Kāposti –milzīgais vitamīnu avots
Kad mēs domājam par vitamīnu nepieciešamību mūsu organismam un dodamies to meklējumos uz veikaliem, kaut kā sanāk tā, ka bieži vien paejam garām tam plauktam, kurā gozējas kāpostu galvas.
Tāpēc apstāsimies pie šī plaukta un palūkosimies uz šo apaļo, diezgan lielo, bet nez kāpēc neievērojamo dārzeni nedaudz nopietnāk.
Kāposti ir milzīgs vitamīnu avots un katra šo dārzeņu kultūras šķirne ir bagāta ar savām ārstnieciskajām īpašībām.
Balto kāpostgalviņu vērtīgās īpašības
Kāpostu lapas satur lielu vitamīnu daudzumu, provitamīnus, fitoncīdus, šķiedrvielas un citas minerālvielas, kas nepieciešamas cilvēka veselībai. Baltie galviņkāposti ir lielisks līdzeklis pret daudzām slimībām. Tie noder, ja ir sirds darbības traucējumi un asinsvadu slimības, diabēts, tie palīdz arī cilvēkiem, kas cieš no aptaukošanās. Darbojas kā pretiekaisuma, pretsāpju, antitoksisks, antibakteriāls, dziedējošs un arī vēdera izeju mīkstinošs līdzeklis.
Kāposti stimulē imūno sistēmu un normalizē vielmaiņu, palīdz uzlabot labsajūtu daudzu iekšējo orgānu slimību gadījumos. Kāpostu lapas ieteicams izmantot brūču, apdegumu un ādas slimību gadījumos.
Kāpostu īpašības var mainīties atkarībā no tā, kā tie pagatavoti. Ja kāpostu vārām ilgāk nekā 30 minūtes, tas iegūst spēcinošu efektu, bet, ja 10-15 minūtes – caureju veicinošu. Labi novārīti kāposti palīdz novērst bezmiegu, hronisku klepu, zarnu trakta iekaisumu. Veicina redzes uzlabošanos un apdegumu sadzīšanu. Tomēr tiem, kam ir čūla, lietot svaigus kāpostus nebūtu ieteicams.
Ne mazāk vērtīgi ir arī skābēti kāposti. Tie atjauno un attīsta labvēlīgās zarnu mikrofloras līdzsvaru, tiem piemīt arī antibakteriālas īpašības. Skābu kāpostu veicina labas gremošanas procesus, stiprina zobus un smaganas. Bet daudziem cilvēkiem, skābēti kāposti var izraisīt vēdera pūšanos, tāpēc šī kāpostu veida vajadzētu būt uzmanīgiem.
Izrādās, ka baltos galviņkāpostus izmanto arī kā kosmētikas līdzekli. Tie spēcina matus, bet tiem, kas cieš no pinnēm, palīdzēs no tām atbrīvoties.
Kā mūsu veselību ietekmē ziedkāposti
Ziedkāposti satur lielu šķiedrvielu daudzumu. Tiem, kam ir kuņģa-zarnu trakta problēmas baltos galviņkāpostus ir jāaizstāj ar ziedkāpostiem.
Ziedkāposti satur C vitamīnu, pie tam 2 reizes vairāk,
nekā citrusaugļi.
Pateicoties tādam šī vitamīna daudzumam, ziedkāposti ir dabīgs antioksidants. Ļoti pozitīvi ietekmē nervu sistēmu, bet tartronskābe ir brīnišķīga jaunu tauku šūnu rašanās barjera.
Ziedkāposti ir ļoti veselīgi bērniem, jo tajos dominējošais olbaltumvielu daudzums augošam organismam ir neaizvietojams. Augu olbaltumvielas darbojas kā celtniecības materiāls.
Ziedkāposti palīdz izvadīt holesterīnu, stiprina asinsvadu sieniņas. Ļoti vērtīga ir ziedkāpostu sula, jo tā ir bagāta ar glikozi un fruktozi.
Ja ilgi nedzīst brūce vai apdegums, ieteicams pagatavot olas baltuma un kāpostu lapu maisījumu un uzlikt tieši uz brūces, pārsienot to ar saiti vai kā kompresi uz rētas.
Sarkano galviņkāpostu vērtība
Sarkanie kāposti tika atvesti no Rietumeiropas un sākotnēji tos sauca par "zilajiem kāpostiem." Tie ir nedaudz līdzīgi baltajiem galviņkāpostiem, bet tiem ir arī savas atšķirības. Šī kāpostu šķirne ir labs profilaktisks līdzeklis pret tuberkulozi. Tie satur fitoncīdus, kas neļauj attīstīties tuberkulozes nūjiņai.
Sarkanie galviņkāposti ir slaveni ar savām attīrīšanas spējām – tie izvada toksīnus un citas kaitīgas vielas un attīra aknas.
Sarkanie galviņkāposti ieteicami hipertensijas slimniekiem un arī palīdz pazemināt asinsspiedienu.
Pekinas kāpostu vērtība
– Aminoskābes;
– Organiskās skābes;
– Glikozi;
– B vitamīnu, vitamīnus A, C, E, F.
Austrumos šī kāpostu šķirne tiek uzskatīta par labas veselības un ilgmūžības atslēgu. Bieži vien šo kāpostu šķirni iekļauj visdažādākajās diētās, tos izmanto atslodzes dienās. Ar to palīdzību tiek ārstēta kuņģa čūla, zarnu trakta slimības, gastrīts.
Jūras kāposti un to vērtība
Šie kāposti (tos sauc arī par brūnaļģēm jeb laminārijām) ir bagāti ar jodu, kas izvada no organisma toksīnus, smagos metālus un radionuklīdus. Tie normalizē sirds un asinsvadu darbību, kontrolē asinsspiedienu, samazina holesterīna līmeni. Lietojot uzturā jūras kāpostus, mēs vienlaicīgi veicam gripas, aterosklerozes profilaksi, uzlabojam imūnsistēmu, normalizējam vairogdziedzera funkcijas.
Kaltētas laminārijas izmanto kakla slimību ārstēšanai – kakla skalošanai ir jāpārlej 1 ēdamk. kaltētu lamināriju ar glāzi verdoša ūdens un pirms lietošanas šo uzlējumu jāpatur 10 stundas.
Jūras kāposti ir arī spēcīgs afrodiziaks. Tas palīdz sieviešu dzimumsistēmas ārstēšanā. Jūras kāpostus izmanto arī kosmetoloģijā.
Bet pastāv arī kontrindikācijas jeb gadījumi, kad jūras kāpostus lietot nebūtu ieteicams:
Joda nepanesamība.
Grūtniecība.
Nieru slimības.
Hemoroīdi.
Tuberkuloze.
Kuņģa-zarnu trakta slimības.
Hronisks rinīts.
Kolrābju vērtība
Šis kāpostu paveids labvēlīgi ietekmē kuņģa-zarnu traktu. Tie spēj ātri un efektīgi attīrīt zarnu traktu no toksīniem un šlakvielām. Bet jāatceras, ka, tos lietojot, ir daudz jādzer ūdens. Kolrābji, tāpat kā pekinas kāposti uzlabo apetīti un normalizē vielu maiņu. Tie izvada no organisma lieko šķidrumu, samazina slodzi aknām, nierēm un žultspūslim.
Tie ir vērtīgi anēmijas un cukura diabēta gadījumos. Šajos kāpostos esošais kalcijs bērniem pozitīvi ietekmē matu, zobu, nagu un kaulu veidošanos.
Kā redzam – katra kāposta šķirne ir vērtīga un pa savam. Tāpēc dārzeņu nodaļā biežāk apstāsimies arī pie kāpostu plaukta.
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...
Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...
Jau senie romieši uzskatīja, ka kāpostu sula organismam dod spēku, novērš bezmiegu un nomierina galvassāpes. Bet kā ir ar mums, 21.gadsi ...
Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Tags: kāposti, kāpostu vērtība, vitamīni kāpostos
Ko citi saka: