Pārbaudītas stratēģijas ikdienas negativitātes uzvarēšanai
Esmu pārliecināta, ka katrai no mums ir dienas, kurās liekas, ka visa pasaule ir pret mums.
Tu no rīta aizgulies, laukā līst lietus, bērni no rīta ir niķīgi, tev priekšā grūta darba diena. Viena lieta ved pie nākošās, un dienas beigās stress ir gana akumulējies un tu kā minimums esi iedzīvojusies kārtējās saspringuma galvassāpēs.
Sāksim ar biežāko negativitātes avotu identificēšanu tavā dzīvē. Negativitātes avoti ir tavi stresa izraisītāji – stressori un tie var būt ārēji un iekšēji.
Ziņas, satiksmes sastrēgums, negatīvi apkārtējo komentāri, tava pašas zemā pašapziņa, ierobežojošie uzskati, nespēja pateikt „nē” – tie ir tikai daži no iespējamajiem negativitātes avotiem.
Ar ārējiem negativitātes jeb stresa avotiem ir gana viegli tikt galā: pārtrauc skatīties ziņas vai pārdomā ar kuriem cilvēkiem tu pavadi kopā laiku. Šī ir vieglā daļa.
Kā tikt galā ar iekšējiem stresoriem — negatīvajām domām, ierobežojošajiem uzskatiem, upura lomu un negatīvajām emocijām?
Iekšējo stresoru pārvarēšanai tev noderēs stratēģijas ikdienas negativitātes pārvarēšanai:
1. Tici, ka katrā negatīvā situācijā ir kas labs.
Viss, kas notiek, notiek uz labu!
Notikumi mūsu dzīvēs pēc savas dabas ir neitrāli; tie nav ne labi, ne slikti. Mēs esam tās, kuras tiem piekabina etiķeti un nolemj, kā atbildēt/reaģēt/vērtēt. Vai notikums tev izraisīs stresu vai nē ir atkarīgs no tā, kā tu par šo notikumu domā.
Varbūt fakts, ka tevi atlaida no darba ir labākais, kas varēja ar tevi notikt – tev beidzot ir iespēja dzīvot savu dzīvi nodarbojoties ar to, par ko tu vienmēr esi sapņojusi. Pirmais brīdis, protams, nav patīkams, bet veic nelielu refreimingu un tu ieraudzīsi situāciju citā gaismā.
Tā vietā, lai attiektos pret situāciju kā pret labu vai sliktu, pamēģini paskatīties uz kopējo bildi.
Atrodi situācijā pozitīvos elementus, domā par pozitīvu gala iznākumu, bet novērtē riskus un pieņem attiecīgus lēmumus – to sauc par reālistisko optimismu (kas nav tas pats, kas vienkārši pozitīva domāšana).
2. Mācies no situācijas.
Neatkarīgi no tā vai tu atkal esi padevusies emocionālajai ēšanai (par šo tēmu tiekamies 27.decembra vebinārā) un atguvusi tos 10 kilogramus, ko tu ar tādu neatlaidību pēdējā gada laikā mēģināji zaudēt, vai tevi ievaino apkārtējo cilvēku dzēlīgie komentāri un domas, vienkārši izmanto šo situāciju kā dzīves mācību stundu.
Iedomājies, ka tu skolā esi dabūjusi sliktu atzīmi. Tas ir nepatīkami, tu jūties slikti, bet tas nav pasaules gals. Viss, kas tev šobrīd ir jādara, ir no jauna jāizmācās tavs mājas darbs, lai nākamreiz tu būtu sagatavota.
3. Parunā ar kādu, kuram ir pozitīva attieksme.
Svarīgākā lieta negatīvās un stresa situācijas ir nepalikt vienai. Atrod kādu ar ko tu vari pārrunāt savas izjūtas un problēmas. Skats no malas ir tieši tas, kas nepieciešams, lai tu spētu distancēties no negatīvās situācijas, ieraudzītu pozitīvas alternatīvas un noformulētu efektīvāko situācijas risinājumu.
Esot stresa epicentrā tev ir grūti redzēt, kādā virzienā sperams pirmais solis pretīm pozitīvām pārmaiņām. Ja draudzenes plecs liekas nepietiekams vai nav pieejams, uzzini kā sadarbība ar kouču tev varu palīdzēt.
4. Pieraksti savas domas.
Ja tev nav neviena ar ko pārrunāt, pieraksti savas domas uz papīra. Esi emocionāla. Tu vari iedomāties, ka tā ir vēstule tev pašai vai iedomu draudzenei.
Tā var būt arī prāta karte (mind map). Analizējot problēmsituāciju izmantojot prāta karti, tu sapratīsi, kas tevi noveda pie negatīvās attieksmes un kā tev no tās atbrīvoties. Kad tu būsi beigusi rakstīt tu sajutīsi atvieglojumu un sāksi redzēt gaismu tuneļa galā – pozitīvu risinājumu. Tavs stress būs kļuvis paciešamāks un dzīve kaut nedaudz atguvusi līdzsvaru.
Atkarībā no situācijas tu vari izvēlēties sadedzināt uzrakstīto vai saplēst lapu sīkos gabaliņos, iemest tos tualetes podā un noraut ūdeni….iedomājies kā tas aizskalo tavas negatīvās domas.
5. Uz brīdi pārtrauc negatīvās domas.
Ja tu esi disciplinēta persona, tad tu vari sev pateikt ”Es par to nevaru domāt pašlaik. Es par šo situāciju domāšu šovakar no 18:00 līdz 18:20”.
Tu pārtrauc negatīvās domas, tās vienkārši atliekot uz vēlāku laiku. Kad pienāks attiecīgā stunda, tavs stresa un raižu līmenis būs ievērojami samazinājies.
Tagad tava kārta:
-
Izveido tavu ikdienas negativitāšu sarakstu.
-
Mēģini nākt klajā ar stratēģijām savas ikdienas negativitātes pārvarēšanai. (izmanto manējās kā iedvesmu).
-
Atraksti, kā tev veicās.
Uz tikšanos tepatās,
Interesanti raksti :
Šoreiz bez vārdiem un liekvārdības. Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita, vai tev šobrīd 25, 40 vai 65, ziema aiz l ...
Žurnāls Forbes ir publicējis 2010.gada visaugstāk apmaksāto Holivudas aktrišu sarakstu un pārsvaru gūst „labākā vecuma” pārstāves! Sandra Bullo ...
Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...
Mums katrai šodien diena jau saplānota – vieniem baznīca, viesu galds, citiem viesošanās pie draugiem…TV…. Atrodiet brīdi šovakar vai rīt, izslēd ...
Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...
Tags: Inese Millere, koučs, stresa menedžments, stress
Ko citi saka: