Kāpēc badošanās svara zaudēšanas nolūkos nav labākā ideja

badosanas_kaitigums

Šodien parunāsim par badošanos svara zaudēšanas nolūkos: par to, kā tas darbojas, vai tas darbojas, un par to, vai vispār vajadzētu badoties.

Man tev jautājums: vai tu, tieši tu gribētu kļūt nedaudz slaidāka? Es esmu pārliecināta, ka lielākā daļa no mums, teiks, ka – jā.

Tādas mēs esam – lai vai kāds būtu mūsu svars, mēs vienmēr gribēsim būt vēl nedaudz slaidākas. Jo – slaids augums asociējas ar veselību, vieglumu, grāciju, modernu apģērbu, pretējā dzimuma interesi. Un, izmantojot šo mūsu vēlēšanos, lielas kompānijas pelna lielu naudu, pārdodot mums tabletes, visādas korsetes, bet skaistumkopšanas saloni visdažādākās procedūras. Mums cenšas iedvest – ja izmērs nav XS, tad šajā dzīvē vairs cerēt nav uz ko. Un tas, savukārt, daudzām rada nepatiku pret savu ķermeni un vēlmi to padarīt par „normālu”.

Protams, ne vienmēr ir tieši tā, un nereti sievietes vienkārši nolemj notievēt, lai vairāk patiktu sev vai arī citu iemeslu dēļ. Bet lielāko tievētāju daļu apvieno vēlēšanās ātri kļūt slaidām un, ja vien tas varētu notikt, tad vislabāk jau rīt.

Šādā situācijā var izdarīt lielu kļūdu un sākt badoties. Kāpēc to darīt nevajadzētu?…

Badošanās kaitīgums

Badošanās mums šķiet kā metode, kuras rezultātā mēs ar vismazākajiem zaudējumiem, bet galvenais – burtiski jau pēc dažām dienām, jutīsimies labāk un ieraudzīsim mums vēlamo svara maiņu uz svariem.

Jā, vieglumu mēs tiešām varam sajust, bet tas drīzāk būs tukšā kuņģa dēļ, bet ne reālā svara (tauku) zuduma dēļ. Lūk, kas notiek, ja badošanos izmantojam svara zaudēšanas nolūkos:

1.Organisms izjūt stipru stresu. Tas dzīvoja bez kreņķiem un še tev: badošanās! Kā jebkura normāla pašregulējoša sistēma, organisms enerģijas patēriņu sāk samazināt, atstājot minimumu vissvarīgākajam. Tā rezultātā spēcīgi palēninās vielmaiņa.

Šajā brīdī mēs neko nepamanīsim, bet, kad atkal sāksim ēst normāli jeb kā parasti, tas par sevi dos ziņu. No pierastā uztura svars sāks palielināties pat tad, ja agrāk tā nav bijis. Un tā tas būs tik ilgi, kamēr pēc kāda laika metabolisms normalizēsies.

2. Vispirms tiek zaudēts ūdens. Priecājamies, ka esam sākušas svērt mazāk? Veltīgi, jo tas ir tikai ūdens, jo tam ir tieksme zust pirmajam un ātri atjaunoties atkal. Bet mēs paliekam tādas pašas. Šādā situācijā notiek iluzors svara zudums, bet patiesībā – tikai liekā šķidruma izvadīšana, ko aizkavēja sāls, vai dehidratācija.

3. Nākamais, ko zaudējam – mūsu muskuļi. Tas noteikti nav tas, ko esam gaidījušas. Ķermenis kļūst mīksts. Jau tā nav viegli panākt, lai ķermenis būtu stingrs un spēcīgs, kur nu vēl šādu formu uzturēt. Bet te vienā mirklī daļa centienu ir zaudēta…

4. Pazūd lieliskais garastāvoklis. Neapmierinātība tiks raidīta uz ikvienu, un būs ļoti grūti tuviniekiem piedot pieļautās kļūdas un neatbildēt uz kairinošiem faktoriem. Izsalkušai, drīzāk jāsaka – ļoti izsalkušai ir grūti būt apzinīgai un miermīlīgai.

5. Un atgriežas apetīte… Ja kaut ko ne visai veselīgu mēs sagribam ikdienā, tad nav nemaz tik grūti sev atteikt vai atrast kompromisu, bet tikai ne pēc badošanās. Reti kad var atgriezties pie normāla uztura un neēst uz pusi vai pat divtik vairāk. Tā ir normāla organisma reakcija uz enerģijas avotu pēc tam, kad bija tāds deficīts.

Palēnināts metabolisms un laba apetīte ir ļoti bīstams salikums. Tāpēc ne reti pēc badošanās cilvēks kļūst nevis slaidāks, bet vēl druknāks. Pie tam ķermenis būs vēl sliktākā stāvoklī, bet nervu sistēma nospriegota.

Gan dietologi, gan pieredzējuši cilvēki ir vienisprātis: badošanās svara zaudēšanas nolūkos ir kaitīga un neefektīva. Tāpēc, visiem tiem, kas patiešām vēlas zaudēt svaru un grib būt veseli – vajadzētu aizmirst par stingrām diētām un citiem bada streikiem: nekā laba no tiem nav.

Bet kā tad notievēt?

Principā es it kā līdz šim jau zināju šo informāciju, bet nez kāpēc uzskatīju, ka atslodzes dienas – tas ir labi, ka tādas ieviešot, pārējās nedēļas dienās var ēst, kā parasti un vienlaikus arī tievēt. Patiesībā, es pat nedaudz satraucos, kad pilnībā sapratu, ka: vienas vai divu pusbadā pavadītu nedēļas dienu dēļ, laba rezultāta nebūs. Lūk, kā, izrādās, ir jārīkojas:

 • Samazini apēsto kaloriju daudzumu par 10-20%. Tas ļaus maigi, pakāpeniski un bez jebkāda stresa atbrīvoties no liekajiem cm (tātad, visdrīzāk no tauku slāņa). Tu nejutīsi enerģijas trūkumu.
 • Izveido savu ēdienkarti daudzveidīgu un ēd regulāri. Nepieļauj ilgus pārtraukumus starp ēdienreizēm, jo tā rezultātā tu esi ļoti izbadējusies. Un vienā reizē neēd pārāk daudz. Dažādo savu uzturu. Aizej uz veikalu un pievērs uzmanību tiem dārzeņiem un citiem vērtīgiem produktiem, kuriem agrāk esi gājusi garām.
 • Paātrini vielmaiņas un tauku dedzināšanas procesu. Jau regulāras ēdienreizes vien ļoti labi uztur metabolismu. Pie tam, ja nepieļausi izsalkuma sajūtas parādīšanos, tas samazinās pārēšanās iespēju kopumā. Tam visam noteikti jāpievieno vairāk kustību un vēl labāk – kādu tev tīkamu sporta veidu.
 • Ēd vairāk olbaltumvielām bagātus pārtikas produktus un tos, kuri tiek pārstrādāti ilgāk. Te ļoti labi palīdzēs pārtikas produkti ar zemu glikēmisko indeksu – pateicoties tiem, sāta sajūta saglabājas ilgāk.
 • Neaizmirsti par ķermeņa kopšanu. Pateicoties dažādām masāžas metodēm, manipulācijām ar cietu birsti, visādām citādām masāžas birstēm, veikalā pirktiem un mājās pagatavotiem skrubjiem, ietīšanas procedūrām mājas apstākļos, ādu var padarīt daudz gludāku, stingrāku un izvadīt lieko šķidrumu, kas ļoti labi uzlabos kopējo ķermeņa reljefu.

Svara zaudēšana nevar būt saistīta tikai ar ēdiena samazināšanu. Tas ir komplekss pasākums. Mums liekas, ka zaudēto kilogramu dēļ mēs kļūsim skaistākas, bet, ja to darīsim nepareizi (piemēram, badojoties), tad spoguļattēls mūs nepriecēs. Ja sekosim augstāk minētajiem padomiem, mēs ne tikai zaudēsim savus centimetrus, bet izskatīsimies daudz skaistākas kopsummā.

Ja notiek svara samazināšanās, kā mums saprast, ko īsti mēs zaudējam?

Ja svara zudums ir lēns, tad visdrīzāk viss notiek pareizi un mēs zaudējam tieši taukus. Par to liecina arī izteiktāks muskuļu reljefs.

Ja tomēr reljefs, gluži pretēji, ir kaut kur zudis, ķermenis sāk izskatīties ne tik stingrs, tad visdrīzāk mēs zaudējam muskuļus.

Dzīvē mēs visas esam gudras, bet, kad pieņemam lēmumu notievēt, var gadīties, ka šie lēmumi ne vienmēr ir vispareizākie. Tāpēc nākamreiz, kad nolemsi notievēt nedēļas laikā, izlasi šo publikāciju vēlreiz, jo tu taču vēlies ne tikai zaudēt kilogramus, bet izskatīties arī pievilcīga un būt vesela. Vai ne?

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , , ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
 • Katrīna

  Sveiki! Es kādu laiku atpakaļ kādā forumā izlasīju tievēšanas līdzekļa recepti, kas man gāja pie sirds, kā rezultātā zaudēju 6kg ( pusotra mēneša laikā). Sastāvdaļas ir ļoti vienkāršas: 200ml piena, 1 neliels sarkans sīpols, 1 ēdamkarote sviesta, šķipsniņa dzeramās sodas un 1 – 2 ēdamkarotes konjaka, jo aromāts bija neuzbāzīgs salīdzinājumā ar citām šķirnēm. Pienu jāliek vārīties, pievieno klāt sīpolu, sagrieztu lielākos riņķos, un visu piecas minūtes jāvāra. Noņem pienu no uguns un mazliet atdzesē, pievieno sviestu, sodu un konjaku. Jādzer no glāzītes, kad gribās ēst pēc plkst. 18-00. Mani arī labi sasilda rudens sezonā :) Kādi ir jūsu tievēšanas noslēpumi?

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata