Dārzs kā konfekte

puku_darzsBieži vien, kad iegādāts ‘’savs kaktiņš, savs stūrītis zemes’’ un uzcelta māja, saimnieki attopas – bet kā tad dārzs…no kura gala ķerties klāt, ar ko sākt, ar ko beigt?

Ierīkojot jaunu dārzu ‘’plikā vietā’’ , prātīgāk ir pieaicināt ainavu arhitektu, dizaineru, dārznieku…vienvārdsakot – speciālistu. Bet galvenā kļūda, ko pēc tam pieļauj saimnieki – uzskata šo speciālistu par dievu un klausa “uz vārda”. Tas nav sliktākais variants (sliktāk ir tad, ja neklausa nemaz), bet jāatceras, ka dārzā būs jādarbojas pašiem! Vislabāk, ja dārzu sāk plānot paralēli ar mājas celtniecību. Ja tā nav noticis, nekas, visu var pagūt!

darza_iekartosana

No sākuma jāizlemj kādam nolūkam visvairāk dārzu gribas. Vai tas būs parādes dārzs, atpūtas vai saimnieciskām vajadzībām. Parādes dārzs prasīs visvairāk pūļu, bet arī būs (tam būtu jābūt) visgreznākais, košs, skaists un reprezentabls.

darza_iekartosana (2)

Atpūtas dārzs varētu būt ar vienkāršāku plānojumu, izturīgākiem, mazprasīgākiem augiem (piemēram: ziemcietēm).

darza_iekartosana (3)

Saimnieciskā dārza galvenais uzdevums ir nodrošināt vai papildināt pusdienu galdu.

darza_iekartosana (4)

Vislielākais prieks, protams, ir par paša veidotu dārzu. Patiesībā, nekā sarežģīta tur nav. Iedomājies, ka dārzs ir istaba. Debesis ir griesti, zeme – grīda, bet dārza malas (žogs, kaimiņu mājas, mežs utt.)ir sienas. Sāc iekārtot istabu. Nepārblīvē. Biezoknī augi nīkuļos. Dienvidu pusē neplāno daudz un lielus kokus.

Latvijā vasara ir tik īsa, baudi sauli. Iestādi kādu koku, krūmu, kurš sniegs paēnu. Pat ja dārza pamatfunkcija ir reprezentablums, padomā arī par vēderprieku! Iestādi augststumbra jāņogas vai upenes – gan neparasti, interesanti, gan veselīgi un garšīgi. Līdzīgu efektu panāksi ar Kaukāza plūmi ‘Spīdola’. Tai ir koši sarkans lapojums, skaisti rozā ziedi un plūmītes. Skaists akcents gada tumšajā, bezlapu laikā ir vilkābeles koši sarkanās ogas.

darza_iekartosana (5)Vilkābele

Reprezentablums bieži asociējas ar rozēm. Ļoti laba, izturīga no stīgojošo rožu saimes ir ‘Flammentanz’. Koši sarkana, bagātīgi ziedoša.

darza_iekartosana (6)

Stīgojošā roze ‘Flammentanz’

Vērts atcerēties par to, ka nāks ziema. Lai dārzs nebūtu gluži kails, padomā par skujeņiem. Lai ir kur aci piesiet arī ziemā. Un ne tikai – varbūt noder Ziemsvētku dekoram, lampiņu virtenei.

Atpūtas dārzā noteikti paredzi vietu smaržīgiem, mazprasīgiem krūmiem. Vislabāk tādiem, kuri rosina labas atmiņas (pierādīts – cilvēks vislabāk atpūšas un relaksējas, ja tuvumā sajūt bezrūpīgās bērnības smaržu). Tāda varētu būt jasmīniem (filadelfiem), ceriņiem.

darza_iekartosana (7)

Ceriņš

No puķēm – matiolām, lilijām, maijpuķītēm, hiacintēm. No liānām – saldai mīlai (vīteņsauserdim). Katram ir sava atmiņu bagāža, nedaudz padomā, atradīsi!

darza_iekartosana (8)

Hiacinte

Par saimniecisko dārzu – vienmēr noder pašu izaudzēti kartupeļi. Tie gan skaisti zied, neprasa daudz pūļu, gan vēderprieks –garantēts! Starp citu – kartupeļus var audzēt arī uz balkona – iestādi palielā podā un ik pa laikam uzber zemi. Tā pati irdināšana vien būs. No viena tāda poda var iegūt 7-8 kg.

Noteikti iesaku mangoldu. Tā nav tikai lapu biete (no kuras sanāk fantastiska agrā biešu zupa), tas ir dekoratīvs, košs augs, kuram noteikti atradīsies vieta Tavā dārzā. Starp citu, pagājušogad pie tirdzniecības centra ‘Alfa’ apstādījumos ‘’biezā slānī’’ tika izmantoti tieši mangoldi. Protams, piparmētras, citronmelisa, maurloki, lakši.

darza_iekartosana (9)

Laksis jeb mežloks

Tie visi ir virtuves palīgi. Smaržu burvji! Mazprasīgi, lai neteiktu – neprasīgi, izturīgi, daudzgadīgi. Droši pievienot sarakstam var kliņģerītes, kumelītes, kresītes, dilles, šie gan ir viengadīgi, bet –izbārsta sēklas un nākamā gadā ir turpat, kur bijuši.

Kas vēl? Jā, nebūtu prātīgi aizmirst par komposta kaudzi. Arī šo vietu var izveidot pievilcīgu. Pārklāt ar melno plēvi (lai nesabirst nezāļu sēklas), ierīkot dārza attālākajā vietā. Vēl var uzstādīt pa virsu ķirbi (izgriežot plēvē caurumu). Gan glīši, gan ekonomiski.

Protams, visus trīs dārza veidus var jaukt, miksēt un kombinēt. Faktiski, tīrā veidā tie pastāv ļoti reti. Galvenais – uzticēties sev, savai intuīcijai, jo – TAS IR TAVS DĀRZS!

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

 •   Pašlaik mega aktuāli ir runāt par ekonomiju, otrreizēju pārstrādi, reciklējamiem un reciklētiem produktiem. Paskatam, ko mēs savā sētā, ...

 •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

 •   Ja tu mīli puķes, tad noteikti gribēsi tās redzēt it visur - ne tikai dārzā, tām atvēlētajā vietā, bet arī uz lieveņa, uz laukumiņa pretī ...

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

 

Tags: , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata