50-gadīgas sievietes „tukšās ligzdas” krīze

 

50_gadu_krize

Bērni izauguši, māja ir iekārtota, ar vīru attiecības stabilas: liekas ko vēl varētu vēlēties? Psihologi ir pārliecināti: sievietei šāda stabilitāte var kļūt par īstu „riska zonu”.

VAI TIEŠĀM VISS IR AIZ MUGURAS?

45-50 gadu vecums – sievietes dzīvē tas ir kritisks brīdis. Jo šajā vecumā lielākā daļa problēmu un „uzdevumu” ir atrisināta un izpildīta” – ir izveidota ģimene, dzemdēti un izaudzināti bērni, izveidota karjera, iekārtota māja – faktiski ir šķērsota dzīves viduslīnija. Un neviļus rodas jautājums: kāpēc, kā dēļ un kā dzīvot turpmāk?

Pierastie enerģijas piemērošanas punkti ir zuduši, un kopā ar tiem, dažreiz, arī dzīves jēga … Sievietes psiholoģisko stāvokli šajā laikā var raksturot divos vārdos: “slēpta sāpe” – sāpe, par kuru nav ko stāstīt skaļi. Ārējās labklājības pazīmes – laulība, bērni un iemīļotais darbs vairāk neapmierina. Bet kas ir tas, kas iekšā sāp un traucē dzīvot, saprast grūti.

Lai cik savādi tas liekas, lielākā šā vecuma vīriešu daļa līdzīgu problēmu neizjūt: viņiem ir hobiji, draugi, respektīvi, ir savi pašrealizācijas veidi, kas viņiem bijuši arī līdz tam.

Savukārt, sieviete, tā vietā, lai uzturētu tuvas attiecības ar draudzenēm vai nodarbotos ar radošu darbu, bieži vien bija pārāk “aizņemta” ar citām svarīgām lietām, viņai bija pārāk daudz rūpju ar un ap augošajiem bērniem un mājsaimniecības darbiem.

Bet pienāca laiks, kad bērni kļuva patstāvīgi, attiecības ar vīru ir tādas, kādas ir (stabilas vai pierastas), un sadzīve ir sakārtota. Un sieviete sev vairs neredz nekādas perspektīvas… Tieši šajā vecumā pieaug šķiršanos skaits ar bijušo partneri, ar to, ar kuru ir nodzīvota dzīve. Bet gadās pat tā, ka par situācijas „glābēju” kļūst alkohols…

50-GADĪGAS SIEVIETES KRĪZE: PSIHOLOĢIJA

Krīzes iemesls ir dziļā vēlme būtu vajadzīgai, mīlētai, pieprasītai. Sievietei nepieciešamas spilgtas emocijas, kas izraisa iemīlēšanos, mātišķuma jūtas, arī jaunas notis attiecībās.

Šīs vēlmes var realizēt dažādi: kāda, piemēram, mērķtiecīgi meklē jaunus draugus un pazīšanās. Bet šie mēģinājumi pārveidot dzīvi jau iepriekš ir lemti neveiksmei, jo šādā veidā var iegūt tikai „surogātu”. Sieviete vecumā pēc 40 ir pārāk gudra, lai ignorētu iespējamā jaunā partnera trūkumus. Viņai liekas neloģiski baudīt tikai fiziskās attiecības vien, jo pasaules un sevis uztvere šajā vecumā vispirms jau notiek „caur galvu”: caur izpratni, apzinātību, dzīves laikā gūto pieredzi, pat salīdzināšanu.

Dziļāka problēmas izpratne slēpjas faktā, ka sieviete izjūt šoku par to, ka dzīve vēl nav nodzīvota, viņa joprojām ir enerģijas pilna, bet ķermenis jau sāk novecot, un pierastajiem spēka un enerģijas pielietošanas „punktiem” (bērniem, vīram, karjerai) vairs nav nepieciešama stundām ilga uzmanība.

UZŅEMTIES ATBILDĪBU PAR SAVU DZĪVI

Iespējams, šis 50-gadīgas sievietes krīzes pārvarēšanas process nebūs tik ātrs: speciālisti domā, ka tas ir saistīts ar vecuma īpatnībām, psiholoģiskās krīzes sakritību ar vecuma izmaiņām un fizioloģiskām izmaiņām organismā.

Bet psihologi ir vienisprātis tajā, ka efektīvākais problēmas risinājums ir vēlmju un vajadzību pārformulēšana tā, lai mērķis būtu nevis emocijas, bet gan maksimāla sevis ieguldīšana.

Paradoksāli, bet, dodot un ieguldot, var iegūt daudz vairāk pozitīvu, siltu sajūtu, nekā pieprasot uzmanību. Sajūtas, ka veidojat kaut ko interesantu un skaistu pašas, vai vienkārši darāt kaut ko labu un noderīgu, ka esat aizņemtas vai radāt, ir tieši tas, kā tik bieži trūkst sievietēm.

Un nākamais solis, kas jāveic, lai pārkāptu šo 50 gadu krīzes posmu: ir jāuzņemas atbildība par to, kas notiek mūsu pašu dzīvē: pašām to aizpildīt ar nepieciešamajiem darbiem, notikumiem, cilvēkiem, jūtām – un, tātad, drosmīgi pārkāpt šai krīzei pāri un soļot uz priekšu!

Jā, gadās, ka ir ļoti grūti salauzt šo šablonu un 45 gadu vecumā iet un mācīties spēlēt klavieres, atkal pēc daudziem gadu desmitiem paņemt rokās otu un krāsas, doties uz pilates nodarbībām… – izdarīt kaut ko, kas nav pierasts, bet, kas ir ļoti nepieciešams mūsu pašu dvēseliskajam mieram un labklājībai.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Kurā vecumā sieviete ir visseksuālākā? Kāds teiks 30 gadu vecumā. Bet britu pētnieki ir noskaidrojuši, ka daudz vēlāk. Tika veikta 2000 sieviešu ...

 • Amerikas zinātnieki apgalvo, ka vislielāko baudu no seksa sievietes mācās iegūt vecumā pēc 40. Un iemeslu tam esot daudz. Saskaņā ar speciālistu ...

 • Visa mūsu, sieviešu, dzīve ir pastāvīgas rūpes, bailes, centieni, pienākumi... un bieži vien sanāk tā, ka mēs nonākam šo savu centienu gūstā, ...

 • Māte Terēze šos vārdus bija uzrakstījusi uz Kalkutas bērnu nama sienas: Cilvēki mēdz būt nesaprātīgi, neloģiski un egoistiski – tik un tā piedo ...

 • Daudzas 40+ gadīgas sievietes vēl nemaz nezina, cik liela vara ir viņu rokās: viņām nav ne jausmas, cik var būt pievilcīgas, neatkarīgi no aug ...

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata