Kā tikt galā ar melanholisku noskaņojumu, ja dzīvojam pilsētā
Melanholiskā noskaņojuma sinonīmi varētu būt vārdi: skumjas, apātija un visbiežāk šīs sajūtas sāk mūs pārņemt tajos dzīves brīžos, kad it kā pēkšņi saprotam, ka pasaulē, tomēr, nav tikai laime un prieks, ka pastāv arī skumjas, kļūdas un neveiksmes. Jā, mēs zinām, ka tā ir taisnība, bet…
Šādi domu “uzplūdi” mums ne reti uzmācas arī pēc Jaunā gada sagaidīšanas. Visas Ziemassvētku, un Jaunā gada garās brīvdienās ir garām, viss likās tik skaisti, skaisti…un še tev! Varētu padomāt, ka mēs cerējām palikt šajā svētku noskaņojumā uz visiem laikiem.
Nu bet ir tā, kā ir un arī mums, lielajiem, laikam, dažreiz gribas brīnumu, bet, ja tu esi nonākusi vai ik pa laikam nonāc melanholijas gūstā, tad šī publikācija domāta tev.
Dzīvot un strādāt pilsētā, it sevišķi lielā pilsētā nav viegli. Var pienākt brīdis, kad no ārprātīgā pilsētas dzīves ritma reiz iestājas emocionāls nogurums, kas provocē drūmu noskaņojumu un apātiju. Vai pašai ir iespējams tikt galā ar melanholisko noskaņojumu jeb apātiju? Var gan.
Tīri intuitīvā līmenī cilvēks saprot, ka, lai mazinātu nervu spriedzi, ir jāmaina nodarbe vai vide. Un par cik fiziskās aktivitātes pilsētniekam – tas nav darbs, bet bauda un pat greznība, daži cilvēki dod priekšroku sporta zālei, citi – baseinam, trešie – rīta skrējiena, bet šodien izpētīsim ceturto – darba terapiju pašai savā mājā vai dzīvoklī.
Mēs zinām, ka daba tiešām palīdz mazināt spriedzi, kā rezultātā, tiek uzvarēta arī apātija. Piepilsētu iemītniekiem šajā ziņā ir liela priekšrocība. Ziemā viņi var tīrīt sniegu, rudenī grābt lapas, vasarā darboties dārzā vai doties pastaigā uz tuvējo mežu. Pilsētas apstākļos nevienas no šīm iespējām nav, bet izeju atrast ir iespējams.
Mums katrai mājās ir telpaugi. Pievērs uzmanību šo augu kopšanai, pārstādīšanai, interesantu kompozīciju veidošanai, oriģinālu augu vairošanai, jaunām audzēšanas metodēm – šāda darbošanās noteikti mazinās uzkrāto spriedzi. Nebaidies nosmērēt rokas ar zemi – tā ir ļoti noderīga terapija.
Ja tu jūties kā „ne savā šķīvī”, atrodi nodarbi, kuras veikšanai nepieciešams tekošs ūdens. Sāc ar trauku mazgāšanu, tad iztīri izlietni un, ja rodas vēlme, iztīri arī vannu. Vari izpeldināt savu kaķi vai suni, un beigu beigās arī pati ieej dušā – tā tu aizskalosi prom negatīvo enerģiju.
Ja jūti, ka tevi pārņem dusmas vai agresija, ķeries pie pannu vai kastroļu beršanas. Neizgāz savas negācijas uz saviem tuviniekiem.
Ja jūti, ka tev nepieciešama kāda mierīga nodarbe, izrevidē savu medikamentu kasti, izmet visas zāles, kurām beigušies lietošanas termiņi, nomazgā lustras.
Šajā visā ir svarīgi neuzstādīt sev neizpildāmus mērķus. Neceri, ka tev dažās stundās izdosies sakārtot milzīgu skapi vai pārlīmēt tapetes. Savas iespējas ir jānovērtē reāli un jāuzstāda patīkamus, viegli izpildāmus uzdevumus.
Galvenais mājas terapijas noteikums – no paveiktā darba vai darbiņa gūt prieku.
Pilnīgi iespējams, ka tieši šādā reizē tu vari pat paveikt to darbu, kuru jau sen biji atlikusi (piemēram, tvaika nosūcēja vai cepeškrāsns iztīrīšana) – rezultāts radīs dubultu prieku.
Ir taču patīkami redzēt, kā, pateicoties tavām pūlēm, līdz šim netīrais ventilācijas režģis kļūst sniegbalts, centrālās apkures radiatori vairs nav pārklāti ar putekļu kārtiņu, bet spoguļi sāk spīdēt un laistīties!
Veicot šos vienkāršos uzdevumus, tu ātri redzēsi sava darba rezultātus un ātri arī saņemsi gandarījumu.
Ja tev nav nekādas vēlēšanās nodarboties ar netīriem darbiem, izdomā, kā varētu māju izdaiļot. Nopērc svaigus ziedus un ieliec tos skaistā vāzē. Galdam uzklāj to jauno galdautu, kurš tev sen jau uzdāvināts, bet joprojām ne reizi nav lietots. Nomaini savu pierasto gultas veļu uz skaisto, ne reizi nelietoto vai „jautrāku” veļas komplektu. Nežēlo mantas! Kad tad tu tās lietosi? Galu galā, tas viss ir domāts, lai tev radītu prieku! Bet pozitīvās emocijas šobrīd tev nepieciešamas vairāk kā jebkad agrāk.
Iespējams, no depresijas mājas terapija var arī neglābt, bet pārvarēt skumjas vai apātiju, tā noteikti palīdzēs.
Es zinu sievietes, kurām tā palīdzēja. Un šad tad tā palīdz arī man. Kad uzmāksies skumjas vai melanholija, pamēģini vienkārši bez jebkādas analīzes „vajag vai nevajag” berzt grīdu (starp citu, ja grīdai ir flīžu klājums, nometies četrrāpus un izberz visas sen jau par pelēkām kļuvušās šuves) vai uzkop virtuvi, sakārto pieliekamo vai, kaut vai, palaisti puķes. Tu redzēsi – tas palīdz!
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Jo tuvāk Ziemassvētku laiks, jo dziļākās pārdomās mēs grimstam – par sevi, par tuviniekiem, par Zemi, kurā esam dzimuši mēs un, kurā dzi ...
Šodienas publikācija būs īsa, bet, domāju, noderīga mums daudzām. Ne reti, veidojot apģērbu komplektu, rodas jautājums: kādas krāsas somiņa visl ...
Šī multfilma ir balstīta uz seno stāstu par badu un par viens otra atbalstu. Tā māca mūs, ka tad, kad mēs cīnāmies, lai pabarotu tikai s ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Es jau otrdien, mūsu iknedēļas jaunumu vēstulē visām mūsu sekotājām pavēstīju, ka tuvojas 3 sirsniņdienas arī buduāra grāmatplauktā . Un n ...
Tags: apātija, kā tikt galā ar melanholiju, melanholija, melanholisks noskaņojums, skumjas
Ko citi saka: