10 baušļi vecākiem no cilvēka, kurš bērnu dēļ atteicās glābt savu dzīvību

Janušs_KorčaksJanušs Korčaks (Janusz Korczak) bija izcils poļu pedagogs, rakstnieks, ārsts un sociālais aktīvists, kurš savu dzīvību atteicās glābt trīs reizes.

Pirmo reizi tas notika, kad pirms Polijas okupācijas Janušs nolēma neemigrēt uz Palestīnu, lai briesmīgo notikumu priekšvakarā likteņa varā nepamestu ” Bāreņu namu”.

Otro reizi – kad viņš atteicās bēgt no Varšavas geto. Un trešā reize – kad visi „Bāreņu nama” iemītnieki jau bija iekāpuši uz nometni braucošā vilcienu vagonā un pie Korčaka piegāja virsnieks un jautāja: – Vai Jūs sarakstījāt “Karali Mateušu”? Es šo grāmatu lasīju bērnībā. Laba grāmata. Jūs esat brīvs. – Un bērni? – Bērni brauks. Bet jūs varat iet. – Jūs maldāties. Es nevaru. Ne jau visi cilvēki ir nelieši. Dažas dienas vēlāk, Treblinkas koncentrācijas nometnē kopā ar saviem bērniem, Korčaks iegāja gāzes kamerā.

Ceļā uz nāvi, Korčaks klēpī turēja divus pašus mazākos bērnus un stāstīja viņiem pasaku. Bērni neko nenojauta. Patiesībā… tas ir pats galvenais, ko par Korčaku vajadzētu zināt. Un vēl būtu jāizlasa šie 10 baušļi par bērnu audzināšanu, kurus mums ieteica šis apbrīnojamais cilvēks:

1. Negaidi, ka tavs bērns būs tāds, kā tu vai tāds, kādu tu gribētu. Palīdzi viņam kļūt nevis par tevi, bet pašam par sevi.

2. Nepieprasi bērnam samaksu par visu, ko tu viņa labā esi darījis. Tu devi viņam dzīvību – kā viņš tev var samaksāt par to? Viņš dos dzīvību nākamajam, nākamais – trešajam, un tas ir nebeidzams pateicības likums.

3. Neizgāz uz bērnu savus aizvainojumus, lai vecumdienās nebūtu jāēd rūgta maize. Jo, ko sēsi, to arī pļausi.

Janušs_Korčaks

4. Neizturies pret viņa problēmām augstprātīgi. Dzīve tiek dota katram pēc viņa spēkiem un vari būt drošs – viņam tā ir smaga ne mazāk kā tev, bet, iespējams, pat smagāka, jo viņam nav pieredzes.

5. Nepazemo!

6. Neaizmirsti, ka pašas svarīgākās tikšanās cilvēkam ir ar viņa bērniem. Pievērs viņiem vairāk uzmanības – mēs nekad nevaram zināt, ko īsti mēs satiekam šajā bērnā.

7. Nemoki sevi, ja ir kaut kas, ko bērna labā izdarīt nevari, vienkārši atceries: bērna labā ir izdarīts nepietiekami, ja nav izdarīts viss iespējamais.

8. Bērns nav tirāns, kurš cenšas pārņemt visu tavu dzīvi un ir ne tikai miesa no tavas miesas. Viņš ir dārgs kauss, kuru tev dzīve deva, lai tu to glabātu un attīstītu viņā radošu dzirksti. Šī ir atraisīta mātes un tēva mīlestība, kuriem augs nevis “mūsu” vai „savējais” bērns, bet gan dvēsele, kas tiem ir uzticēta.

9. Proti mīlēt svešu bērnu. Nekad nedari svešam to, ko negribētu, lai darītu tavējam.

10. Mīli savu bērnu jebkādu – netalantīgu, neveiksmīgu, pieaugušu. Komunicējot ar viņu – priecājies, jo bērns – tie ir svētki, kuri pagaidām ir kopā ar tevi.

Un, lūk, filma, kas ir patiess stāsts par Janušu Korčaku.

filma

                                          Filmu var noskatīties šeit >>>>.

Kādas šīs filmas skatītājas atsauksme: „Корчак — это такой фильм, просмотр которого не может пройти для человека впустую. Фильм, который так давит на психику, что кажется, будто сойдешь с ума быстрее, чем пройдут 115 мин, тянущиеся словно целая жизнь. Лично я ставила на паузу 5 раз, силясь прийти в норму и заставить себя смотреть дальше. И я рада, что заставила. Этот фильм не вызывает сентиментальных слез в конце. Он не вызывает жалости. Не вызывает печали. Он вызывает страшную боль. Такую, от которой нет даже слез. Первый и единственный раз я посмотрела этот фильм в марте. И до сих пор я никак не могу от него отойти. Каждый обязан это увидеть. Просто, чтобы подумать об этом. Чтобы знать, как это страшно. Но я бы никогда, никогда не пересмотрела бы этот фильм снова.”

Interesanti raksti :

 •   Šī multfilma ir balstīta uz seno stāstu par badu un par viens otra atbalstu. Tā māca mūs, ka tad, kad mēs cīnāmies, lai pabarotu tikai s ...

 •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

 •   Arvien biežāk, mēs iepērkamies ārzemju interneta veikalos un tās, kuras to sākušas darīt ir pavisam nesen, ļoti labi zina cik ļoti griba ...

 •   Beidzot ir novadīts sen plānotais un daudzām mūsu bloga apmeklētājām ļoti svarīgais vebinārs, kurš bija domāts visiem, kas vēlas pasūtīt H ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
 • es

  Nelutiniet bērnus un negaidiet ne cieņu ne pateicību, jo sliktāki būsiet jo bērni vairāk mīlēs

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata