Decembra beigu un janvāra sākuma darāmdarbu pieturzīmes

 

darzs_ziema (2)Piedāvāju darāmdarbus ar kājām gaisā – pirmos istabas zaļos darbus, pēdējos – dārza. Tomēr ir ziema!


Mājās

 • Telpaugus decembra beigās, janvārī jāturpina kopt, kā ierasts. Būtiski atcerēties, ka jebkuram augam svarīgs augšanas faktors ir gaisma. Ja trūkst gaismas, auga dzīvības procesi palēninās. Tad ir jāsamazina arī pārējie augšanas faktori – siltums, mēslojums un ūdens.

Bet atceries: telpaugu mēslošana ziemā atkarīga no konkrētā auga sugas – ziedošos augus, kuriem ziema ir miera periods, šajā laikā nemēslo un laista ļoti maz. Savukārt, ziemā ziedoši augi, kuriem vajadzīgs papildu apgaismojums, nepieciešama arī papildu mēslošana.

 • Decembra beigas (gada noslēgums ir labs laiks sastādīt nākamā gadā paveicamo/vēlamo darbu sarakstu) un janvāris ir īstais laiks, lai plānotu pavasara un vasaras dārza darbus.

Apdomājies, kādus stādus audzēsi pati, kādus iegādāsies veikalos, tirgos, stādaudzētavās. Ja ir nolemts stādus audzēt pašiem, janvārī jāsāk apmeklēt sēklu veikali, izvēlēties sēklas jaunajai sējas sezonai. Stādu audzēšanai ieteicams izvēlēties augus, kuriem nav nepieciešams ļoti daudz gaismas, jo sējot tagad, ziemā, to būs grūti nodrošināt.

daramdarbi_decembri

 • Janvāra vidū jau var sēt puķes un dārzeņus ar garu veģetācijas periodu. Šis ir īstais laiks, lai sētu kamolbegonijas un leduspuķes, var sākt sēt arī lefkojas, pelargonijas, lauvmutītes un kobejas. Lai sāktu sēju, nepieciešamas kastītes vai mini siltumnīcas.
 • Veselībai un pusdiengaldam: uz palodzes audzē lokus – sīpolus līdz pusei iemērc traukā ar ūdeni un novieto gaišā vietā. Arī agrajai sējai paredzētas dilles var audzēt kastītēs uz palodzes.
 • Sāc vākt pelnus, ‘’Pelnu diena’’ nav aiz kalniem.

Dārzkopībā izmantojami tikai koku pelni, vērtīgākie no tiem ir lapu koku pelni. Pelnu dienā varēsi izkaisīt sniegā dobju vietās: kā mēslojumu un lai paātrinātu sniega nokušanu.

 

Pagrabā, noliktavā

 • Regulāri pārbaudi kā glabājas saknes, dārzeņi. Izvāc bojātos. Pārskati dāliju gumus.
 • Tīri un dezinficē darbarīkus.

Sakņu dārzā

 • Ja aizkavējies – var novākt puravus, kāpostus, pētersīļus.
 • Uzber mulču jaunajiem rabarberiem, sparģeļiem, zemenēm.
 • Ja atļauj laiks – uzroc dobi, iestrādā kūtsmēslus, pelnus.
 • Var sākt domāt par koku kaļķošanu, drīz februāris ar spožo sauli.

Košumdārzā

 • Jāpieskata apaļas (vai ieapaļas) formas tūjas un citi skuju kokaugi.

daramdarbi_decembri (2)

Sniegot slapjam sniegam, tas saķep skujās un deformē auga vainagu, bojājot vai pat salaužot tā zarojumu. Šādi augi zaudē savu dekorativitāti uz visiem laikiem. Ko darīt? Neļaut veidoties smagajai sniega kārtai, to regulāri nopurinot.

Atceries: ja ir stiprs sals un spilgta saule -  tas var kaitēt augiem (piemēram: rododendriem).

Ūdens no to lapām iztvaiko straujāk, un, ja zeme ir sasalusi, to saknes nevar uzsūkt pietiekami daudz ūdens, lai aizstātu zaudēto šķidrumu. Tas, savukārt, kaitē augam. Lapas sačokurojas, un ļaunākajā gadījumā augs var pat nokalst.

Kā palīdzēt – pārklāj tos ar egļu zariem. Labi  apsegt (ja nav sasegta pirms tam) arī  rožu apakšdaļu. Vari izmantot salmus, lapas vai nesatrūdējušu kompostu. Komposts nāk par labu arī tulpju, narcišu sīpoliem, tiem stiprs sals var kaitēt visvairāk.

 • Pēc pirmā sala (tātad jau tagad) var vākt pīlādžu, smiltsērkšķu un mežābolu augļus – būs garšīgi!

daramdarbi_decembri (3)

 • Ja vēl nav izliktas, izliec putnu barotavas.

daramdarbi_decembri (4)

 • Vāc materiālus svētku dekoriem, no pašu dārza un lauka tie ir vismīļākie. Pušķo durvis, sētu, pagalmu, logu – lai vairojas prieks!

Un vēl:

13.decembris, Lūcijas.

Tā gadījies, ka ‘’Lūcijās’’ varēsim vērot otro un pēdējo ‘’zvaigžņu lietu’’. Tā būs Geminīdu meteoru plūsma. Plūsmas maksimums – tieši šonakt. Stundas laikā varētu parādīties apmēram 120 meteoru (krītošo zvaigžņu).

daramdarbi_decembri (5)

16.decembris, 3. Advente.

21.decembris, Ziemas saulgrieži.

Bluķa veļamais vakars. 

Bluķa vakars ir unikāla tradīcija ar senu vēsturi. Šī tradīcija ir izplatīta visā Eiropā. Bluķis tiek sadedzināts savācot tajā visas pērnā gada neveiksmes, nelaimes, sliktos darbus un domas. Bluķa vilkšana paātrina saules un dzīvības atgriešanos. Bluķa sadedzināšana simbolizē jauna saules gada sākuma, pašu sauli, kas zemniekam ir ļoti svarīga.

daramdarbi_decembri (6)

Daži uzskata, ka bluķī attēlota saule, kuru ļaudis tādējādi velk augšup un mudina atgriezties, citi – ka izvelkot bluķi pa malu malām no tām tiek savāktas likstas un nelaimes, kuras pēcāk iznīdē sadedzinot. Ja nav iespējas izvilkt bluķi pa pagalmu…varbūt var iedegt sveci – visu izšķir attieksme, vai ne?

23.decembris, 4.Advente.

24.decembris, Ziemassvētku vakars.

Mūsu mājās tic, ka Ziemassvētki jāsvin kaut vecā, bet baltā kreklā. Jaunais gads, kaut melnā, bet jaunā!…un ja tā padomā, tam nav noteikti jābūt kreklam.

25.decembris, Pirmie Ziemassvētki.

26.decembris, Otrie Ziemassvētki.

31.decembris, Vecgada diena.

”Gribas, lai baltā pasaulē

balti sniegi snieg,

Un pa baltiem lielceļiem

balti cilvēki iet.

Un, lai baltos cilvēkos

baltas domas dzimst.

Un, lai baltās darbdienās

balti svētki ir.”

/I.Ziedonis/

6. janvāris, Zvaigznes diena jeb Trijkungu diena

Ticējumi. Ja Trijkungu dienā gailis nodzeras pažobelē – būs laba raža. Ja Zvaigznes dienā vējš ābeles purina – būs daudz augļu.

daramdarbi_decembri (7)

14. janvāris, Vecā Jaunā gada diena.

Ticējumi. Ja Vecā Jaunā gada vakars vējains, tad arī vasara būs vētraina. Ja Vecajā Jaunajā gadā labs laiks – labs būs arī Pēteros. Ja Vecā Jaunā gada naktī sarma – gaidāma auglīga vasara.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

 •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

 •   Mīļās skolotājas! Cik jūs esat laimīgas! Katru gadu, katru 1.septembri jums viss atkal ir kā pirmo reizi! Un tā – daudzus, daudzus gadus ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 •   Plūc, māsiņa, ko plūkdama, Saplūc raibus puķu pušķus, Zilus, baltus, iedzeltenus, Kas Jāņos uzziedēja! Novē ...

 •   Lai Tevi pārklāj eņģelis ar spārnu, Lai labajam tas Tevī vienmēr sargs; Lai nezūd tumsā Tava ceļazvaigzne, Jo dz ...

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata