Gultas veļa un tās pareiza izvēle

gultas veļaSaimniecēm par prieku: ir izrādījies, ka gludināt izmazgātu gultas veļu ne tika nav nepieciešams, bet ir pat kaitīgi…

Sen jau ir izrēķināts, ka miegā mēs pavadām savas dzīves trešo daļu. Ir tautas, kurām lai izgulētos pietiek ar pītu šūpuļtīklu palmu ēnā, bet mums eiropiešiem nepieciešama, tomēr, gultas veļa.

Kad matrača izvēle ir pabeigta, mums liekas, ka sava veselīgā miega organizācijas misija ir galā. Bet, izrādās, tā nav. Pāris naktis, nemierīgi grozoties uz sava jaunā matrača, mēs konstatējam, ka kaut kas nav tā un ātri vien saprotam, ka problēma slēpjas nekomfortablajā gultas veļā…

Uzmanību: formaldehīds


Mēs esam pieradušas, ka mūsu ikdienā lietojamo produktu kvalitāte tiek regulēta ar visādām normām un standartiem. Gultas veļa  nav izņēmums. Visu tekstilizstrādājumu kvalitāti regulē Ekoteks-100 standarts, kurš tika izstrādāts 90-to gadu sākumā.  Tas visus tekstilizstrādājumus sadala 4 kategorijās, kas atšķiras pēc pieņemto normu stingrības.

Pie viszemākās klases pieder interjera dekoratīvie materiāli: galda veļa, aizskari, paklāji un tekstiltapetes.

Pie trešās klases pieder izstrādājumi, kuriem nav tiešas saskares ar cilvēka ādu vai tā ir ļoti maza: tās ir virsdrēbes, mēteļi, vējjakas un materiāli, kas domāti šiem apģērbiem.

Otrā klase – ir  tekstils, kura lielākā virsmas daļa atrodas kontaktā ar ādu. Pie šiem izstrādājumiem, viennozīmīgi, attiecas arī gultas veļa, zeķes, blūzes, frotē dvieļi, apakšveļa utt.

Pirmā klase – to pārstāv bērnu apģērbs bērniem vecumā līdz 3 gadiem,  gultas veļa un tekstila izstrādājumu rotaļlietas.

Līdz ar to, gultas veļas standartu prasības ir atkarīgas no tā vai tā tiek izmantota bērniem vai pieaugušajiem. Piemēram, atšķirīga ir bīstamā formaldehīda sastāva esamība gultas veļā. Pēc Ekoteks-100 prasībām pieaugušo gultas veļā tas pieļaujams 75 mkg/g, bet bērnu (līdz 3 gadiņiem) gultas veļā tas ir aizliegts.

Aizdedzini diegu un ieraudzīsi sintētiku


Diemžēl, bieži vien ir tā, ka uz etiķetes ir norādīts: „100% kokvilna”, bet patiesībā sastāvā var izrādīties 50% sintētikas. Kā to pārbaudīt? Ļoti vienkārši. Atrodi diegu, aizdedzini to un  uzreiz nodzēs. Jai-1 apdeguma vietā izveidojas tāda kā gumijas bumbiņa – par  100% dabīgas kokvilnas klātbūtni nav ne runas.

Pārbaudot gultas veļas kvalitāti, kvalitātes apstiprināšanas centrā uzmanība tiek pievērsta sekojošiem rādītājiem: gultas veļas garuma izmērs ( pārlieku mazs pārvalks var radīt neērtības), mazgāšanas ciklu skaits, kurus iztur gultas veļa, saraušanās faktors (pieļaujamā saraušanās ir 3% jeb 3 cm uz vienu auduma kvadrātmetru), savelšanās, higroskopiskums (mitruma uzsūkšana), lipofilitāte un gaisa caurlaidība.

Starp citu, pēdējiem diviem vārdiem tiek pievērsta īpaša uzmanība. Lipofilitātes rādītājs ir svarīgs tamdēļ, ka nedēļas laikā no cilvēka ādas virsmas izdalās no 100 – 300 gramiem ādas tauki.

Bet auduma gaisa caurlaidības faktoru, bieži vien mēs, saimnieces, ietekmējam vistiešākajā nozīmē. Pat kvalitatīvu audumu varam sabojāt jeb „aizdambēt”, ja to bieži gludinām. Izņēmums – ja mājās ir infekcijas slimības  slimnieks un gludināšana nepieciešama dezinfekcijas nolūkos.  Tieši šo pašu nolūku dēļ gultas veļas gludināšana nepieciešama arī viesnīcās vai vilcienos. Arī cietināšana nav ieteicama.

Toties, mainīt gultas veļu ieteicams bieži – reizi 7-10 dienās. Bet karstā laikā – ik pēc 3-5 dienām. Tas ieteicams ne tikai higiēnas nolūkos vien: jau pēc pāris dienām spēcīgi samazinās veļas gaisa caurlaidības funkcijas. Kad gultas veļa ir tikko nopirkta, pirms to sāc lietot, noteikti izmazgā!

Par ideālu audumu gultas veļai tiek uzskatīta kokvilna. Lins derēs alerģiski slimam cilvēkam. Bieži vien, izvēloties lina gultas veļu, pircējs vadās ne veselības vai komforta nolūkos, bet gan tamdēļ, ka tobrīd ir modē ekoloģiskais dizains visās izteiksmes formās ( arī mājas tekstilam ir savi modes novirzieni) un dažreiz cilvēki tā iemesla dēļ būtu gatavi gulēt pat uz maisa auduma.

Iegādājoties gultas veļu, uzmanība ir jāpievērš etiķetei. Uz tās jābūt: ražotāja nosaukumam, viņa tirdzniecības zīmei, adresei un telefonam, ekspluatācijas un kopšanas noteikumiem un izgatavošanas datumam.

gultas velaPie pārdevēja pieejamiem jābūt kvalitātes un preces drošības dokumentiem: sertifikātam un higiēnas slēdzienam.

Materiālam jābūt mīkstam, patīkamam uz tausti, bez ķīmiska aromāta piejaukuma.

Labs audums ir pagatavots no krāsaina un abpusēji spilgta diega. Uzmanība jāpievērš dūrieniem: tiem jābūt vienādiem, līdzeniem, bet valdziņu skaitam uz vienu kvadrātcentimetru ne mazāk par pieciem.

Nu ko – patīkamu tev jaunā gultas veļas komplekta izvēli!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

  • Miegs – tas ir tas, bez kā cilvēks iztikt nespēj. Un nav svarīgi cik laika tu gultā pavadi: piecas, sešas, astoņas vai divpadsmit stundas diennakt ...

  • Tuvojas svētku laiks un drīz mēs atkal iesāksim, it kā, jaunu dzīves gadu, kuru bieži vien saimnieces vēlas uzsākt, uzkopjot māju, sakārtojot katr ...

  • Izvēloties un iekārtojot mājas interjeru, ļoti svarīga ir guļamistabas telpa. Šai vietā cilvēks pavada diezgan lielu savas dzīves daļu un tas nozī ...

  • Sievietes soma ir mistisks aksesuārs. Eleganta maza somiņa–klačs, ietilpīga ikdienas soma vai XXL modelis, kas noder vairāk ceļojumiem nekā ikdien ...

  • Šī publikācija būs veltīta zīdam – dabīgajam un mākslīgajam. Kā tos atšķirt, kā atšķirt dabīgo, īsto zīdu no mākslīgā? Vispirms nedaudz no vēstur ...

 

Tags: ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata