Kā ārstēt iesnas: patiesība un mīti

 

ka_arstet_iesnasAr aukstu un drēgnu laiku sākas arī saaukstēšanās sezona. Kā lai nesaslimst, ja visi apkārt klepo un šķauda?

Kas būtu jāzina par iesnu ārstēšanu, lai nevainīga pušķošanās nepārtaptu par nopietnu veselības sarežģījumu?

1. Ja iesnas ārstē, tās pāriet pēc 7 dienām, ja neārstē – pēc nedēļas.

Mīts. Vai organisms pats tiks galā ar vīrusiem bez jebkādas palīdzības, atkarīgs no organisma imunitātes un daudziem citiem faktoriem. Labāk neriskēt un neļaut saslimšanai noritēt pašai par sevi: ja iesnas neārstēsim, tās var pārtapt par sinuītu, otītu, faringītu, laringītu un viss var beigties pat ar bronhītu vai plaušu iekaisumu.
2. Iesnas var dabūt, ja nosalsi vai stipri saslapināsi kājas.

Mīts. Ja ir laba imunitāte, ne pārsalšana, ne slapjas kājas pašas par sevi nevar būt iesnu iemesls. Bet, ja šo faktoru dēļ novājinās imunitāte, tad tā ļoti viegli var kļūt par uzbrūkošo vīrusu mērķi.

3. Deguna un kakla skalošanas procedūras ar sāls šķīdumu palīdz nesaslimt, bet, jadeguna_skalosana cilvēks ir saslimis – palīdz ātrāk izārstēties.

Taisnība. Šī vienkāršā procedūra palīdz mitrināt deguna gļotādu, stiprinot tās imunitāti un attīra to no gļotām un baktērijām. Galvenais ir neslinkot un darīt to katru dienu, vismaz no rīta un vakarā, un, ja tu jūti, ka saslimsti – vismaz vienu reizi stundā vai divās. Ja sāk skalot kaklu un degunu jau pie pirmajām saaukstēšanās pazīmēm, vīrusu var sakaut ļoti ātri.

4.Iesnas var būt hroniskas.

Taisnība. Iesnas jeb zinātniski – rinīts, parasti ir tikai simptoms. Viss ir atkarīgs no saslimšanas cēloņa. Un, ja, piemēram, runa iet par alerģiju, tad šis simptoms tiešām var cilvēku pavadīt ilgu laiku, un dažos gadījumos iesnas var būt visu mūžu.

Bet, ja runa iet par iesnām kā saaukstēšanās simptomu un tās nepāriet pēc nedēļas, kopš ir sākta ārstēšanās, bet izdalījumi kļūst dzelteni vai pelēki – tas nozīmē, ka deguna blakus dobumos aktīvi vairojas mikrobi un tās nav nekādas hroniskās iesnas. Nav tālu no sinusīta vai haimorīta. Steidzami jādodas pie ārsta!

5.Lai saslimtu ar iesnām, kādam uz tevi ir jānošķaudās.

Mīts. Ja tie ir saaukstēšanās simptomi, ja tā ir akūta elpceļu vīrusu infekcija, tad inficēties var gan caur pilieniem gaisā, gan esot tiešā saskarē ar slimnieku vai pat, pieskaroties viņa mantām.

6.Saaukstēšanās pilieni var veicināt pieradumu.

Tā ir taisnība. Ne velti ārsti, ārstējot iesnas, iesaka izmantot šādus līdzekļus tikai akūtās stadijas jeb pirmo 2-3 dienu laikā, kad deguns ir ciet, kad tas pil vienā pilēšanā un ir grūti elpot. Ja asinsvadus sašaurinošos pilienus izmanto ilgu laiku, tiek izjaukta deguna gļotādas vielu maiņa un asinsvadi sāk kļūt trauslāki. Ievērojami samazinās asinsvadu sieniņu elastība, kā rezultātā var veidoties hronisks atrofiskais rinīts.

“Akūtais rinīts visbiežāk ir vīrusu etioloģija. Pirmais šīs ​​slimības posms ilgst no dažām stundām līdz dažām diennaktīm un to raksturo spriedzes sajūta un sauss deguns. Otrajā posmā no deguna izdalās ļoti daudz izdalījumu un ir grūti elpot, jo deguns ir ciet. Šajā stadijā, lai uzlabotu elpošanu, parasti izmanto vazokonstriktīvu pilienus. Bet ir svarīgi atcerēties, ka bez ārsta receptes tos var izmantot tikai dažas dienas!” – tā komentē šo atbildi otolaringologs Jevģēnija Šahova (Krievija).

7.Iesnu laikā no kabatlakatiņiem labāk atteikties.

Gan taisnība, gan mīts. Ja runa iet par auduma lakatiņiem, tad tā ir absolūta taisnība: jo jau pēc pirmās izmantošanas, tas kļūst par nopietnu baktēriju vairošanās vidi. Tāpēc vienreizējie kabatlakatiņi ir ne tikai ērtāki, bet arī higiēniskāki. Ja no biežas to lietošanas apsarkst deguns, jāizmanto mīkstinošus krēmus vai smēri ar pantenolu.

8.Ja pilina degunā sīpola vai ķiploka sulu, ātrāk izveseļojas.

Mīts. Lai to apstiprinātu, nav neviena nopietna zinātniska pētījuma. Toties, šādi rīkojoties, var viegli gūt nopietnu jau tā iekaisušas deguna gļotādas iekaisumu vai pat apdegumu. Daudz vērtīgāk sīpolus un ķiplokus ēst: fitoncīdi palīdz ātrāk atveseļoties.

9 . Ja silda degunu un karsē kājas, no iesnām atbrīvoties var ātrāk.

Gan taisnība, gan mīts. Akūtas stadijas gadījumā deguna sildīšana tiešām palīdz "kaltēt iesnas" – lielā mērā pateicoties uzlabotajai asins piegādei deguna gļotādai un samazinātajam pietūkumam. Bet, ja blakusdobumos kaju_vannas_saaukstesanas_gadijumossāk aktīvi vairoties mikrobi – siltums to vairošanos paātrinās un negribot var attīstīties haimorīts vai sinusīts. Tas ir iemesls, kāpēc degunu var sildīt tikai sākuma – akūtajā slimības attīstības stadijā.

Savukārt, kāju karsēšanas procedūras ir noderīgas jebkurā saaukstēšanās posmā: uz kāju pēdām atrodas ļoti daudz refleksu punktu, kas ir cieši saistīti ar mūsu elpošanas sistēmu un tie palīdz imunitātei ātrāk tikt galā ar vīrusiem.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

  • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

  •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

  •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

  •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

  •   Kosmētisko brendu pētījumi ir pierādījuši, ka pirms mēs atrodam savu ideālo tonālo krēmu un tā toni, mums būs jāizmēģina uz sevis vismaz 5 ...

 

Tags: , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata