6 veidi, kā mums attīstīt pašdisciplīnu

ka_sevi_attistit_pasdisciplinu

Man tev ir jautājums – kā tev ar pašdisciplīnu? Tu man taču piekritīsi, ka tā ir ļoti svarīga, lai sasniegtu kādu mērķi, vai ne? Un es nerunāšu šodien par dižiem mērķiem.

Es domāju kaut vai mērķi sakopt māju, pabeigt iesākto projektu, atskaiti, kāda teksta tulkošanu, uzsākt treniņus, sākt no rītiem vingrot vai skriet, savu ikdienas ēdienkarti padarīt veselīgāku utt.

Ar šo vērtīgo īpašību mēs nepiedzimstam. Bērnam nav raksturīga pašdisciplīna, bet viņam ir motivācija. Un, ja bērns kaut ko grib, viņš savu dabūs. Disciplīnu mēs iegūstam pieredzes rezultātā. Vispirms mums palīdz vecāki, pēc tam skola, un, visbeidzot, sevi organizēt mēs mācāmies paši. Ja mēs to neapgūstam, dzīve pārvēršas haosā.

Kā pašdisciplīnu apgūt? Visam nepieciešams laiks. Jebkuras pārmaiņas dzīvē, kuras pārkāpj mūsu komforta zonas robežas, nāk ar grūtībām. Pārmaiņas nav vieglas, bet iespējamas. Un šodien parunāsim par sešiem veidiem, kā mums šo pašdisciplīnu sevī attīstīt.

1. Atzīsties sev savās vājībās.

Savi zemūdens akmeņi mums ir jāpieņem – vai tā ir pārāk bieža saldumu lietošana vai pārmērīga kavēšanās sociālajos tīklos. Bieži vien cilvēki mēģina izlikties, ka viņiem trūkumu nav, vai arī cenšas samazināt slikto ieradumu negatīvo ietekmi uz dzīvi. Piemēram, daudzi smēķētāji domā “Ja es gribētu, es varētu atmest”, bet patiesībā negrib atzīt, ka no cigaretēm ir atkarīgi.

2. Izveido precīzu un skaidru plānu.

Mēs nepamodīsimies pašdisciplinētas bez jebkādas piepūles un prakses. Ir vajadzīga stratēģija. Lai sasniegtu uzdevumu, ir jāizveido mini-posmu saraksts. Šāda pieeja mums ļaus saglabāt kontroli un motivāciju. Pārvarēt rāvienu un ieraudzīt rezultātu būs vieglāk, nekā vienā rāvienā nokļūt līdz mērķim. Toties precīza plāna mazie soļi noteikti mūs aizvedīs līdz mērķim.

Tici man tas tiešām ir svarīgi un tas tiešām tā darbojas. Dažreiz nepieciešams izplānot burtiski pa minūtēm pat veselu dienu. Bet tici man, ik pa laikam tu būsi patīkami pārsteigta, kad kādu mazo soli izpildīsi ātrāk, nekā vispār biji ieplānojusi.

merku_planosana

3. Likvidē kārdinājumus.

Tas ir nākamais, kas jāizdara – pat, ja tu esi noskaņota ļoti kaujinieciski un tevī ir pietiekami daudz gribasspēka, lai šiem kārdinājumiem pretotos. Būs gana tikai ar vienu vien vājības mirkli, un tu kārdinājumam būsi jau padevusies.

Esi bezspēcīga pret sociālajiem tīkliem? Kamēr dari ieplānoto, internetu izslēdz. Grūti pretoties neplānotiem pirkumiem? Ņem uz veikalu ierobežotu naudas summu. Vienmēr kaut ko var izdomāt, kā kārdinājumā nekrist. Ja vien ir gribēšana.

4. Pieņem emocionālo diskomfortu.

Vēlme no diskomforta un nepatīkamām sajūtām izvairīties un tās novērst – tas ir normāli. Bet, ja vēlies pašdisciplīnu attīstīt, to darīt nedrīkst. Ierasto režīmu mainīt ir neērti. Lauzt vecos ieradumus – neērti. Šādos brīžos mūsos viss iekšā pretojas un par labu vecajiem ieradumiem. Kāda ir izeja? Savākt visu gribu vienkopus, ieskatīties rīcības plānā, atcerēties par uzlikto mērķi un starp-uzdevumiem, un izgrūst sevi no komforta zonas.

Zini kas ir interesantākais? Tiklīdz tu, sevi „izgrūdusi”, sāksi veikt pirmās darbības, viss turpinās ritēt bez piespiešanās. Galvenais ir iesākt.

5. Apbalvo sevi par saviem centieniem.

Smagais, disciplinētais sākums bez stimula bieži noved pie kļūdām un vilšanās, kā rezultātā varam nonākt sākumpunktā. Vēlies mainīt savus ēšanas paradumus, turēties pie stingrākas ēdienkartes, diētas? Vienu dienu nedēļā palutini sevi ar gardumiem, no kuriem ļoti grūdi atteikties (pavisam nedaudz).

Cītīgi trenējies? Pēc 1 mēneša treniņiem sporta zālē palutini sevi ar brīnišķīgu masāžu. Esi sākusi stingri kontrolēt naudas izdevumus? Vienu dienu nedēļā atļauj sev iztērēt nedaudz vairāk. Strādāt ar pašdisciplīnu ir ļoti grūti. Tāpēc tavi pūliņi ir balvas vērti.

6. Piedod sev kļūdas un virzies uz priekšu.

Ne vienmēr ceļš uz veiksmi rit gludi. Ir lidojumi augšup un kritumi arī ir, ir neticami panākumi un lielas neveiksmes. Galvenais – turpini virzīties uz priekšu. Ja esi „paklupusi”, tev jāsaprot – kāpēc? Kas ir šīs kļūdas iemesls un turpini iet uz priekšu. Ir viegli padoties vainas un vilšanās sajūtām, dusmām. Bet šīs emocijas nav tās, kas mums palīdz attīstīt pašdisciplīnu. Noskaņo sevi pozitīvi, uzlādē sevi ar apņemšanos un turpini iesākto ceļu! Tev noteikti viss izdosies!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata