Vērtīgā un noderīgā nātre

natru_teja

Varbūt neticēsi, bet nātres pirmo reizi mūžā garšošu burtiski šajās dienās, bet dārzā tās savu gurķu silto dobju iekārtošanai izmantoju pirmo reizi jau pagājušajā pavasarī.

Šai mums no mazotnes zināmajai nezālei izrādās ir daudz labu īpašību, ja tā var teikt par nātri. Pirmkārt, nātres ir vienas no visagrākajiem vitamīniem bagātajiem augiem, kurus var izmantot zupu vai salātu pagatavošanai. Otrkārt, nātres bagātina augsti ar mikroelementiem un slāpekli.

Tai vietā, kur ir augušas nātres, kad tās izrakņātas laukā, var stādīt jebkurus dārzeņus. Speciālisti apgalvo – ja nātru šķīdumā iemērcēsim dārzeņu un puķu sēklas, tās gan izdīgs, gan uzaugs daudz ātrāk un spēcīgāk.

P.s. Tikko iedomājos…varbūt jāsāk audzēt nātres tajās vietās, kur nākotnē ir doma stādīt dārzu?

Vēl viens labums no nātrēm – jauno nātru mulča pasargā no gliemežiem ķirbju, patisonu un kabaču aizmetņus. Turklāt, ar nātru uzlējumu iespējams cīnīties ar augļu koku un krūmu laputīm.

Recepte: trīs ceturtdaļas spaiņa zaļās nātru masas apliesim ar ūdeni un ļausim nostāvēties divas nedēļas. Šis novilkums ir videi draudzīgs mēslojums, ar kuru ieteicams laistīt puķes, kokus un dārzeņus, izņemot zirņus, pupas un sīpolus.

Pagājušajā pavasarī, gatavojot dobes gurķiem, saplūcu nātres, riktīgi sasmalcināju un, sajaucot ar kompostu, ieraku dobēs, kurās sēju gurķus. Nezinu vai iemesls labai un ilgstošajai ražai bija nātres, bet raža tiešām no viena kvadrātmetra bija liela un ilga.

Un vēl – no nātrēm gatavo arī tēju. Pamēģināsim?

Vērtīgās nātru īpašības mūsu veselībai

Nātru ķīmiskajā sastāvā ir vairāki mikroelementi (dzelzs, fosfors, magnijs, kālijs utt.), vitamīni ( īpaši C vitamīns), tanīni un olbaltumvielas.

Izrādās nātru tēju izmanto daudzu slimību ārstēšanai. Nātru tējai piemīt diurētiska iedarbība, to lietojot, uzlabojas vielmaiņa, to iesaka aknu un žultspūšļa slimību gadījumos. To iesaka arī reimatisma un podagras ārstēšanai.

Nātru lietošana palīdz nostiprināt asinsvadu sienas, attīrīt asinis, normalizē sieviešu ciklu, bet māmiņām, kuras baro bērnu ar krūti, palielina krūts piena daudzumu.

BET! Ir svarīgi zināt, ka tāpat kā daudzu citu augu tējas, kurām piemīt urīndzenoša iedarbība, nieru un sirds mazspējas gadījumos nātru tēju lietot nedrīkst.

Kā pagatavot nātru tēju

Lai pagatavotu nātru tēju, var izmantot gan svaigas, gan kaltētas nātru lapas. Lapas ieliekam katlā, pārlejam ar ūdeni, uzliekam vāku, un vāram uz nelielas uguns. Tiklīdz ūdens sāk vārīties, izslēdzam uguni un ļaujam tējai ievilkties 30 minūtes. Tēja jādzer 15 min. pirms ēdienreizēm, 3 reizes dienā.

Nātri bieži vien izmanto dažādos tēju maisījumos. Tos var iegādāties gatavus, bet tos varam pagatavot arī pašas. Nātres labi sadzīvo ar mežrozīšu augļiem. Varam paņemt 2 ēdamkarotes nātru lapu + sauju mežrožu augļu, pārlejam ar verdošu ūdeni (aptuveni 2 l), un 2-3 stundas ļaujam ievilkties termosā. Iegūsim ļoti garšīgu, bet galvenais vērtīgu tēju.

Uz veselību, meitenes!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata