Matu izkrišana

matu_krisanaŠoreiz nedaudz informācijas par patiesībā ļoti svarīgo tēmu – matu izkrišanu. Tāpat kā daudzas citas problēmas, arī šī tiek pamanīta tikai tad, kad tā jau atstājusi redzamas sekas – daudz matu uz spilvena, matiem pilna ķemme, vai vienkārši, izbraucot ar roku caur tiem, plaukstā paliek ievērojams skaits matu.

Matu izkrišana un mainīšanās ir dabisks process, jo mata vidējais dzīves ilgums ir 2-6 gadi, un dienā pazaudēt vidēji 50 matus ir normāls rādītājs. Tomēr matu dzīves ilgums un to krišanas daudzums var būt ļoti atšķirīgs katram cilvēkam un ir daudz faktoru, kas to ietekmētu.

Ir aplami uzskatīt, ka matu zaudēšanas problēma skar tikai vecākus cilvēkus – cēloņi ir ļoti daudzi, kā rezultātā nereti ar šo problēmu saskaras arī gados jaunāki cilvēki. Matu izkrišana daudz populārāka ir vīriešu vidū, tomēr gandrīz puse no visām sievietēm arī reiz saskārusies ar šo problēmu. (Youbeauty.com) Un šoreiz vairāk par sievietēm…

Biežākie cēloņi parasti ir vitamīnu trūkums, veselības problēmas, stress, gēni, vecums… Bet tikpat ierasti ir saskarties ar matu zudumu laikā, kad esi inficējusies ar kādu slimību, jūti vielmaiņas traucējumus. Bieži klimaksa, grūtniecības vai pusaudžu perioda laikā mati var straujāk krist, pateicoties organismā esošā vīrišķā dzimumhormona palielinātā daudzuma dēļ. Tāpat, matus vari arī zaudēt, ja tos nekop, pieļaujot būtiskas kļūdas (bieža matu balināšana, matu krāsas maiņas, ilgviļņi vai bieža matu taisnotāja lietošana, kā arī pārāk daudz tiešu saules staru uz tiem).

Strauja matu izkrišana nereti signalizē par veselības problēmām – tādēļ nmatu_izkrisanaepieciešams veikt pārbaudes savam veselības stāvoklim, hormonu līmenim un ikdienas uzturam. Problēmas var būt, piemēram, B un C vitamīnu, kā arī cinka, dzelzs un sēra trūkumu uzturā, vairogdziedzera hormonu slimības, un citas. Sievietēm dzelzs trūkums organismā var rasties gan ikmēneša asins zuduma dēļ mēnešreižu laikā, gan ievērojot kādas nesabalansētas diētas. Tādēļ pētnieki iesaka būt uzmanīgiem ar dažādiem svara samazināšanas līdzekļiem, jo nereti sapņotā zaudētā svara zuduma vietā var pazaudēt arī matus.

Nepareizs ir uzskats, ka matu izkrišanu var veicināt cepuru nēsāšana – ja vien tās nav ciešas un nenospiež galvu, tādas problēmas ir izslēgtas.

Tomēr, neatkarīgi no matu izkrišanas cēloņa, mūsdienās zināšanas par problēmu ir pietiekami vairojušās, kā rezultātā šai problēmai piedāvāti daudz risinājumi. Kā, piemēram, ārstēšana ar dabas metodēm vai problēmas cēloņu ārstēšana (tā gan nelīdzēs stipras matu zaudēšanas gadījumos). Savukārt risinājumi, nedabiskas vai spēcīgas matu zaudēšanas gadījumos (ķīmiskas terapijas, apdegumi, fiziskas traumas un citi) ir vairāki – ārstēšana ar dažādām palīgierīcēm (elektrosimulācija, lāzerterapija, ozonterapija); ārstēšana ar injekcijas palīdzību (mezoterapija) un ķirurģiska ārstēšana (matu transplantācija un implantācija). Bet šoreiz vairāk par vieglākiem un biežāk sastopamiem matu izkrišanas gadījumiem un to risinājumiem.

Ja iemesls ir vitamīnu trūkums organismā, ko visbiežāk izraisa diētas vai nesabalansēts uzturs, it īpaši ziemas periodā, tad vislabāk matus atveseļos pilnvērtīga pārtika (olbaltumvielas, dārzeņi, augļi, šķidrums, pilngraudu produkti, augstas kvalitātes eļļas), ja šādu pārtiku nav iespējams ikdienā patērēt, tad vajadzētu izvēlēties stiprinošus vitamīnus, vai dabiskus uztura bagātinātājus, kas satur tik nepieciešamās sastāvdaļas.

Ja matu izkrišanas iemesls ir matu_izkrisana3vairogdziedzera vai hormonu disfunkcija, situāciju vispirms uzlabot palīdzēs mazāk steidzīga dzīvesveida un lielākas atpūtas ievērošana, ja tas neuzlabos situāciju, jādodas pie ārsta pēc risinājuma. Cēloni palīdzēs atklāt, nododot asins paraugu, lai pārbaudītu hormona līmeni.

Ja matu izkrišanas cēlonis ir stress, ir jāuzmanās jo īpaši. Laikā, kad cilvēks ir saspringts un bieži nervozē, sašaurinās tā galvas asinsvadi, kas noved pie matu izkrišanas. Ja stresa situācijas protat kontrolēt un tās nav biežas – asinsvadi diezgan ātri atjaunosies, un mati pārstās izkrist. Tomēr, ja stress ir nepārtraukts, nopietni jāgriežas pie speciālista pēc informācijas, kā tikt galā ar stresu. Kā arī pie friziera, lai tas ieteiktu atbilstošus līdzekļus.

Palīdzēs arī mierīgāka dzīvesveida ievērošana, ja tas ir iespējams, un regulāra galvas masāža, kas aktivizē asinsvadu cirkulāciju. Līdzīgu nelabvēlīgu efektu uz galvas asinsvadiem, nepiegādājot pietiekami daudz asinis, panāk pārāk bieža kafijas un/vai alkohola lietošana, jo šie produkti strauji paplašina asinsvadus, bet tikpat ātri arī tos sašaurina.

Ja matu izkrišanas un spēcīgas bojāšanās iemesls ir nepareiza to kopšana. Šādi sabojātus vai zaudētus matus vislabāk palīdzēs atveseļot vairāki ieteikumi. Vismaz uz laiku jāatturas no intensīvas matu veidošanas katru dienu. Jāizvēlas balinātāji un krāsas, kas ir pēc iespējas draudzīgākas matiem. Ķīmisku procedūru apstrādāti mati īpaši jācenšas saudzēt un barot, regulāri lietojot labas kvalitātes matu eļļas, maskas un citus kopjošus līdzekļus. Tāpat, šādi mati pēc iespējas vairāk jācenšas žāvēt dabiski, neizmantojot fēnu vai vismaz karsto gaisu. Ja tavu matu stāvoklis pēc šīm veselības kūrēm joprojām nav uzlabojies mēneša laikā, ieteicams griezties pie friziera, kas ieteiks tieši tavam matu tipam vislabākos ārstēšanas līdzekļus.

Par zaudētiem matiem slimības, vielmaiņas traucējumu, menstruāciju, grūtniecības un citu hormonu un organisma darbības ietekmes laikā, nevajadzētu uzreiz krist izmisumā, jo pēc 2 – 6 mēnešiem bojātie un zaudētie mati ataugs no jauna. Cits gadījums ir ar matiem, kas zaudēti nedabiskos apstākļos, bet par to citreiz.

matu_maskasVēl daži padomi, kā matiem nedarīt pāri ir regulāri lietot atveseļojošas, barojošas matu maskas un matu eļļas, ļoti labu efektu dod arī regulāra matu ieziešana ar kefīru, to neilgi paturot un izskalojot. Vajadzētu izvairīties no mitru matu ķemmēšanas, jo mati, kamēr ir mitri, ir ļoti jutīgi un viegli padodas izraušanai. Vēlams cik vien iespējams matus žāvēt dabiski, vai arī izvēloties vēsu gaisa plūsmu.

Visbeidzot, pirms spert pārliecīgu soli, izmantojot kādus radikālus matu ārstēšanas veidus, vispirms iesaku painteresēties aptiekās pie zinošiem speciālistiem. Tajās nopērkami dažādi medicīniski droši, pārbaudīti līdzekļi, kas domāti matu atjaunošanai un to izkrišanas novēršanai – speciālie matu šampūni un losjoni, maskas un dažādas ziedes, kas savu efektivitāti jau ir pierādījušas.

Saudzēsim sevi, savu organismu un savas individualitātes krāšņumu – matus!

Uz tikšanos tepatās,

Indra

Interesanti raksti :

 • Arvien vairāk sieviešu priekšroku dod tieši īsiem matu griezumiem un tas nav nekāds brīnums. Tas ir ērti, stilīgi un vēl viens liels pluss mums, 4 ...

 • Ir sestdienas rīts un ir tā nedēļas diena, kad tu varētu palutināt savu ķermeni. Varbūt, šodien tu varētu pievērst īpašu uzmanību saviem matiem? ...

 • Nezinu kā tev, bet man pēdējā laikā ziemas paskrien tik ātri, ka nav laika aizdomāties ko es darīšu ziemā... Nepaspēju atjēgties, saprast, kas būt ...

 • Samazināt stresu daudzumu, vairāk atpūsties, labi izgulēties – tās ir katrai mums zināmas nepieciešamās darbības, lai ne tikai labi izskatītos, be ...

 • Rudens – vējš, mitrums, līņājošs lietus, slapjš sniegs... īsts pārbaudījums mūsu matiem. Bet tā gribās vienmēr būt skaistai un ar elegantu frizūru ...

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata