Augļu karalis – citrons

 

citroni_kokaTā kā pie mums Buduars.lv šonedēļ ir dzeltenā nedēļa, tad arī šīs dienas stāsts būs par skaistu, ļoti smaržīgu, bezgala vērtīgu, spilgti dzeltenu augli, kurš tiek dēvēts arī par visu augļu karali – citronu.

Droši vien katrā mājā ir kāds īpašs veids, kā mēs izmantojam citronu, piemēram, kaut vai pie tējas, ko lietojam ļoti bieži un, kurai pievienojot citrona šķēlīti, tā iegūst vēl izmeklētāku garšu un smaržu.

Citrona mīkstums satur lielu daudzumu citronskābes un tas arī ir citrona vērtīgo īpašību avots. Daudz mazākā daudzumā citrona mīkstums satur arī ābolskābi. Tāpat citrons satur ēterisko citronu eļļu, flavonoīdus, fitoncīdus un glikozīdus. Pat nezinot neko par citrona vērtīgajām īpašībām, tas uzrunā ar savu svaigo smaržu un spilgti dzelteno krāsu vien. Un šo dzelteno krāsu citronam dod dabiskā krāsviela – gestseridīns.

Un vēl daudz vielas, kas piešķir citronam vērtīgas īpašības ir: vitamīns C, B, PP, A, E, beta-karotīns, cukurs, organiskās skābes, uztura šķiedrvielas, ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki. Tas sevī ietver daudz minerālvielas, makroelementus (hloru, kāliju, sēru, kalciju, nātriju, fosforu, magniju) un mikroelementus (molibdēnu, dzelzi, mangānu, boru, cinku, varu, fluoru). Nu re, tādā mazā auglī tik daudz labu lietu!

Interesanti, ka ikviens, kas jebkad ir lietojis citronu, zina, ka tas ir ļoti skābs. Taču patiesībā tam tā nevajadzētu būt. Gatavam citronam piemīt izmeklēta, patīkama garša. Mūsu veikalos diemžēl ir nopērkami citroni, kas tiek novākti negatavi, lai būtu vieglāk transportējami un nebojātos tik ātri, jo transportēšanas laiks ir ļoti ilgs.

Daudzus gadus atpakaļ, kad tikko biju pabeigusi dārzkopības tehnikumu un strādājucitronkoks dārzniecībā – mums tur auga arī citronkoks. Tikai pieskaroties vien šī koka lapām, apkārt uzvēdīja svaiga, uzmundrinoša smarža. Citronkoka lapu varēja nēsāt kabatā un paberzējot to, varēja uzlabot omu, jo, kā jau zinām, tad citrona smarža ir uzmundrinoša un enerģiju dodoša. Katru dienu tika atnests viens citrons no mūsu koka, kura šķēlītes likām klāt kafijai vai tējai. Un katru gadu uz Ziemassvētkiem vācām „lielo” ražu – veselu vannu pilnu ar lieliem( daudz lielākiem kā veikalos nopērkami), smaržīgiem un ļoti gardiem citroniem, ko savā starpā visas sadalījām . Tā bija citronkoka dāvana mums visām pateicībā par rūpēm, ko sniedzām tam. Tātad droši varam mēģināt izaudzēt arī paši savu citronkoku – uz palodzes vai gaišā siltā telpā tam patiks.

Citronus varam lietot gan profilaksei, gan ļoti daudzu slimību ārstēšanai. Tie mazina iekaisumus, dziedē brūces, nogalina baktērijas, stiprina imūno sistēmu. Citrons palīdz vīrusu un infekcijas slimību ārstēšanā. Tam ir ļoti maz kaloriju un droši vien arī tu esi dzirdējusi par atspirdzinošo citronūdeni, ko iesaka dzert no rītiem tukšā dūšā, lai atmodinātu organismu.

citronu_vertibaJa 7-10 dienu laikā regulāri vakaros pirms gulētiešanas izdzersi tēju vai siltu ūdens glāzi, kurai pievienota vesela citrona sula, tad tavs organisms saņems kārtīgu vitamīnu devu, kas tieši šobrīd – pavasarī ir tik ļoti nepieciešama mums visām. Šim dzērienam var pievienot arī medu, tikai atceries, ka pārāk augsta temperatūra iznīcina C vitamīnu un mazina arī medus labās īpašības.

To lieto arī pastiprinātai svīšanai, gatavojot gan pēdu vanniņas ar pievienotu citronu sulu, borskābi un timiāna eļļu, gan arī smērējot paduses ar mazliet atšķaidītu citrona sulu, lai noņemtu nepatīkamo smaku un iznīcinātu baktērijas. Tikai jāuzmanās, jo smērējot ar citrona sulu vien, vari apdedzināties.

Citronu izmanto arī mutes dobuma skalošanai un smaganu iekaisumiem, zobu kopšanai. Ir ļoti daudz variantu kā to pielietot šajā jomā.

Citrons palīdz arī mazināt nogurumu un noņemt sāpes. Tiek uzskatīts, ka citrons ir labs dakteris arī konkrēti galvassāpēm. Dzelteno, virsējo miziņu plānā kārtā jāpieliek pie sāpošās vietas, kamēr sajūti dedzināšanu – jutīsies daudz labāk.

Bez ārstnieciskām citrona īpašībām, to plaši pielieto arī kosmetoloģijā – ādas kopšanā,citronu_vertiba (2) kulinārijā. Sievietes zina daudz recepšu ēdienu un kulinārijas pagatavošanā, gan arī prot pagatavot sejas maskas un izmantot to skaistumkopšanā. Un par īstu karali citronu var dēvēt mājsaimniecībā, telpu uzkopšanā un dezinficēšanā.

Šis ir tikai neliels un vispārīgs ieskats, runājot par citronu. Lai minētu konkrētus piemērus un apskatītu vēl plašāk citrona pielietojamību, būtu jāuzraksta divtik garāks raksts un droši vien vēl vairāk. Tādēļ – šim rakstam turpinājums sekos.

Pusdienas pārtraukumā vai vakarā, kad esi mazliet nogurusi – palutini sevi ar gardu tēju, kurai pievienota citrona šķēlīte vai arī iepilini dažus citronu eļļas pilienus aroma lampiņā, lai citrona smarža piepilda telpu. Pavisam vienkārši izdarāms darbiņš, kas palīdzēs tev atgūt mundrumu un labu noskaņojumu. Lai izdodas!

Uz tikšanos tepatās,

Sarmīte

Interesanti raksti :

 •   Mums katrai ir savi „īpašie” jeb „firmas” salāti, vai ne? Un noteikti dažus no tiem mēs celsim galdā arī 31.decembrī. Bet kā šo gardo, b ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 •   Pavasara un vasaras zemes darbi, saule un vējš nesaudzē dārznieku rokas – tas jādara pašiem! Vienmēr ir labi strādāt ar cimdiem, bet ja to ...

 •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

 

Tags: , , , ,

Atbildes pavisam: 2

Man ir ko teikt »

 
 • Maria

  Griežot citronu ripiņās, neizmantoti paliek abi augļa galiņi – “purninš” un “dupsītis”. Es tos abus vienmēr ielieku kādā no ledusskapja plauktiem,- tādējādi tajā tiek saglabāts svaigs, patīkams aromāts. Apkaltušos galiņus pēc laika izmetu ārā, jo vietā nāk atkal citi – svaigāki!

   
   
   
 • Sarmīte

  Mums siltumnīcā bija ieviesušās skudras un izlasīju, ka palīdz svaigas citronu mizas, jo skudrām nepatīk to smarža. Noliku citronu miziņas nelielos gabaliņos vietās, kur skudras bija izveidojušas savus ceļus un jau otrā dienā tās bija prom.

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata