27 svarīgi mūsdienu etiķetes noteikumi

pieklajibas _etiketeŠodien par mūsdienās aktuālākajiem etiķetes noteikumiem, kurus būtu jāzina katram sevi un apkārt esošos cienošiem cilvēkiem.

Patiesībā etiķetes pamati ir diezgan vienkārši. Tā ir runas kultūra, elementāra pieklājība, pieklājīgs izskats, un spēja savaldīt savas emocijas. Gan viens, gan otrs skar gan vīriešus, gan sievietes.

1.Ja tu izrunā frāzi: “Es Jūs uzaicinu” – tas nozīmē, ka maksā tu. Vēl viens formulējums: “Aiziesim uz restorānu” – šajā gadījumā katrs maksā par sevi, un tikai tad, ja vīrietis piedāvā maksāt arī par sievieti, viņa tam var piekrist.

2.Nekad neej ciemos bez iepriekšēja zvana. Ja ciemiņš pie tevis ieradās bez brīdinājuma, tu vari atļauties būt halātā un matu ruļļos.

3.Nebūtu pareizi sievieti aicināt uz randiņu, izmantojot īsziņu. Un vēl jo vairāk tā ar viņu kontaktēties.

4. Neliec viedtālruni uz galda sabiedriskās vietās. Tā rīkojoties, tu demonstrē cik svarīgu vietu tavā dzīvē ieņem sakaru ierīces un cik ļoti neinteresants tev ir viss blakus notiekošais. Un tas nozīmē, ka tu jebkurā mirklī esi gatavs novērsties no sarunas un kārtējo reizi pārbaudīt Instagram ziņu lentu.

5.Vīrietis nekad nenes sieviešu somiņu. Un sieviešu mēteli viņš paņem tikai tamdēļ, lai to aiznestu līdz garderobei.

6. Apaviem jābūt tīriem vienmēr.

7. Ja tu ej ar kādu kopā un tavs pavadonis ir pasveicinājis tev svešu cilvēku, tev ir jāizdara tas pats.

8. Daudzi uzskata, ka suši var ēst tikai ar kociņiem. Tomēr tas nav gluži pareizi. Atšķirībā no sievietēm, vīrieši suši var ēst arī ar rokām.

9. Nepļāpā pa telefonu bez jēgas. Ja vajadzīga dvēseliska saruna, labāk tiecies ar sarunu biedru aci pret aci.

pieklajibas_etikete

10. Ja tevi aizvainoja, neatbildi tikpat rupji, un vēl jo vairāk, nepaaugstini balss toni uz cilvēku, kurš tevi aizvainojis. Pasmaidi un aizej no šī neaudzinātā sarunu biedra prom.

11. Ejot pa ielu, vīrietim jāatrodas sievietei kreisajā pusē.

12.Auto vadītājiem jāiegaumē, ka aukstasinīga garāmgājēju apšļakstīšana ar dubļiem ir klaja nekulturālības demonstrēšana.

13. Atrodoties telpā, sieviete cepuri un cimdus drīkst nenoņemt, bet tas neattiecas uz adītu cepuri un dūraiņiem.

14. Ir lietas, kuras jātur slepenībā: vecums, bagātība, plaisa mājas sienā, lūgšana, zāļu sastāvs, dāvana, gods un negods.

15. Atnākot uz kinoteātri, teātri vai koncertu, savas vietas ieņemiet, virzoties ar seju pret sēdošajiem. Pirmais virzās vīrietis.

16. Restorānā vienmēr pirmais ienāk vīrietis, galvenais iemesls – pēc šīs pazīmes Maitre`d ir tiesības izdarīt secinājumus par to, kurš ir šī apmeklējuma iniciators un, kurš par to maksās. Gadījumā, ja ierodas liela kompānija – pirmais ienāk un maksā tas, kurš bija šī pasākuma iniciators. Bet, ja pie ieejas apmeklētājus sagaida šveicars, vīrieša pienākums pirmo palaist sievieti. Nākamais, ko izdara vīrietis – sameklē brīvas vietas.

17. Nekad nepieskaries sievietei bez viņas akcepta, kā arī neņem viņu aiz rokas, nestum viņu un nesatver aiz rokas virs elkoņa, izņemot gadījumus, kad tu palīdzi viņai iekāpt transportlīdzeklī vai izkļūt no tā, kā arī šķērsot ielu.

18. Ja tev kāds rupji uzsauc (piemēram: “Ej, tu!”), nav vērts uz šo izaicinājumu atbildēt. Tomēr nav arī vērts lasīt notāciju un izglītot citus īsas tikšanās laikā. Vispareizāk pieklājības etiķeti pasniegt ar savu personīgo piemēru.

19. Zelta likums, izmantojot smaržas – mērenība. Ja vakarā joprojām tu jūti savu smaržu aromātu, zini, ka visi pārējie ir jau nosmakuši.

20. Pieklājīgs vīrietis nekad neatļausies neizrādīt pienācīgu cieņu pret sievieti.

21. Sievietes klātbūtnē vīrietis drīkst smēķēt tikai ar viņas atļauju.

22. Lai vai kas tu būtu – direktors, akadēmiķis, vecāka gadagājuma sieviete vai skolnieks – ienākot telpā, ir jāsveicinās pirmajam.

23. Ievēro sarakstes privātumu. Vecāki nedrīkst lasīt vēstules, kas paredzētas viņu bērniem. Laulātajiem vienam pret otru jārīkojas tieši tāpat. Tas, kurš rakņājas savu tuvinieku kabatās, lai atrastu kādu zīmīti vai vēstuli, rīkojas ļoti neglīti.

24. Necenties izmisīgi sekot modei. Labāk izskatīties nevis moderni, bet labi, nekā moderni un slikti.

25. Ja pēc atvainošanās tev ir piedots, nav vērts pie šī jautājuma atgriezties atkal un lūgt piedošanu atkārtoti – vienkārši neatkārto kļūdas vēlreiz.

26. Nav pieklājīgi pārāk skaļi smieties, trokšņaini uzvesties, un uzkrītoši pētīt cilvēkus.

27. Neaizmirsti pateikties tuviniekiem, radiem un draugiem. Viņu labie darbi un gatavība piedāvāt palīdzību nav pienākuma, bet gan jūtu izpausme, un viņi ir cienīgi saņemt pateicību.

Amerikāņu aktieris Džeks Nikolsons ir teicis apmēram tā: „Esmu ļoti jūtīgs pret uzvedības etiķetes tēmu. Kā pasniegt šķīvi. Nekliegt no vienas telpas uz otru. Nevērt vaļā durvis bez klauvēšanas. Dāmu palaist pa priekšu. Visu šo neskaitāmo vienkāršo noteikumu mērķis – padarīt dzīvi labāku. Mēs nevaram dzīvot hroniskā kara stāvoklī ar vecākiem – tas ir muļķīgi. Es uzmanīgi sekoju savām manierēm. Tā nav kaut kāda abstrakcija. Tā ir visiem saprotama savstarpējas cieņas valoda.”

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata