Pa sīpoliem un agrajiem lociņiem

sipolu_audzesanaPlāns sīpolloku ieguvei, kad tikko nokusis sniegs un daba vēl tikai mostas. Sīvaiņu saimē ir tādi, kuri nav jāstāda katru gadu no jauna un jāgaida, kad šie sadomās izlīst no zemes un paaugties. Par tiem arī parunāsim!

Tātad viņi – daudzgadīgie sīpoli. Ir trīs nepārspēti līderi:

1. Daudzposmu sīpoli/ Alium proliferum/

Šie sīpoli no citiem atšķiras ar to, ka to ziednešu galotnēs veidojas un attīstās jauni vairsīpoliņi. Loki līdz rudenim nepārkoksnējas. Vitamīnu tajos ir divreiz vairāk kā parastajos dārza sīpolos. Daudzposmu sīpolus galvenokārt pavairo ar vairsīpoliņiem.

Šiem sīpoliem nav miera perioda, tos var stādīt no pavasara līdz rudenim.

2. Maurloki /Allium schoenoprassum/

Sīkloki, tā tos sauc manā ģimenē. Vieni no maniem mīļākajiem, jo ir gan dekoratīvi, gan garšīgi, gan agri! Maurloku lociņi ir ļoti smalki, tie atgādina zāles stiebrus, sagriezti pie/uz ēdiena izskatās dekoratīvi.

sipolu_audzesana (3)

Man patīk tos kombinēt apstādījumos – izcili izskatās garšaugu dārzā, akmensdārzā vai kopā ar neliela auguma ziemcietēm. Maurlokus var gan sēt, gan pavairot dalot ceru.

3. Nokaru sīpoli /Allium nutans/

Platloku sīpoli. Nosaukums radies tāpēc, ka to lapas ir plakanas, atgādina narcišu lapas, bet ziedpumpuri pirms plaukšanas nedaudz nokaras uz leju.

sipolu_audzesana (4)

Šiem salizturīgajiem sīpoliem loki sāk veidoties ātrāk par daudzposmu sīpoliem. Jauni loki aug visu vasaru, tie nepārkoksnējas un nezaudē garšu. Sīpolus pavairo ar sēklām un/vai ceru dalīšanu.

Kurā vietā?

Daudzgadīgajiem sīpoliem vispiemērotākā ir līdzena, saules apspīdēta, no lieliem vējiem pasargāta vieta, jo lociņus taču gribēsies pēc iespējas ātrāk – tāpēc dobi šiem ierīko tur, kur sniegs nokūst ātri un saulīte pavasarī spīd labi spoži.

Kad?

Vispiemērotākais laiks sēšanai ir pavasaris vai jūlija beigas, augusta sākums. Es sēju pavasarī, podiņā uz palodzes un izstādu dobē jau kā stādiņus. Ja sēj uzreiz dobē, tad daudzgadīgos sīpolus sēj 45-50 cm attālās rindās. Ja gadījies iesēt par biezu – izretini. Sākumā 2-3cm atālumā, pēc tam, atstājot starp augiem 10 – 15 cm lielas atstarpes. Ja gadās sauss laiks – aplaisti, lai sējums labāk sadīgtu. Ja pavairo ar ceru dalīšanu – ceru no cera stādi 15-20cm attālumā.

sipolu_audzesana (5)

Ko darīt tagad? Izvēlēties, kurus skaistuļus gribas savā dārzā un iet uz sēklu veikalu. Izvēlēties šķirni un vēl pavisam nedaudz pagaidīt, tad – sēt un priecāties par izdīgušajiem asniem. Tālāk? Tālāk, viss, kā minēts augstāk Smaidiņš.

sipolu_audzesana (2)

Jā, ja negribas gaidīt līdz nākošajam pavasarim, lai baudītu savus daudzgadīgos sīpollokus: iesaku iegriezties dārzkopības preču veikalā, iepirkt vienu maisiņu sīksīpoliņu un iestādīt kastītē (podiņā) uz palodzes. Ietaupīsies finanšu līdzekļi, jo pašiem savi lociņi būs gatavi ātri.

Nestādi visu maišeli uzreiz, bet katru nedēļu papildini ar jaunu porciju, lai tie visu laiku būtu gatavi lietošanai. Un arī neroc dziļi…pietiek ja tos uz zemes ‘’uzsēdina’’.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

  • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

  • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

  • No rudens košuma žilbst acis. Viss tik krāsains, bagātīgs un piesātināts, bet es pastāstīšu kā ierīkot...BALTU DOBI. Baltā ir krāsu krāsa. Baltā ...

  • Vakar mūsmājās ciemojās vīramāte. Ieraudzījusi, ka klēts stūrī jau gatavi apiņi, viņa ņēma maisiņu un devās ievākt apiņu ražu. Gājām palīgos un k ...

  • Visi dārzu un puķu mīļotāji zina – laistīšanai vislabākais ir lietus ūdens. Tas gan līstot uz zemi, nedaudz savāc gaisā esošos putekļus, īpaši, ka ...

 

Tags: , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata