Mazās, skābās vitamīnu bumbas – smiltsērkšķi

 

apsnidzis_smiltserkskisManā dārzā apsnidzis smiltsērkšķis. Kā katru gadu, arī šogad. Pirmās sezonas par to uztraucos, bet tagad esmu sapratusi, ka viss notiek tā, kā tam jānotiek. Vācu ogas sasalušas un uzreiz katlā.

Bet izstāstīšu, kas šais ziemeļu citroniņos tik vērtīgs un kāpēc.

Vitamīnu satura ziņā smiltsērkšķi daudzkārt pārspēj citas ogas. Īpaši augsts ir C vitamīna saturs (7 reizes vairāk kā citronam). C vitamīns nostiprina imūnsistēmu, un tam ir svarīga loma vielmaiņā. Provitamīns A un vitamīns E, kā arī 15 mikroelementi, minerālvielas un organismam vitāli svarīgas taukskābes padara smiltsērkšķus par neaizvietojamiem veselības saglabātājiem.

smiltserkskis

 

Kā iegūt savā dārzā smiltsērkšķi?

  • Pirkt. Tā kā smiltsērkšķis ir divmāju augs, būs jāiegādājas vismaz divi stādi: viens vīrišķais un viens sievišķais, bet uz vienu vīrišķo augu varat audzēt līdz pat septiņiem- astoņiem sievišķajiem augiem.

Vīrišķie ziedpumpuri ir lieli, ar brūnām zvīņām, bet ziedi- ļoti sīki, dzeltenā krāsā. Sievišķie smiltserkskis (3)ziedpumpuri ir sīki, līdzīgi lapu pumpuriem, un aug uz zariem pa vienam. Iegādājoties smiltsērkšķu stādus, pievērs uzmanību, lai pie to pamatnes būtu sazarojumi, jo tad jums izaugs skaisti krūmi bez papildus formēšanas.

  • Sarunāt no kaimiņiem, draugiem, kolēģiem.

Smiltsērkšķus var izaudzēt arī no atvasēm, ko izdzen krūma saknes. Tādam nolūkam atvase jāatdala no mātes auga ar lāpstu, neizrokot to no zemes (tikai jāuzmanās, tieši kura – sievišķā vai vīrišķā auga atvases ņem). Pa vasaru tiem izaugs pašiem savas skaistas saknes un nākamajā pavasarī varēsi tos pārstādīt. Bet padalīšos ar viltību – nekas nenotiek, ja atdur ar lāpstu no mātes auga un izrok uzreiz, negaidot nākamo pavasari.

 

Kad un kā stādīt smiltsērkšķus

Smiltsērkšķus stāda agrā pavasarī gaišā vējainā vietā (smiltsērkšķi ir vējapputes augi), auglīgā augsnē ar neitrālu reakciju. Vietā, kur paredzēts stādīt smiltsērkšķus, pirms tam būtu labi iesēt balto āboliņu.

Ja dārzā ir ļoti mālaina augsne, stādāmajā bedrē ieteicams pievienot smiltis vai granti. Pirms stādīšanas izraktajā bedrē (50x50x50 cm) ieber 200 g kālija hlorīda un 150 g superfosfāta. Nākamajā pavasarī, vēl pirms lapu izplaukšanas, augsnei pievieno 40 g salpetra. Turpmākos 3-4 gadus smiltsērkšķus nepiebaro.

 

Labākās smiltsērkšķu šķirnes

  • Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja
  • Prozračnaja
  • Mary (nosacīti mazāk ērkšķu)

Starp citu:

  • Mazās, dzeltenās un ļoti skābās ogas nav nekāds jaunums daudzu tautu medicīnā un dziedniecībā, jo tās jau bija zināmas Antīkajā Grieķijā, senajā Ķīnā un Tibetā.
  • Tās tika izmantotas ārstējot dažādas ādas slimības, brūces, ārstējot iekaisumus un smiltsērkšķu eļļa tika izmantota gan veicot masāžas gan dažādas medicīniskas manipulācijas.
  • Un kur tad bez ainavu dizaina, vai ne? Smiltsērkšķis ir dekoratīvs koks. Sudrabainās lapas var būt jebkura dārza rota. Vērts apdomīgi stādīt, jo – dzen sakņu atvases. Izvēloties vietu tur, kur tās var appļaut – ok. Un rudenī, ziemā – košas, skaistas ogas.

Ar šo koku dārzā būs nošauti divi zaķi – acu prieks un vēderprieks (lasi – veselība) garantēts. Vēl viens pluss – labs risinājums vietām, kuras gribas padarīt necaurejamas (dzīvžogiem, ielas malai utt.), cauri smiltsērkšķu ērkšķiem izlauzties ir praktiski neiespējami.

smiltserkskis (2)

 

Par ēšanas priekiem…

  • Uzturā ogas ir plaši izmantojamas – tās var sasaldēt, jo to labās īpašības saldētas nezūd un nepieciešamības gadījumā gatavot sulas, dzērienus. Lielāko daļu savas smiltsērkšķu ražas saldēju un/vai spiežu sulu. Kas apsnieg, to pa taisno – katlā.
  • No ogām var gatavot ievārījumus, džemus, dažādus saldos ēdienus. Mana dēla favorīts ir smiltsērkšķu želeja.
  • Ogu biezeņus var pasniegt pie gaļas un zivs ēdieniem. Mūsmājās pie medījuma – izcili!!
  • Svaiga sula ir ļoti stipra, tāpēc to nepieciešams atšķaidīt ar ūdeni vai kādu neitrālu119863335 sulu, piemēram, svaigi spiestu ķirbju sulu.
  • Izcils ‘’mazajiem’’ ir smiltsērkšķu ogu kokteilis no smiltsērkšķu sulas, banāna un piena. Un ‘’lielajiem’’ smiltsērkšķu degvīns vai liķierītis – nu kas var būt labāks par šo?!

Jā, mājas lapā smiltserkski.lv teikts, ka jau pieņem pasūtījumus stādiem uz 2013.gada pavasari.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

P.s. Ar mūsu sadaļas “Dārza Pasaule” saimnieci tuvāk iepazīties vari te >>>.

Interesanti raksti :

  •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

  •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

  •   Angļi ir ļoti taupīga un apdomīga tauta. Neko nesasteidz, visu apdomā un idejas pagroza vairākkārt...te nu viena neslikta doma kā izmantot ...

  • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

  •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
  • gints

    Iestādīju vakar divmetrīgus-vai pieaugsies?

     
     
     
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata