„Ceriņainās” pavasara receptes

receptes-ar-ceriniemMan vienmēr ir licies, ka tad, kad zied ceriņi, pavasaris jau iet uz beigām…

Katru gadu ar kaut kādu satraukumu sirdī es gaidu šo laiku – to brīdi kad tūlīt, tūlīt, parādīsies pirmais, nojaušamais zaļums bērzu zaros, kad uzplauks ķirši, ābeles, ievas, pienenes, ceriņi un tad kastaņi uzziedēs. Skaisti.

Bet izrādās ne visur pasaulē pret ceriņiem izturas ar tādu sajūsmu. Anglijā ceriņi tiek uzskatīti par nelaimes un bēdu simbolu. Meitene, kas savam līgavainim nosūta ceriņu zaru, grib viņam pavēstīt par savu atteikumu. Lūk, tādi interesanti un pat dīvaini fakti.

Bet šodien gribu padalīties ar to, ko es vēl uzzināju par ceriņiem. Izrādās, ceriņi var ne tikai priecēt acis. No tiem gatavo uzlējumus un dažādas smēres. Šodien par to, ko mēs varot pagatavot pašas.

Vislabāk tā visa pagatavošanai derot bāli-ceriņainie vai tumšie ceriņi, bet ne baltie un ne pildītie. cerini (2)

Tiek izmantoti gan ceriņu ziediņi, gan paša koka miza, gan pumpuri. Aptiekā tos neatradīsi, jo tos izmanto tikai tautas medicīnā. Tiklīdz parādās ķekaru pumpuri, tos lauž kopā ar ceriņu zariem un tos jākaltē mājas bēniņos vai vienkārši jāsasien saišķos un jāizkarina ērtās un labi vēdināmās vietās.

Ceriņu izmantošana veselības uzlabošanā

 • Mizas novārījumu izmanto čūlas gadījumos. Tad, kad ir strutojoša brūce un ādas iekaisumi.
 • Ceriņu pumpuri noderīgi gadījumos, kad ir ādas alerģijas slimības. Bez tam, to izmantošana pazemina arī cukura līmeni asinīs.
 • Ceriņu ziedi (kā tēja un uzlējums) tiek izmantoti gripas, saaukstēšanās, kuņģa čūlas, klepus, elpas trūkuma, cukura diabēta, reimatisma, zarnu darbības traucējumu gadījumos.
 • Spirta uzlējums ir labs reimatisma, neiralģijas, čūlas gadījumos un, lai ārstētu rētas un izmežģījumus.
 • Svaigas ceriņu lapas jāpieliek pie strutojošām rētām, čūlām. Galvas sāpju gadījumos lapas jāpieliek pie pieres.

Maija mēneša ceriņu receptes

Tieši maija mēnesī, ceriņu ziedēšanas laikā tiek vākti ziediņi, pumpuri, tiek sagatavota ceriņu miza.

Ceriņu tinktūras pagatavošana

cerinu-receptesTā jāgatavo no lapām vai ziediem vai pumpuriem. Sasmalcinātus ziedus, mizas vai pumpurus ( ¼ glāzes) pārlej ar 200 gramiem degvīna (vai medicīnas spirta šķaidījuma). Šis uzlējums jātur tumšā vietā 2 nedēļas.

To izmanto, lai ierīvētu sāpīgās vietas, kad ir artrīts un neiralģija. Šo tinktūru var izmantot arī kā kompreses un apsējumus. Tie ir jāmaina 4-5 reizes dienā.

Ceriņu ievārījums

500 gramus ceriņu ziedu pārliet ar 2 glāzēm ūdens un vārīt 10 minūtes. Izspiest 1 citrona sulu un pievienot šim maisījumam. Paturēt 20 minūtes. Šķidrumu noliet un tam klāt pievienot 500 gramus cukura. Šo sīrupu, pastāvīgi maisot, uz ļoti nelielas uguns vārīt 20 minūtes.

Ceriņu ievārījumam esot ļoti īpatnēja garša. Šī recepte varētu interesēt tās saimnieces, kurām patīk savus ciemiņus allaž pārsteigt ar kaut ko jaunu un neredzētu.

Ceriņu ziedu, lapu vai pumpuru uzlējums

Kā to pagatavot? 1 ēdamkaroti izejvielu pārliet ar 1 glāzi vāroša ūdens un ļaut pastāvēt 6 stundas. Izkās. To jālieto 1-2 ēdamkarotes 3 reizes dienā. Šīs dozas ievērošana esot ļoti svarīga, citādi varot saindēties!

Ceriņu receptes ārīgai izmantošanai

Izrādās, ka pateicoties ceriņu ēteriskās eļļas īpašībām, tā ir pārāka pat par rožu eļļu.

Ārīgai izmantošanai vislabāk der tomēr baltie ceriņi. Ļoti labi ar šo uzlējumu esot ārstēt rētas, griezumus, strutainus iekaisumus.

Kā šo uzlējumu pagatavot? Savāc ziedkopas, atdali no zariņiem, nemazgā. Visu jāpārliek stikla burciņā un jāpārlej ar tādu pašu degvīna vai spirta daudzumu. Saturu periodiski sakratot, jānotur 2 nedēļas.

Kā to izmanto? Vietas, kur ir iekaisums sasmērē ar tīru, neatšķaidītu uzlējumu.

Ceriņu ziedu losjons

Ar to esot ļoti vērtīgi tīrīt iekaisušu ādu. Augstāk redzamo uzlējumu atšķaidi attiecībā 1:10 (vislabāk ar kausētu ūdeni) un ar to jātīra iekaisusī ķermeņa un sejas āda. Šādu uzlējumu jāuzglabā ledusskapī.

Pirms uzsāc visu šo recepšu izmantošanu, iepazīstini ar šo velēšanos savu ārstu, jo,cerini iespējams, tev ir alerģija vai citi iemesli kāpēc tu šīs receptes izmantot, tomēr, nevarēsi.

P.s. Neko no tā vēl neesmu pielietojusi, bet noteikti pamēģināšu pagatavot tinktūru. Par cik es jau zinu un esmu izbaudījusi uz sevis Zelta stīgas (istabas augs) efektu, nojaušu, ka ceriņi būs noderīgi ne mazāk.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

 • Žurnāls Forbes ir publicējis 2010.gada visaugstāk apmaksāto Holivudas aktrišu sarakstu un pārsvaru gūst „labākā vecuma” pārstāves! Sandra Bullo ...

 • Šoreiz  bez vārdiem un liekvārdības.   Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita,  vai tev šobrīd  25, 40 vai 65, ziema aiz l ...

 • Mums katrai šodien diena jau saplānota – vieniem baznīca, viesu galds, citiem viesošanās pie draugiem…TV…. Atrodiet brīdi šovakar vai rīt, izslēd ...

 • Skatoties un klausoties šo video manās acīs sariesās asaras…Ne tikai par mums sievietēm pēc 50. Vispār par mums, sievietēm. Par mums cilvēkiem. Pa ...

 

Tags: , , , , ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
 • Terēze

  ceriņu ziedu tēja pret temperatūru labi palīdz.Devu mazbērniem,kad slimoja.

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata