Svīteri, kardigāni, džemperi, puloveri, svītšoti…

sviterisTuvojas abi vēsākie gadalaiki un tas nozīmē, ka ir īstais laiks sākt meklēt vispiemērotāko silto trikotāžu un adījumus. Tomēr mūsdienu modes piedāvājumā ir tik ļoti viegli apjukt… Kas tad slēpjas aiz silto un ērto modeļu dažkārt svešajiem nosaukumiem? Un ar ko šie, svešajos vārdos nosauktie modeļi, savā starpā atšķiras?

Svīteris

Klasiskajam svīterim ir garas piedurknes un augsta, kaklam pieguļoša apkakle. Tas izskatās diezgan masīvs, jo tiek adīts no biezas vilnas dzijas, bet blīvās, elastīgās, sviķelī adītās manžetes, apkakle un apakšmala akcentē tā apjomu. Šis modelis tapa XIX gs. vidū un kļuva populārs kā apģērbs, kas domāts svara zaudēšanai. Tieši tā! Ārsti rekomendēja ar sportu nodarboties tieši šādā apģērbā, tādēļ arī pats vārds sweater angļu valodā nozīmē „svīst”.

20.gadsimta 30.tajos gados Koko Šanele svīteri padara par modernu garderobes elementu, bet viņas sieviešu svīteru kolekcija iegūst milzīgu popularitāti. Diezgan liela loma šajā procesā piederēja Merilin Monro, kura ļoti mīlēja angoras dzijas svīterus.

Merilin_Monro_sviteris (3)Merilin_Monro_sviteris

Merilin_Monro_sviteris (2)

Attīstoties sintētiskajai rūpniecībai, 20. gadsimta otrajā pusē, īpaši populāri kļuva svīteri no akrila un citiem nedabiskiem materiāliem. Laiks, kad katra saimniece prata adīt vai, kurai piederēja portatīva adāmmašīna, kļuva par īstu modes uzplaukuma periodu svīteriem, kuri bija salīdzinoši lēti, oriģināli un spēja paust tā nēsātājas personību.

Arī šodien svīteri no modes Olimpa nav pazuduši – tos nēsā visu vecumu vīrieši un sievietes. Tie ir ērti, netraucē kustībām, pasargā no aukstuma un pilnībā ļauj dizaineriem izpaust savu fantāziju.

Kardigāns

Kardigāns modē ienācis no angļu karavīru militārās formas un savā vārdā tika nosaukts par godu tā radītājam – stilīgajam grāfam Kardigānam. Viņa adītā, augumam pieguļošā un bezapkakles vilnas jaka, labi saglabāja siltumu, nerēgojās no zem mundiera un ļāva brīvi kustēties. Kardigānam raksturīgā iezīme – dziļš kakla izgriezums un gara pogājama aizdare. Dažreiz kardigānam ir raksturīgas uzliekamas kabatas, josta un drapējums.

kardiganskardigans1kardigans3kardigans4

Par modernu to padarīja tā pati Koko Šanele, kura 1918.gadā sievietēm piedāvāja brīva silueta kardigānu ar dziļiem piedurkņu izgriezumiem un uzšūtām kabatām. Modes dizainere šo apģērbu ieteica nēsāt kopā ar taisna griezuma svārkiem, tā radot kostīma (žakete ar svārkiem) alternatīvu.

Koko_Saneles_kardigans (2)Koko_Saneles_kardigans

Šodien mēs redzam kardigānu modeļus, kuriem pavisam nav pogājamas aizdares, toties tiem ir kapucis. Piedurknes var būt gan iešūtas, gan reglāna, gan ar nolaistu plecu līniju. Mūsdienās kardigāni ir gan no vilnas, gan akrila, viskozes, mohēras, kašmira un pat zīda. Un dažus modeļus varam nēsāt pat mēteļu vai vējjaku vietā.

kardigans5kardigans6

Dizaineri piedāvā kardigānu modeļus ar drapējumiem, asimetriskus, daudzslāņainus, ar kažokādas apdari, apjomīgus, adītus un rakstainus.

vakara_terps_ar_kardiganuvakara_terps_ar_kardiganu_1

Modes dāmas tos nēsā gan ar ikdienas apģērbu, gan prot ar tiem papildināt tērpu komplektus, kas domāti pat vakara iziešanai.

Džemperis

Kā likums, par džemperi tiek saukts plāns, adīts svīteris bez apkakles vai ar asu kakla izgriezumu. Džemperim nav aizdares un tas tiek vilkts pār galvu. Tā parastais garums ir līdz gurnu vidum, bet ir sastopami modeļi, kuru garums ir līdz ceļgaliem.

dzemperis

Džemperu mode ir nākusi no jūrnieku un sportistu formām. XIX gs. beigās vīriešu modē džemperis pildīja atpūtas apģērba lomu. Apmēram šai pašā laikā leģendārā Koko Šanele popularizēja trikotāžu džemperus ieviesa sieviešu modē. Pašai Koko ļoti patika nēsāt plānu, brīva modeļa džemperi ar svārkiem un kardigānu.

Koko_Sanele

Šodien dizaineri piedāvā ļoti plašu džemperu modeļu klāstu, bet īpašu popularitāti ir ieguvuši maisveidīgie oversize modeļi – apjomīgi, platām, garām vai reglāna piedurknēm. Bet 1980.gadu mode ir atgriezusi modeļus ar polsteriem un izteiktu plecu līniju.

Pulovers

Pulovers ir viena no džemperu variācijām, kurai ir V-veida kakla izgriezums un šaurāks siluets. Mūsdienās puloveru velk gan virs krekla vai T-krekliem, gan uz kailas miesas. Dizaineri piedāvā modeļus ar dažādiem piedurkņu garumiem, tikai šajā gadījumā izmanto krietni plānāku un mīkstāku dziju.

pulovers_1pulovers_3

Svītšots

Svītšots – tas ir svītera un flīsa sporta jakas mikslis. Patiesībā svītšota dzimšanas laiks ir apmēram pagājuša gadsimta divdesmitie gadi, kad amerikāņu apakšveļas ražotājs Bendžamins Rassels savam dēlam, kurš bija sportists, radīja ērtu kokvilnas auduma modeļa jaku. Vispirms svītšotus aktīvi izmantoja futbolisti, beisbolisti un vieglatlēti, bet vēlāk tie kļuva par universitātes formas daļu.

svitsotssvitsots_1svitsots_2

Mūsdienās svītšoti ir īpaši populāri, tos šuj no blīvas trikotāžas, flīsa un citiem līdzīgiem materiāliem. Īpaši aktuāli tie ir ar košiem printiem un dažādiem ģērboņiem un logotipiem. Parasti tie ir brīva griezuma modeļi ar garām reglāna piedurknēm, ovālu kakla izgriezumu, dažreiz ar kabatām un kapuci. Šodien svītšotus piedāvā gandrīz katrs modes nams un visbiežāk tos nēsā jaunietes ar plisētiem svārkiem, šortiem, biksēm un pat garām kleitām un zīmuļsvārkiem.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata