Šķīvja likums

 

porcijas_lielumsGribu šodien pastāstīt par „šķīvja likumu”. Izrādās, ka šis likums tika izgudrots jau pirms 30-35 gadiem un tā autori ir somi. Viņi gribēja atrast vienkāršu un unikālu veselīga uztura algoritmu. Un viņiem tas izdevās. Patiesībā….tāda vēlēšanas ir mums katrai – atrast ērtu, viegli saprotamu metodi kā, pirmkārt, veselīgi ēst, un kā, otrkārt, veselīgi atbrīvoties no liekajiem kg.

Tās, kurām tas ir svarīgi, domāju, izlasot šo publikāciju, priecāsies, jo galvenais šīs svara zaudēšanas un saglabāšanas metodes pluss ir tās vieglums un pieejamība.

Ja tu kādu dienu atradīsi laiku, lai izprastu šo šķīvja likumu, tu uz visiem laikiem atcerēsies to, kas tad ir pareiza uztura pamatā un varēsi iztikt bez grāmatu kaudzēm un kaitinošās un apnicīgās kaloriju skaitīšanas.

Šķīvja likums:

  • Paņem standarta šķīvi (20-25 cm) un domās sadali to divās daļās.
  • Tad vienu no šīm pusēm domās sadali vēlreiz uz pusēm.

skivja_likums_3

Tagad, ievērojot sekojošas proporcijas, sākam piepildīt šķīvi:

Pusi aizpildām ar dārzeņiem un sakņaugiem.

¼ – ar saliktiem ogļhidrātiem ( griķi, putraimi, kartupeļi, makaroni utt.)

Otro ceturtdaļu ar olbaltumvielas saturošiem produktiem (gaļa, zivis, putnu gaļa, jūras produkti, pākšaugi).

Un tagad sīkāk par katru no mūsu šķīvja daļām.

Dārzeņu daļa. Minimāls tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums. Daudz vitamīnu un svara zaudēšanai noderīgu šķiedrvielu. Šī šķīvja daļa jāpiepilda dāsni un ar kaudzi. Produkti jāizvēlas svaigi, vārīti vai sautēti. Maltīte sākas tieši ar šo daļu. Mums pierastās, bet kaitīgās eļļas centies dārzeņiem nepievienot.

Ogļhidrātu daļa. Labības augi, graudi. Tas ir galvenais mūsu organisma enerģijas avots. Ideāla porcija – apmēram 100 g. Nav ieteicams pārliet ar treknām mērcēm. Cepti kartupeļi ir ļoti trekni. Mēģini tos gatavot pēc iespējas retāk. Tiklīdz dārzeņu šķīvja daļa būs apēsta, ķeries klāt šai daļai.

Šķīvja olbaltumvielu porcija. Gaļa, mājputnu gaļa, zivis, jūras veltes. Optimāla šīs daļas porcija ir 80-120 grami.

Priekšroku dosim netreknām zivīm un gaļai. Es zinu, mums daudzām garšo, bet pirms pagatavošanas, tomēr, noņemsim ādiņu un centīsimies atbrīvot gaļu arī no taukiem.

Lai saprastu kāpēc tas ir tik svarīgi, lūk, salīdzinājumam daži piemēri:

400g dārzeņu salātu ir 100 kcal. Ja pievienosim 3 ēdamkarotes eļļas, iegūsim jau 500 kcal. 100g vistas gaļas bez ādas ir 4 g tauku. Ar ādu – 16 grami.

Daudzi uzskata, ka šim „šķīvja likuma” modelim ir trūkumi, jo tajā netiek ņemti vērā piena produkti.

Bet:

  • Šķīvja likums ir ļoti elastīga metode.
  • Neviens neliedz šai metodei pievienot piena produktus. Glāze piena brokastīs nekādi netraucēs šī likuma ievērošanai. Piens – tas ir ēdiens, kas satur olbaltumvielas un tātad lietosim droši.
  • Šķīvja likums atbrīvos no apgrūtinošās kaloriju skaitīšanas.

Daudzi šķīvja likuma metodi saprot nepareizi.

Tā NAV cietsirdīgu rāmju un konkrētu produktu saraksta diēta. Tā ir vienkārša sistēma, kuru izmantojot, tiek pareizi sadalīts patērējamo dārzeņu (šķiedrvielas un augu olbaltumvielas), salikto ogļhidrātu un tauku daudzums.

Eksperimentē, maini produktus, pievērs uzmanību olbaltumvielu, ogļhidrātu, vērtīgo un kaitīgo tauku sastāvam un daudzumam ēdienkartē un viss kļūs vienkāršāks, kā nekad agrāk. Galvenais – neko nesarežģīsim.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: , , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata