Par teātri, par uzvedību un par ģērbšanās stilu

teatra_zaleVarbūt tev liksies dīvaini, ka blogā, kurš domāts sievietēm vecumā “ap un pēc 40”, tiek ievietota šāda informācija. Es nešaubos, ka tu, apmeklējot teātri vai operu, zini, kā šai vietā jāuzvedas un kā būtu jāģērbjas.

Bet es zinu mūsu bloga auditoriju un zinu to, ka šo vietni apmeklē arī ļoti daudzi jaunieši un arī tie, kas teātrī vēl nekad nav bijuši. Un es nebrīnos un absolūti saprotu, ka, dzīvojot tālu prom no teātru pilsētām, tas tā varētu būt. Tāpēc domāju, ka šāda publikācija var kaut kurā brīdī noderēt daudziem.

Teātris ir māksla. Te tiek attēloti likteņi, te dzimst jaunas, radošas idejas, te mainās skatījums uz pasauli, te mums liek palūkoties uz daudzām lietām un problēmām ar “svešām acīm” – to acīm, kas strādāja, lai radītu kādu no šiem darbiem. Ieguldot tajā visānacionala_teatra_izrade_princis_un_ubaga_zens savu jēgu, savu ideju un savu skatījumu. Raksturu un individualitāšu cīņa, sabiedriski-politiski konflikti – tas viss un vēl daudz kas cits veido teātra izrādi. Vērojot izrādi, rast izpratni par notiekošo var tikai tad, ja esi iejuties varoņu tēlos un jutis tiem līdzi.

Teātrim ir liela loma arī izglītībā. Tas māca mums morāli, estētisko skaistumu un valodas kultūru. Apmeklējot teātri, elpa aizraujas no varenības, skaistuma un klasiskās arhitektūras. Teātris – tā ir vieta, kurp labi audzināts, izglītots cilvēks vēlēsies atgriezties vēl un vēl.

Teātra izrādes izvēle

Ja esi nolēmusi iet uz teātri (vai operu), ir rūpīgi jāapsver, kuru no izrādēm izvēlēties. Viss atkarīgs no tava vecuma, priekšrocībām un mērķiem. Vecāko klašu skolniekiem un studentiem būtu ieteicams noskatīties visus tos klasiskās literatūras teātra uzvedumus, par  kuriem tika mācīts skolā.

071111_vestsaidas_stasts2Ļoti interesanti ir skatīties vienu un to pašu izrādi, bet dažādos teātros – respektīvi it kā pilnīgi no citas puses, ar citu pieeju.

Katrs jauns režisors vienmēr teātra izrādei dod savu jēgu un savu skatījumu.

Ja jaunais cilvēks vēlas uzaicināt uz izrādi meiteni vai arī vienkārši vēlaties patīkami atpūsties, ieteicams izvēlēties kaut ko vieglu – mūsdienīgu komēdiju, opereti vai mūziklu.

Kā ģērbties, kad ejam uz teātri

Uz teātri, protams, var aiziet ģērbušies vienkārši – tīri un gaumīgi. Bet tev ir iespēja šoretro_stils dienu padarīt par svētkiem un par to, kā tu šo pasākumu uztver, liecina arī tērps tavā mugurā. Tā ir arī sava veida cieņas un attieksmes izrādīšana pret šo pasākumu, aktieriem uz skatuves un arī pret apkārtējiem.

Vēl pirms dažiem gadsimtiem cilvēki posās uz teātri, kā šobrīd mēs pošamies uz svinīgu pasākumu.

Šodien teātrī ļoti bieži sievietes redzamas kokteiļkleitās, vakara izejamos tērpos, lietišķā, modernā blūzītē un svārkos, bet vīrieši priekšroku dod klasiskajam uzvalkam. Dress kods pastāv – katrā teātrī tas ir savs, bet tas ir nerakstīts. Jaunieši dažreiz cenšas ģērbties kā “baltās vārnas”. Džinsi, spilgti T-krekli – tas nebūs kulturāli.

Ja, tomēr, bez džinsiem nekā cita nav, tad jaunietim ieteicams virs biksēm uzvilkt baltu kreklu vai blūzi, kaklasaiti, aproču pogas. Vēlos uzmanību pievērst tam, ka apaviem noteikti jābūt kurpēm vai zābakiem. Bet noteikti ne sporta apaviem – kedām vai krosenēm. Lai izskatītos vēl svinīgākas, sievietes dažreiz paņem līdzi nomaināmus apavus.

P.s. Zemāk redzamie piemēri vairāk ir domāti mūsu jaunatnei – mūsu bērniem un mazbērniem. Nospiežot uz katra attēla ar “peles” kreiso taustiņu, tas atvērsies palielinājumā.

gerbsanas_stils_uz_teatrigerbsanas_stils_uz_teatri (2)gerbsanas_stils_uz_teatri (3)gerbsanas_stils_uz_teatri (4)gerbsanas_stils_uz_teatri (5)gerbsanas_stils_uz_teatri (7)gerbsanas_stils_uz_teatri (9)gerbsanas_stils_uz_teatri (8)gerbsanas_stils_uz_teatri (10)gerbsanas_stils_uz_teatri (6)

Tomēr šī svinīgā vide pieprasa arī svinīgākus tērpus. To saprot visi. Kad visapkārt vizuļo gaismas, skan mūzika, bet garastāvoklis ir pacilāts, protams, arī izskatīties gribas īpašāk.

Lai radītu iespaidu vai izskatītos vajadzīgajā līmenī, tad saskaņā ar visu šo vidi netraucēs arī neliels spožums tērpos. Vai tas būs vizuļojošs audums vai tikai tā apdare vai topiņš, izlem pati. Galvenais ir nepārcensties. Teātrī tu esi tikai skatītājs, liecinieks tam, kas notiek uz skatuves.

Ja tu vēlies radīt sievišķīgāku, maigāku tēlu, tad pareizā izvēle būs mežģīnes.

gerbsanas_stils_uz_teatri (2)gerbsanas_stils_uz_teatri (3)gerbsanas_stils_uz_teatri (15)gerbsanas_stils_uz_teatri (6)

Vislabāk teātra apmeklējumam piestāv retro stils. Pie tam tas liecina arī par tavas iztēles klātbūtni.

Teātra pirmizrāde teātra darbiniekiem ir svinīgs pasākums, tāpēc uz pirmizrādi pieņemts ģērbties svinīgāk un elegantāk, nekā uz ikdienas izrādi. Var izvēlēties atklātāku gaiša zīda auduma kleitu vai garo kleitu.

gerbsanas_stils_uz_teatri (4)gerbsanas_stils_uz_teatri (16)

Ja ielūgums ir uz eksperimentālo iestudējumu kādā jauniešu teātrī, tad vispareizāk ir izvēlēties oriģinālu kleitu.

gerbsanas_stils_uz_teatri (9)gerbsanas_stils_uz_teatri

Bieži gadās tā, ka teātra pasākums ir ieplānots kādas smagas darba dienas vakarā.

gerbsanas_stils_uz_teatri (17)

Šādā gadījumā ir jāizvēlas universāls tērps, kurš izskatīsies aktuāli gan visas darba dienas garumā, gan teātra vides atmosfērā. Vienmēr aktuāla ir bijusi klasika.

gerbsanas_stils_uz_teatri (18)gerbsanas_stils_uz_teatri (12)

Neaizmirsti, ka aksesuāri ir tie, kas tērpam piešķir īpašu šarmu. Maza teātra vai klača somiņa jebkuru tērpu padarīs smalkāku un atbilstošāku teātra atmosfērai. Par īpašu tērpa„rozīnīti” var kļūt cimdi, bante, josta vai neparastas kurpes.

gerbsanas_stils_uz_teatri (13)gerbsanas_stils_uz_teatri (14)gerbsanas_stils_uz_teatri (10)gerbsanas_stils_uz_teatri (19)

Neņem līdzi lielu somu, jo tev tad tā būs vai nu jānodod garderobē vai ar to tu traucēsi blakus sēdošajiem zālē. Un tas tiek uzskatīts par sliktu toni.

Runājot par ārējo izskatu, nobeigumā vēlos pieminēt, ka labs, gluds matu griezums vai frizūra ļauj skatītājiem , kas sēž aiz tevis, redzēt izrādi un vēl – tā tavu izskatu padarīs arī elegantāku. Neaizmirsti arī sasmaržoties, tikai dari to ļoti izmanīgi, it īpaši, ja izmanto austrumnieciskus vai saldus aromātus.

Uzvedības etiķete teātrī

Uz izrādi ir jāierodas laikus, vismaz 30 min. pirms tās sākuma. Šai laikā tu paspēsi ne tikai nodot virsapģērbu garderobē, atrast tualetes telpu un sakārtot savu izskatu, iegādāties programmiņu, bet arī aplūkot vidi un ielūkoties zālē. Radi sev atbilstošu noskaņojumu, ņemot palīgā arī laika rezervi.

ziedi_aktierimJa tu jau iepriekš zini, ka kāda no izrādes lomām piederēs tavai iemīļotajai aktrisei vai aktierim, iegādājies biļeti tuvāk skatuvei un nopērc jauku ziedu pušķi. Ziedu pasniegšana savam „mīlulim” būs patīkams mirklis gan tev, gan arī pašam lomas izpildītājam.

Teātrī parasti ir trīs brīdinājuma zvani. Otrā zvana laikā tev jau būtu jāatrodas savā vietā. Līdz savai vietai jācenšas nokļūt ļoti uzmanīgi. It sevišķi tad, ja vietas līdz tavējai jau ir aizņemtas. Ja tas ir tā, tev būs jāpatraucē jau sēdošie. Uz savu vietu virzies ar smaidu sejā, atvainojoties un pret skatuvi ar muguru.

Ja cilvēks, ar kuru tu esi nolēmusi apmeklēt teātri nokavējās, nemāj, viņu ieraugot, ar rokām un nesauc pāri visai zālei, pievēršot sev ne tikai kavētāja, bet arī apkārtējo uzmanību. Būs pietiekoši, ja pamāsi ar galvu un pasmaidīsi.

Neņem sev līdzi ēdamo un dzeramo. Mobilos telefonus ir noteikti jāizslēdz, jo bieži vien pat ar izslēgtu skaņu tu uzvedibas_etikete_teatrivari radīt apkārtējo kaimiņu neapmierinātību gan aparāta spožās ekrāna gaismas, gan vibrācijas dēļ.

Atceries, ka izrāde vidēji aizņems trīs stundas tava laika. Tāpēc jau laicīgi parūpējies par visiem sīkumiem, darīšanām vai rūpēm, kas šai laikā tevi var traucēt.

Ja pēkšņi tu sāc justies slikti, pēc iespējas ātrāk ir jāiziet no zāles. Ja tu jau sākotnēji jūties slikti (it sevišķi, ja tev ir klepus) teātri šoreiz labāk neapmeklēt.

Izrādes laikā centies uzvesties pēc iespējas klusāk, netraucējot citiem. Nesačuksties ar blakus sēdošo. Visas pārrunas un apspriešanas labāk atstāt līdz starpbrīdim.

Kad teātris beidzies, nesteidzies prom. Aktieri vienmēr iziet paklanīties un dažreiz ne reizi vien. Viņiem nebūs patīkami, ja skatītāji šai brīdī steigsies prom. Un atceries: applausi aktierim ir labākais cieņas, sajūsmas un pateicības apliecinājums!

teatrisLai nekad nebūtu nepatīkamu pārsteigumu pirms teātra (operas) apmeklējuma vai tā laikā, pastāsti par uzvedības un ģērbšanās etiķeti arī saviem bērniem un mazbērniem. Visa teātra apmeklējuma laikā esiet savstarpēji pieklājīgi, smaidoši un par šiem mazajiem svētkiem tev un apkārt esošajiem paliks vislabākās atmiņas.

Labi ģērbies cilvēks ir tas, kurš rēķinās ar sevi un citiem.

P. Kardēns

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Tiklīdz saulaino dienu kļūst vairāk, mēs zinām, ka tuvojas laiks domāt par pavasarīgi-gaišu un vieglu garderobi. Parasti mēs cenšamies piemeklēt d ...

 • Pūpolsvētdienas tuvošanās ir laiks, kad jāpadomā par to, kā rotāsim māju un dzīvokli uz Lieldienām. Tas nav obligāti, bet , ja tev patīk mainīt in ...

 • Šodien es izveidoju šī gada modernāko kokteiļkleitu pārskatu. Zinu, ka daudzām no mums tuvojas ballīšu, tusiņu, kokteiļvakaru un citu jauku pa ...

 • Tām, kas mīl mini svārkus (tas gan nevar attiekties uz sievietēm vecumā pēc 40) būs jāpagaida līdz nākamajai sezonai. Mode ir kļuvusi „pieaugušāka ...

 • Kā jau minēju 2012.gada pavasara sezonas modes pārskatā, vēl viena brīnišķīga šī pavasara un vasaras modes tendence ir spilgtie toņi un it īpaši c ...

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 7

Man ir ko teikt »

 
 • Neatceros ,kādu izrādi skatījos ,kad biju komandējumā Brno pilsētā toreizējā Čehoslovākijā,bet zinu,ka man bija mugurā jauns pie labas šuvējas šūts kostīmiņš……..un es biju vienīgā visā teatrī,iespējams operā kas nebija garā tērpā.To laikam nekad neaizmirsišu…….no kauna būtu zemē ielīdusi.

   
   
   
  • Inga…man liekas Jūs veselu grāmatu par sevi varētu sarakstīt! Super! :)

    
 • mĪļās Sievietes-un vēl lai Jums vienmēr līdzi lieks zeķubikšu vai zeķu pāris un drošības adata vai adata ar diegu. Man Maskavā teatrī reiz saplīsa rāvējslēdzis kleitai sānos.Toreiz man nekas nebija līdzi,tikai brālēns,kurš uzaicināj auz teatri.Labi,ka svešas sievietes tualetē izlīdzēja ar saspraužamo adatu.

   
   
   
 • signe

  Skumji mums ar to teātra kultūru.. Nesen ar ģimeni bijām Dailes teātrī un kārtējo reizi novēroju,ka cilvēki joņo uz garderobi kaut priekškars vēl pacelts un citi skatītāji applaudē.Pie tam skrējēji bij cilvēki gados….Vēl skumjāk,ka pat uz vasaras brīvdabas izrādēm nenes aktieriem ziedus. Nevajag jau pirkt, bet savā dārzā ,ar mīlestību saplūkt. Īpaši salta ir Siguldas publika,kaut dārzi te krāšņi. Gribu aicināt visas dāmas, svinēsim teātra izrādi,kā svētkus! Sapucēsimies,nesteigsimies un dāvāsim ziedus,jo labā enerģija dod abpusēju spēku!

   
   
   
 • Elizabete

  Nu jā piekrītu tev Aija :)

   
   
   
 • Skats no malas

  Daļai Latvijas publikas, it īpaši jaunajai paaudzei augstākais gara lidojums ir prasme neaiziet uz balli darba drēbēs – džinsos, džemperos, botās. Lielākajai daļai no viņiem diemžēl uzvalks un kleita ir pavisam nepazīstami apģērba gabali. Atbilstošas krāsas atrast jau ir nepiepildāms uzdevums. Tik ļoti kungiem gribas iet uz balli ar melniem krekliem, tēlojot varenus gangsterus vai mafiozi, vai pelēkus un brūnganus kreklus( redziet, baltais tomēr ir pēc katras valkāšanas jāizmazgā. Daži ir tik ļoti nabadzības sisti, ka nevar atļauties ne kaklasaiti, ne tauriņu. Dejojot žaketi mīl turēt atpogātu vaļā tieši tie kungi, kam ir liels alus vēders, ko gribas demonstrēt dāmām.
  Paskatoties uz dāmām, šķiet, ka Latvijas veikalos nav citu krāsu audumu kā tikai melns, bet pelēks, brūns un sūnu zaļš ir atrodams reti un nelielos daudzumos, bet citu krāsu nav vispār. It īpaši tievās dāmas ir tik ļoti iecienījušas melno krāsu, kurā izskatās kā tuvu bada nāvei nonākušas. Laikam jau viņām šķiet, ka vīrieši ir kā suņi, kas krituši uz kauliem. Gados vecākajām toties ir ļoti liela vēlme demonstrēt savu savītušo un vasarraibumaino un ncelulīta skarto ķermeņa ādu ar milzu dekoltē un kailu roku palīdzību. Prasību, ka kailās rokas ballē jāietērpj garajos cimdos, lielākā daļa, šķiet pat nenojauš. Un kā gan citādi – esam taču “zemnieku tauta’. Daļa dāmu nekādi nesaprot, ka pa parketu nedrīkst bradāt ielas apavos – zābakos, kaut arī tam būtu nagliņpapēdis (kas arī bojā parketu) Labi jau ir, ka modes apskatnieki tautu cenšas izglītot ar rakstiem portālos un presē, nelaime ir tikai tā, ka puse no viņu auditorijas nemāk lasīt, bet otra puse gan lasa, bet nesaprot izlasīto. Jo nav audzināti kulturālam apģērbam un uzvedībai sabiedrībā.

   
   
   
 • Juuklii

  Sveiki! Rakstisu bez garumzimem, ceru kad sapratisat! Es gan nezinu cik jauns Vai vecs ir sis raksts bet ar vienu ( paris pieredzem Ja ta godigi) es tomer velos padalities! Man ir vienalga vai esi bagats vai nabags, bet ir Jauki Kad veci laudis vai jauni laudis apmekle teatri un atbalsta kulturu! Galvenais lai cilveks daudz maz ir sakopts( cik nu kuram tie lidzekli atlauj) un izbauda teatra atmosferu un izradi! Dzivo Es USA patreiz tiri darba del! Velejos savu 8 gadus veco delu piepazistinat ar teatri bet ar lielu nozelu Tas man bija jadara seit Amerika! 2015 gada 19 Decembri – ar gimeni ieradamies teatri, Visa mana gimene bija Loti zolidi sagerbusies, tik zolidi, kad velmes bija tik pat atri izgaist tai bridi! Lielaka dala amerikanu sievietes bija ieradusas dzinsu sortinos kuri reali bija pazudusi starp apaliem dibenu vaigiem ar celolita piesitienu, viriesi parastas noslukusas dzinsas ar alus vederiem ieterpti dzepmeros ar kapucem, dazam labam krita ari bikses nost! Neliela uzgaidama telpa oda pec popkorna un cilveki lielas rindas izpirka Coca Colu! Nedaudz velak mums tika ieradita vieta un pec 5min sakas Ziemassvetku izrade! Ka Jus domajat, vai mums bija iespeja izbaudit teatri? Principa lielaka dala bija aiznemta ar partikas esanu, personiski problemu risu asana,dzersanu, aizmigsanu, zales vidu sedeja labi iereibusi damu kompanija kas ik pa bridim so un to iekomenteja! Izrade beidzas, liela dusmu makoni tita es soloju ar gimeni uz izeju! Bet ak vai! Nacas iet lenam jo zem kajam viss apkart metajas tukasa pudeles, popkornu kastes utt! Sajuta bija tada kad es Tik tiko esmu izkapusi no atkritumu kastes Nevis iznakusi no teatra! Nu Tad mans viedoklis ir sads- Latvija un vel paris Eiropas valstis ar kulturu, maniereem un izglitibu viss ir kartiba! Pats galvenais Lai cilvekiem ir vel interese par teatri un ierodas tajos ar labam manierem – ja vari ierodies glauna terpa ja macins neatlauj, tad ierodies tiras dzinsas un kreklina!

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata