Smaržīgo puķu TOP 10

 

ziedoss_darzs (2)Pierādīts – cilvēks vislabāk atpūšas un relaksējas, ja tuvumā sajūt bezrūpīgās bērnības smaržu. Katram ir cita bērnības pieredze.

Vienam tā ir pavasara vēstnese hiacinte, citam vasaras vakaru smaržu karaliene – matiola, bet savs smaržu favorītmākonis ir katram! Palūkosim, kuras smaržpuķes varam iespēt ieviest vēl šajā sezonā savā dārzā, terasē uz palodzes.

Ziedi, laba kompozīcija priecē aci, bet ļoti liela nozīme ir citai maņai – smaržai! Zieda pievienotā vērtība ir SMARŽA. Zieds var būt no skata gluži necils, bet smarža to ierindo godalgotās vietās. Tas, protams, ir dziļi individuāli, bet sava ‘’ sistēma’’ tur tomēr ir.

Tātad (pēc maniem novērojumiem) audzētājiem, kopējiem un dārzmīļiem TOP 10 :

narcises_un_hiacintes

1. Narcise. Tā dārzu ar smaržu piepilda jau aprīļa beigās un maijā.

ieva

Parastā ieva ‘Colorata’

2. Ieva. Saldi rūgtenais aromāts saistās ir vasaras sākumu un ticējumu: ’’Kad zied ievas, tad ir auksts laiks”. Par smaržu – taisnība, par laiku…tur, lai sinoptiķi strīdas Smaidiņš.

Man vislabāk patīk Parastās ievas šķirne ‘Colorata’. Tā izaug 10m gara, zied rozā ziediem, lapu krāsa – purpura.

maijpukite

3. Kreimene vai maijpuķīte.Tās ir izskatīgas, daudzgadīgas. Piemērotas ēnainai un daļēji noēnotai vietai. Ja puķei patiks, tā mēģinās ‘’izplesties’’ un iekarot lielāku vietu dārzā, bet īpašu kopšanu neprasa. Var nopirkt stādu audzētavās.

jasmins

4. Filadelfs vai neīstais jasmīns. Jāņu un vasaras vidus zieds. Ir daudz un dažādas šķirnes, kuras zied no jūnija vidus līdz pat jūlija vidum. Augumi: visdažādākie – no mini līdz maksi. Apskati stādu audzētavu piedāvājumu, tur var atrast jebkura dārza lielumam (mans favorīts ir ‘Alberte’ ar tīri baltiem ziediem un vidēji stipru smaržu).

matiolas

Matiolas dobes malā, kompozīcijā ar atraitnītēm un lauvmutītēm.

5. Matiola. Divragainās matiolas zied jūnijā un jūlijā sīkiem ļoooti neciliem violetiem ziediņiem. Vasaras vakaros izplata kolosālu aromātu. Pašlaik pats laiks tās sēt tieši dobē. Izvēlies vietu vakara pastaigu taku tiešā tuvumā. Matiolas prasības ir tik pat pieticīgas kā izskats.

pukuzirnisi

6. Puķuzirnīši. Smarža nav agresīva, sajūtama pa gabalu, bet ieelpota, nav aizmirstama. Uzzied vasaras otrajā pusē. Augam vajadzīgs balsts. Priecē līdz pat oktobrim. Derēs gan balkona kastē, gan puķu dobē.

stigotajroze

Stīgotājroze ‘Flammentanz’

7. Roze. Puķu karaliene. Stādu audzētavās pieejamas zemsedzes sedzējrozes, angļu rozes, stīgotājrozes utt. Izvēle ir mežonīga. Nekas nav nokavēts – rožu stādīšanas laiks ir tik tikko klāt. Man vislabāk patīk vecā, labā stīgotājroze ‘Flammentanz’.

lilijas

Karaliskās lilijas

8. Lilijas. Reibinoša aromāta īpašnieces, it īpaši karaliskās lilijas. Tās uzzied pašā vasaras plaukumā – jūlija vidū. Saldi smaržo baltās jeb baznīcas lilijas, arī trompetlilijas. Arī liliju sīpolus pašlaik vari pirkt no liliju audzētājiem un stādīt savā dobē.

ziedoss_garsaugu_darzs

Garšaugu stādījums ar lavandu Čelsijas ziedu šovā. Un kāpēc neierīkot ko līdzīgu Latvijā?

9. Lavanda. Šaurlapu lavanda ir svešzemniece, bet pietiekami iemīļota arī Latvijā. Tās ir iecienīts smaržaugs, to izmanto kosmētikas industrijā. Izcili smaržo pašu dārzā plūkts lavandas pušķītis drēbju skapī (runā, ka lavandas aromāts atbaida kodes…).

lavanda

Lavandas stādiņi

Lavandas var sēt un audzināt no stādiem vai pirkt stādu audzētavā stādiņus. Lavandu var stādīt dobē, bet labi augs arī lielos podos, kastēs.

floksi

10. Flokši. Klāt vasaras otrās puses smaržu burvis!

Prasmīgi komplektējot šķirnes, flokšu smaržu dārzā var nodrošināt no jūlija vidus līdz augusta beigām. Flokši īpaši labi iederas tradicionālos dārzos un lauku sētās. Ir pieticīgi, ilgmūžīgi. Vienā vietā iestādīti tur var augt gadiem. Labāk zied saulainā vietā un pietiekami mitrā, auglīgā augsnē. Kur šos ņemt? Pašlaik var sarunāt ar kaimiņiem, draugiem, radiem, jo ir labs laiks šo ziemciešu dalīšanai un pavairošanai. Protams, var pirkt tirgos, dārzniecībās utt.

Lai izdodas SMARŽU BURVESTĪBA!

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

  •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

  •   Vasaras sezona beidzot ir klāt! Grili izvilkti, notīrīti un jau iemēģināti. To mūsmājās dara stiprais dzimums. Kas atliek dāmām? Rūpētie ...

  •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

  •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

  •   Pavasara un vasaras zemes darbi, saule un vējš nesaudzē dārznieku rokas – tas jādara pašiem! Vienmēr ir labi strādāt ar cimdiem, bet ja to ...

 

Tags: , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata