Ēteriskās eļļas pret saaukstēšanos: TOP-8 aromaprofilakses veidi
Kad iestājas aukstumi, vienmēr kā gara aste līdzi velkas arī vīrusu un saaukstēšanās slimības.
Protams, var uzreiz steigties uz aptieku pēc kārtējās tablešu un pulverīšu porcijas, bet mums jāzina, ka ir vēl viena iespēja – daudz maigāka un ļoti efektīva – aromaterapija. Kādā interneta vietnē atradu interviju ar aromaterapeiti, Krievijas Aromaterapijas skolas vadītāju Natāliju Dičkovsku. Šī informācija man likās ļoti noderīga un tāpēc ar to steidzos dalīties. Šajā intervijā speciāliste pastāsta par to, kā aromaterapiju izmantot pareizi un efektīvi.
Iepazīšanās ar aromaterapiju
Aromaterapija – tā ir augu, ziedu, sveķu, mizu, skuju, sakņu, citrusaugļu miziņu ēterisko eļļu izmantošana, lai iedarbotos uz organismu caur ādu vai elpošanas orgāniem.
Iekļūstot caur ādu un elpošanas ceļiem organismā, ēterisko eļļu molekulas labvēlīgi ietekmē audus un cilvēka orgānus, spēcina imunitāti, veic baktericīdo un pretiekaisuma iedarbību uz organismu.
Dabas aromātu spēks ir ļoti liels: piemēram, zinātnieki domā, ka kalnu iedzīvotāju augstais ilgdzīvošanas procents izskaidrojams tieši ar kalnu gaisa piesātinātību ar alpu ziedu aromātiem. Veselīgais gaiss caur plaušām un ādu iekļūst cilvēka organismā un palēlina tā novecošanas procesus.
Un, ja agrāk aromaterapija bija tikai izredzēto rokās, tad mūsdienu pasaulē visi, kas ir norūpējušies par dzīves un pārtikas produktu kvalitāti, var droši sintētiskās zāles, kurām ir simtiem blakņu, atļauties aizvietot ar dabiskiem līdzekļiem.
Profilaktiskais aromaterapijas spēks slēpjas tajā, ka lielākajai ēterisko eļļu daļai piemīt antibakteriālas, pretvīrusu un imunomodulējošas īpašības, kā arī baktericīda iedarbība, kas ļauj samazināt saslimstību, it īpaši sezonālo, par 10-40%.
Papildus terapeitiskajam efektam, ēteriskajām eļļām piemīt spēja regulēt hormonālo un emocionālo fonu, līdz ar to, papildus veselības stiprināšanai, mēs uzlabojam garastāvokli un darbaspējas.
Visefektīvākās eļļas cīņā pret saaukstēšanās un vīrusu infekcijām ir lavandas, tējas koka, muskatsalvijas, timiāna, citrona (citrusu augļu), ģerānijas un egļu eļļas. Izsmidzinot šo un citu ēterisko eļļu maisījumus telpā, var pilnīgi iznīcināt patogēno floru.
Astoņi ēterisko eļļu izmantošanas veidi un receptes
1.Aromalampa
Visvienkāršākais ēterisko eļļu pielietošanas veids epidēmiju laikā ir aromalampas izmantošana. Šis veids ļoti patīk aromaterapeitiem, jo tā ir iespēja izvairīties no kontakta ar ādu, kas bieži vien ir svarīgi, darbojoties ar ļoti maziem bērniem, grūtniecēm, vecāka gadagājuma cilvēkiem.
Ēterisks maisījums aromalampai: 2 pilieni eikalipta eļļas + 2 pilieni timiāna eļļas + 2 pilieni citronu eļļas + 1 piliens ģerānijas eļļas. Šāds ēterisko eļļu daudzums paredzēts 17-20 kv.m. telpai.
2.Pūšam gaisā
Ēterisko eļļu un ūdens maisījuma izpūšana no pulverizatora. Šis veids palīdzēs arī vienlaicīgi mitrināt gaisu, kas ir ļoti svarīgi apkures sezonas laikā.
Ēterisks maisījums pulverizatoram: 2 pilieni citronu eļļas + 2 pilieni lavandas eļļas + 1 piliens koriandra eļļas + 2 pilieni egļu eļļas + 2 pilieni eikalipta eļļas uz 1 litru ūdens. Pirms izsmidzināšanas maisījumu labi sakrata.
3.Elpojam dziļāk
Labu efektu sniedz karstās inhalācijas. Lai veiktu šādas inhalācijas, ir nepieciešams karsts, bet ne verdošs ūdens. Inhalācijas ilgums ir 5-10 min. Galva ar dvieli NAV jāpārklāj.
Ēterisks maisījums inhalācijām: pa 1 pilienam priedes, timiāna, piparmētru, lavandas, rozmarīna eļļas.
4.Ejam aromavannā
Kontrindikācijas ir paaugstināta temperatūra, drudzis.
Ēterisks maisījums pretsaaukstēšanās vannas procedūrai: 3 pilieni timiāna eļļas + 3 pilieni tējas koka eļļas + 2 pilieni ģerāniju eļļas + 2 pilieni eikalipta eļļas. Visas eļļas jāizšķīdina 2-3 ēdamkarotēs sāls un 1 karotē medus. Šādas vannas ilgums ir 10-15 min.
5.Skalojam kaklu
Kakla skalošanu izmanto, kad ir iekaisis kakls un/vai mutes dobums.
Ēterisko eļļu maisījums skalošanai: ņemam 3 pilienus tējas koka eļļas + 1 pilienu ģerāniju eļļas. Tās jāizšķīdina 1 tējkarotē sāls, un pēc tam tas viss jāsajauc ar glāzi silta ūdens.
6.Nēsājam aromakulonu
Aromakulons ir drošs aromaterapijas izmantošanas veids grūtniecēm un bērniem, jo ēteriskā eļļa nenonāk kontaktā ar ādu un gļotādām, tā nodrošinot maigu iedarbību uz visu organismu kopumā.
Ēterisko eļļu maisījums aromakulonam: 1 piliens tējas koka eļļas + 1 piliens citronu eļļas + 1 piliens muskatsalvijas eļļas. Eļļu kulonā būtu jāatjauno ik pēc 2 dienām.
7.Masāža pirms miega
Ēterisko eļļu masāža var būt gan lokāla, gan vispārīga. Ierīvēšanu vai masāžu vislabāk veikt pirms gulētiešanas, pēc tam jāietinas segā un jādzer karsta tēja.
Sildošs eļļu maisījums pēdu ierīvēšanai: 3 pilieni timiāna eļļas + 2 pilieni melno piparu eļļas + 1 piliens krustnagliņu eļļas + 1 piliens kanēļa eļļas. Eļļas izšķīdina 10 ml augu eļļas (mandeļu vai aprikožu kodolu eļļa).
Eļļu maisījums kakla, krūšu un muguras ierīvēšanai: 5 pilieni eikalipta eļļas + 3 pilieni timiāna eļļas + 2 pilieni tējas koka eļļas vai 3 pilieni majorāna eļļas + 2 pilieni priežu skuju eļļas + 2 pilieni krustnagliņu eļļas + 2 pilieni lavandas eļļas + 1 piliens mirtes eļļas – to visu šķīdina 10 ml augu eļļas.
8.Ciet deguns? Aromapilieni!
Ja, tomēr, esi saaukstējusies un ir ciet deguns, ļoti labi palīdzēs aromapilieni. Iepilināšana jāveic guļus stāvoklī.
Eļļu maisījums deguna pilieniem: 1 piliens romiešu kumelītes eļļas + 1 piliens lavandas eļļas uz 10 ml mandeļu eļļas.
Maziem bērniem nepieciešama īpaša pieeja
Kā zināms, nepavisam ne visas ēteriskās eļļas drīkst izmantot bērnu maisījumiem un arī devām ir jābūt krietni mazākām.
Zīdaiņiem vannas, masāžas vai aromalampas izmantošanai derēs šāda kombinācija: 1 piliens lavandas eļļas + 1 piliens eikalipta eļļas.
Bērniem vecumā no 1-3 gadiņiem: 1 piliens lavandas eļļas + 1 piliens citronu eļļas + 1 piliens eikalipta eļļas.
Bērniem vecumā no 3-6 gadiem: 1 piliens tējas koka eļļas + 1 piliens lavandas eļļas + 1 egļu eļļas piliens.
Starp citu, ēterisko eļļu iedarbība antibiotiku pretmikrobo aktivitāti vairākas reizes pastiprina, kas ļauj antibiotikas izmantot daudz mazākās devās.
Ceru, ka šī informācija noderēs arī tev!
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Ēterisko eļļu terapeitiskā iedarbība ir zināma un dzirdēts par to jau sen. Ķīnieši tās izmantoja daudzu slimību ārstēšanā, bet senajā Romā lielu ...
Mums katrai ir savi „īpašie” jeb „firmas” salāti, vai ne? Un noteikti dažus no tiem mēs celsim galdā arī 31.decembrī. Bet kā šo gardo, b ...
Šīs 3 eļļas ir spēcīgs līdzeklis cīņā ar priekšlaicīgu ādas novecošanu. Meitenes, kamēr mums vēl ir 40 vai pat 45, āda izskatās jauka, bet kad „ ...
Aromātiskā matu ķemmēšana ir vērtīga procedūra matu sakņu stiprināšanai. Ir ļoti daudz dažādu masku, procedūru, kas spēcina matus, stimulē to aug ...
Tu droši vien ne reizi vien esi dzirdējusi par brīnišķīgajām ēterisko eļļu īpašībām. Ar vienu eļļu palīdzību var ļoti veiksmīgi mazināt va ...
Tags: aromaterapija, ēteriskās eļļas, ēteriskās eļļas pret saaukstēšanos
Ko citi saka: