Zīds – kā atšķirt mākslīgo no dabīgā

ķīnas zīdsŠī publikācija būs veltīta zīdam – dabīgajam un mākslīgajam. Kā tos atšķirt, kā atšķirt dabīgo, īsto zīdu no mākslīgā?

Vispirms nedaudz no vēstures. Zīds bija atklāts pirms 5000 gadiem Ķīnā. 14-gadīgā imperatora sieva savā dārzā dzēra tēju un viņas krūzītē iekrita zīdtārpiņa kokons. Jaunā imperatora sieva un viņas kalpones bija pārsteigtas, ieraugot kā karstajā ūdenī kokons sāk kūņoties, griezties un izdalīt tievu zīda diedziņu. Meitene sāka vērot procesu, jo bija ļoti ieinteresēta redzētajā. Viņa bija pārsteigta par zīda diedziņa skaistumu un stiprumu, tāpēc savāca tūkstošiem kokonu un no tiem noauda imperatoram tērpu.

Tā šī mazā zīda kūniņa, iekrītot nejauši tējas tasītē, uzdāvināja pasaulei zīdu, bet imperatora sieva par tik vērtīgu dāvanu tika ļoti augstu godināta.

Vairāk kā 3000 gadus Ķīna šo brīnišķīgo materiālu turēja slepenībā, bet jebkurš mēģinājums šos kokonus izvest no valsts tika sodīts ar nāves sodu. Tikai 550-tajā mūsu ēras gadā divi klejojošie mūki savos ceļa sprunguļos izveidoja atveri, kur arī noglabāja zīdkāpurus. Tā zīds nokļuva Bizantijā.zīda kāpurs

Zīds ir atzīts par pašu dārgāko, maigāko, vērtīgāko, stiprāko un dabīgāko no visām šķiedrām. Ne jau velti saka „maigs kā zīds” – tas patiesi ir ļoti maigs audums. Kas jebkad ir pircis un lietojis dabīgo zīdu, uz visiem laikiem to viegli atšķirs no mākslīgā pat aizvērtām acīm. Dabīgā zīda pieskāriens ir tik maigs, ka to nav iespējams aizmirst. Atšķirība starp dabīgo un mākslīgo zīdu ir tā, ka dabīgais zīds ļoti ātri sasilst un, ja abus audumus pienestu tuvāk gaismai, tad mākslīgais zīds spīdēs, bet dabīgais dzirkstīs kā hameleons.

Mīnuss ir tas, ka mākslīgais zīds viegli plīst, it īpaši ja to saslapina – zīda šķiedras burtiski sadrūp, tāpēc mākslīgais zīds jāmazgā ļoti uzmanīgi, jo mitrā stāvoklī tas viegli padodas plīšanai un krasām kustībām. Dabīgo zīdu saplēst ir ļoti grūti, bet, ja tas, tomēr, izdosies, tad tā šķiedras plēsuma vietā būs līdzenas. Dabīgais zīds ļoti ilgi saglabā siltumu.

Daudzi apgalvo, ka mākslīgo no dabīgā zīda ir ļoti grūti atšķirt, bet tas tā nav. Ir metode, ar kuru to var noteikt 100%-tīgi, bet ne katrs to darīs. Bet es pieminēšu arī to. Par visdrošāko tiek uzskatīta zīda diega aizdedzināšana. Izvelc pāris diegus un aizdedzini un uzreiz pasmaržo – odīs pēc aizdedzināta mata. Ja tu aizdedzināsi mākslīgā zīda diegu – tad uzreiz sajutīsi degoša papīra vai sintētikas smaku.

Visi zina, ka zīdu auž zīdkāpuri un tāpēc zīds ir 100%tīgi dabīga šķiedra. Zinātnieki un cilvēki, kas izmanto zīdu ir pierādījuši, ka zīdam piemīt brīnišķīga iedarbība uz cilvēka veselību. Zīds satur 19 veidu aminoskābes, kuras iedarbojas uz asins cirkulāciju un uz gremošanas sistēmu. Zīds sastāv no 97% proteīna, taukiem un vaska.

Fibrions – zīda proteīns labvēlīgi iedarbojas uz ādu un palēlina tās novecošanas procesus. Aminoskābes un proteīni bieži vien tiek izmantoti mitrinošo un barojošo krēmu, pretnovecošanas ādas kopšanas līdzekļu pagatavošanā, jo zīdam piemīt spēja saturēt mitrumu. Zīda proteīni ādu pārklāj ir plānu plēvīti, kas aiztur mitrumu uz ādas. Zīda proteīni bieži vien tiek izmantoti kā matu struktūru atjaunojošu šampūnu sastāvdaļa un tādejādi mati tiek aizsargāti no apkārtējās vides iedarbības. Iegādājoties balzāmu vai šampūnu, pievērs uzmanību to sastāvam un tam vai tajos atrodas zīds. Zīds nevar radīt nekādu alerģisku reakciju un kairinājumu. Zīds nepiesaista putekļus un tajā neieviešas gultas parazīti, jo tā sastāvā ir sericīns – viens no olbaltumu veidiem, kas šo iespēju novērš.

zīda gultas veļaIr audumi, kas var sākt pelēt vai pūt. Ar zīdu tas nenotiek. Zīda šķiedras ir ļoti vērtīgas astmātiķiem. Zīds palīdz, ja ir locītavu sāpes un palīdz samazināt ādas kairinājumu un niezi.

Tiek uzskatīts, ka pateicoties savām unikālajām īpašībām, zīda gultas veļa nodrošina pilnvērtīgu un veselīgu miegu. Zīda šķiedras spēj uzsūkt līdz pat par 30% vairāk mitruma nekā savs svars, pēc taustes paliekot joprojām sauss. Tieši tāpat zīda gultas veļa uzsūc sevī cilvēka sviedrus miega laikā, tādā veidā paaugstinot miega kvalitāti.

Savukārt, mākslīgais zīds ir šķiedru maisījums, kas radies mākslīgā veidā. Arī mākslīgais zīds uzsūc mitrumu, tam ir skaists spīdums, pie tam tas ir daudz lētāks par dabīgo. Toties, tam nav daudzu citu vērtīgu īpašību…

Kādu zīdu iegādāties – tā, protams, ir tava izvēle. Šī raksta mērķis bija uzskaitīt plusus un mīnusus, gan vienam, gan otram zīdam.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata