietot paātrinātas sirdsdarbības, neirastēnijas un migrēnas gadījumos. Tēja paaugstina kuņģa sulas skābuma līmeni, zarnu tonusu un mazina bronhu spazmas.

Lavandas tēja ir efektīvs līdzeklis kataraktas ārstēšanai. Jāpaņem 0,5 tējk. fenheļa sēklu, 0,5 tējk. žāvētas lavandas lapiņas un trīs tases tīra ūdens. Pirms tējas pagatavošanas fenheļa sēklas pāris minūtes jāpakarsē uz nelielas pannas, līdz tās iegūst zeltainu nokrāsu. Fenheļa sēklas sajauc kopā ar lavandu, ieber tējkanniņā, kur tiks pagatavots novārījums. Maisījumu pārlej ar 95 grādu karstu ūdeni un piecas minūtes ļauj ievilkties un izkāš. To var dzert gan karstu, gan aukstu.

Kopsavilkums: lavandas ziedu tēja palīdz uzlabot smadzeņu asinsriti, tai piemīt pretkrampju, diurētiska un nomierinoša iedarbība.

Lavandas tēja uzlabo miegu, mazina stresu, galvassāpes, ar tās palīdzību ārstē saaukstēšanās iekaisumu procesus, bezmiegu, depresiju, reiboņus un bronhiālo astmu.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata