Puķe sliņķiem–narcise

 

narcisesDrīz tas sāksies – Narcišu uznāciens! Narcises ir ļooti pacietīgas, pieticīgas un viegli audzējamas sīpolpuķes. Prasa minimālu kopšanu, bet sniedz maksimālu atdevi – ziedu, krāsu un smaržu jūru! Šoreiz par pārstādīšanu un narcišu pļavām.

Kāpēc es par šo puķi stāstu pavasarī? Jā, stādīšanai labākais laiks ir augusta beigas, septembra sākums, bet atklāšu vienu mazu knifu, kuru izmantoju pati: vieglāk dalīt, pārstādīt un šķirot ir ziedēšanas laikā. Zināms skarbums attiecībā pret puķi tas ir, bet pieņemot, ka pēc dalīšanas un pārstādīšanas tā augs netraucēta savus 5-7 gadus…protams, ja veic šādu darbu pavasarī – ziedus pēc dalīšanas nogriez, lai augs netērē savu spēku pārmēru.


Kur un kā stādīt?

Kā jau teicu, vislabāk stādīt augusta beigās septembrī – uzreiz pēc lapu nodzeltēšanas. Narcises vislabāk aug smilšmāla augsnē. Narcisēm patīk saulaina vieta, bet tikpat labi tās piecietīs vieglu noēnojumu, kuru pavasarī sniedz vēl nesaplaukušie lielie koki. Stādīšanas dziļums – 15cm. Mazajiem sīpoliņiem – 10cm.

Kaukenfofa

Pavasara sīpolpuķu stādījumi Kaukenfofā, zem lieliem parka kokiem, kuri pavasarī met minimālu ēnu.

Ja gribi būt maksimāla sliņķe – stādi sīpolus nedaudz dziļāk – 25cm. Ko tas dos? Narcises tik ātri nevairosies, bet ziedēs tik pat krāšņi. Arī tad ja gribi ārzemēs noskatītās narcišu pļavas – stādi aptuveni 20-25cm dziļumā.

narcises (3)

Ja gribi šādu pļavu katru gadu, tad sākoties zālāja pļaušanas sezonai narcišu vietu nepļauj, pagaidi līdz lapas sāk ‘’nogulties’’ un dzeltēt.

narcises (2)

narcisu_lauki

Rudenī, kad augsnes virskārta nedaudz apsalusi, narcišu sīpolus apber ar 10cm kūdras vai mizu mulčas kārtu. Narcisēm patīk kālija mēslojums.

Kā pie tāda tikt? Ja mājās ir krāsns apkure, pelni, kuri paliek pēc kurināšanas arī dos narcišu kāroto kāliju. Droši izgrāb un kaisi tik virsū. Ja savas krāsns nav – dodies uz dārzkopības preču veikalu.

Kā izvairīties no tukšajām vietām dobēs, kurās pēc noziedēšanas ‘’spiestā kārtā’’ jāstāda vasaras puķes? Stādi narcises starp hostām, dienziedēm, papardēm, heihērām. Kad narcises noziedēs, nogriezīsi tām padzeltējušās lapas un vietā būs iepriekšminēto ziemciešu spilgtās lapas.

 

Par narcišu grupām un šķirnēm?

Man jau šķiet, ka katrā dārzā jāzied kaut pa vienam pudurim ar vecajām labajām “trompetnarcisēm’’ un pa vienam ar ļoti smaržīgajām dzejnieku narcisēm. Varbūt tas saistās ar bērnības atmiņām, bet ir pierādīts, ka cilvēks vislabāk atpūšas un relaksējas, ja tuvumā sajūt bezrūpīgās bērnības smaržu.

narcises (4)

Čelsijas ziedu šovs. Priekšplānā dzejnieku narcises.

Ja izvērstāk par šķirnēm – ziedu pļavai nederēs dzejnieku narcises, jo tās zied salīdzinoši vēlu un zālājs jau būs nopietni pļaujams. Veidosies neglīti nepļauti laukumi.

Pļavai izvēlies no trompetnarcišu grupas, lielvainadziņa narcišu grupas vai īsvainadziņa narcišu grupas. Apskatīt daudzās šķirnes un aizrunāt sīpolus vari pie M.Erminasa Valmieras rajona Rubenē, Jāņa un Gunas Rukšāniem Cēsīs. Iegādāties sīpolus (to gan – rudenī) vari Depo, K-rauta, Maxima.

 

Vai zināji?

 • Narcises ir vienas no senākajiem augiem, kuras cilvēks sācis izmantot dekoratīviem mērķiem.
 • Runā, ka Austrumos narcises izmanto plikpaurības ārstēšanai.
 • Pravietis Muhameds teicis: “Ja Tu nopelni divus maizes riecienus, tad vienu atdod par narcisi, jo puķe ir dvēseles barība.’’

8

Trompetnarcišu grupas narcises ‘’komplektā’’ ar sniega rozēm.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

 •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 •   Jau Gēte ir teicis: ''Visa daba atveras mūsu redzei ar krāsas palīdzību''. Augu krāsu raksturojums ir būtisks, jo katrs tonis uz cilvēku ...

 •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

 •   Viens no skaistākajiem, sirdij un acij tīkamākajiem un krāšņākajiem veidiem, kā atsvaidzināt mājas interjeru, ir ziedu kompozīcijas. Šajā ...

 

Tags: , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata