Kā izrauties no problēmu virpuļa
Tev saslima bērns, darbā ir vienkārši murgs, pie visa klāt vēl ir jāmaksā kredīts, bet naudas nav…jā, un vēl vannas istabā krāns sāka tecēt… Un tas viss, protams, vienlaicīgi. Un, protams, visas problēmas tu centies atrisināt vienā piegājienā, kā rezultātā puse paliek nerisinātas, bet tu, savukārt, izjūti briesmīgu stresu…
Vai no šādas situācijas var izvairīties? Lūk, daži padomi. Varbūt tev tie liksies pārāk vienkārši un vismaz 50 x dzirdēti, bet, varbūt, beigsim visu un vienmēr pavirši novērtēt un kaut nedaudz kaut ko izdarīsim savādāk?
Pirmais padoms. Atbrīvojies no tām problēmām, no kurām tu vari atbrīvoties.
Nereti ir tā, ka problēmas mums uzkrauj. Piemēram, zvana māsīca no otra Latvijas gala un paziņo, ka gatavojas ierasties ciemos. Un vēl ar visu ģimeni…
Ja tu priecājies viņu redzēt, tad viss kārtībā. Bet, ja viesošanās ir galīgi nelaikā un tev tāpat ir gana problēmu arī bez jautra radinieku bariņa, tad nekarini sev uz kakla vēl vienu problēmu. Tad pasaki šobrīd „nē”.
Otrais padoms. Vispirms nodarbojies ar to problēmu risināšanu, kuras var atrisināt pietiekoši ātri.
Piemēram, ja tev vannas istabā tek krāns, tad vispareizāk santehniķi izsaukt uzreiz. Ja tev sāp zobs, tad labāk nosēdi pusi dienas pie zobārsta, nekā visu laiku mokies ar zobu sāpēm un sagaidi, kamēr situācija kļūst pavisam kritiska.
Ja iekrājies milzīgs lērums sīku darbu, kurus arī ir jāizdara ļoti ātri, tad padari tos vienu aiz otra. Piemēram, tev sakarā ar darbu jāuzraksta vēstule. Neatliec to uz vēlāku, jo tas aizņems tikai dažas minūtes, toties galva jau būs krietni „brīvāka”…
Trešais padoms. Sadali risināmās problēmas pēc prioritātes principa un risini vispirms vissvarīgākās un steidzīgākās.
Pieņemsim, ja kāds no taviem tuviniekiem ir nopietni slims un viņam nepieciešama steidzama palīdzība, tad šī problēma kļūst par prioritāti. Tiem, kas arī pretendē uz tavu uzmanību, šo situāciju mēģini izskaidrot. Piemēram, ir iespējams vienoties ar priekšniecību par to, ka jauno projektu tu sāksi vēlāk, vai arī par to, ka paņemsi brīvdienu vai atvaļinājumu. Galu galā, vari palūgt tevi aizvietot kolēģim. Jo, ja ar tev tuvu cilvēku notiks kaut kas slikts tamdēļ, ka tu biji pārāk aizņemta darbā, tu sev to nespēsi piedot.
Ja problēma nav steidzama – piemēram, var pagaidīt līdz nedēļas vai mēneša beigām, tad labāk darīt vispirms to, kas prasa steidzamu uzmanību. Protams, ar oficiālām organizācijām vienoties ir grūtāk, tāpēc, ja tu nevari samaksāt kredītu, tev vajadzētu padomāt par to, no kā šobrīd aizņemties, jo diez vai banka tavā bezcerīgajā situācijā centīsies iejusties.
Ceturtais padoms. Netērē savu enerģiju uz svešām lietām.
Piemēram, „prāta vētras” vai kādas aktīvas darbības laikā tev piezvana draudzene un sāk stāstīt par savām lietām vai lūdz viņai kaut ko palīdzēt izdarīt. Tev nevajadzētu šobrīd viņu uzklausīt un steigties izpildīt viņas lūgumu tikai tamdēļ vien, lai nesabojātu attiecības. Ja tev nav laika, tā arī pasaki. Apsoli atzvanīt un viņai palīdzēt, cik vien drīz tas būs iespējams. Pie tam, visbiežāk šie lūgumi neskar ne dzīvības, ne nāves jautājumu…
Tieši tāpat ieteicams rīkoties tad, ja tev piedāvā ņemt dalību vai vadīt jaunus projektus, darbu. Ja tu pašlaik esi nopietni aizņemta ar citu projektu, nekautrējies pateikt, ka esi spiesta atlikt sadarbību līdz labvēlīgākam brīdim. Parasti cilvēki pret to izturas ar sapratni. Ja tā nav, tas nozīmē, ka vienkārši nav liktenis … Bet efektīvi nodarboties ar vairākiem nopietniem projektiem vienlaicīgi tu vienalga nespēsi.
Piektais padoms. Neķeries klāt pie visa uzreiz.
Bieži vien mēs savās un apkārtējo acīs tiecamies izskatīties visu varošas, un tāpēc cenšamies pēc iespējas īsākā laikā izdarīt visu, kas, pēc mūsu domām, būtu jāizdara …
Tā mēs neiebilstam, kad šefs mūs apkrauj ar pienākumiem vai uzdevumiem, kas pārsniedz mūsu darba spējas un pazemīgi pildām, neskatoties uz nogurumu un mājas darbiem… Bet tas var beigties ar nervu sabrukumu un veselības pasliktināšanos. Ja tu jūti, ka ar šādu darbu apjomu tu galā netiksi, ir jāprot priekšniecībai pateikt „nē”, bet vakariņās, izņēmuma kārtā, galu galā var uzvārīt cīsiņus.
Arī veļas mazgāšanu un mājas uzkopšanu var atlikt līdz nedēļas nogalei. Iemācies savas spējas novērtēt reāli. Tu neesi robots un tu nevari strādāt 16 stundas diennaktī.
Sestais padoms. Iemācies starp problēmām pārslēgties. Bieži vien darāmais nepadodas tikai tāpēc, ka, to darot,mēs domājam par kaut ko citu. Nodarbojoties ar kaut ko vienu, iemācies citas lietas no galvas „izmest”. Patrenējoties, ar laiku tas izdosies.
Lai būtu vieglāk pārslēgties no vienas problēmas uz citu, centies kaut nedaudz atpūsties. Palasīt grāmatu, paskatīties filmu, paklausīties mūziku vai vienkārši, tāpat vien pagulēt pievērtām acīm… Vari novērst savu uzmanību, parunājoties ar draudzeni, izejot pastaigāties.
Tavai dzīvei nav jākļūst par nebeidzamu problēmu virkni. Iemācies pret visu izturēties filozofiskāk un vēl – atceries par to, ka agri vai vēlu arī šī problēma kļūs neaktuāla un nenozīmīga.
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...
Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...
Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Vasaras sezona beidzot ir klāt! Grili izvilkti, notīrīti un jau iemēģināti. To mūsmājās dara stiprais dzimums. Kas atliek dāmām? Rūpētie ...
Tags: enerģija, kā visu paspēt, laika plānošana, laika trūkums
Ko citi saka: