Ēncietīgie augi mūsu dārzā

encietigie_augi (3)Tā runā, ka karstā vasara atgriežas un nedēļas nogale būs tīri svelmaina. Lai nu tā būtu, vai ne? Ir taču jūlijs. Ir tikai viens, BET – kur veldzēties pēc saules peldēm, dārza darbiem, aktīvas atpūtas? Protams, ēnā.

Parunāsim par tiem augiem, kuri piecieš ēnu un ir ‘’uz mieru’’ augt bez košās saules stariem.

Es šādus augus saucu par ēncietīgajiem. Tieši ēncietīgajiem, nevis ēnmīļiem. Jo saule ir dzīvības, enerģijas devēja, tieši pateicoties saulei notiek fotosintēze un citi visai dzīvai radībai svarīgi procesi. Nav mazsvarīgs arī fakts, ka tā man mācīja mana botānikas pasniedzēja Mežu fakultātē, kurā studēju mežsaimniecību.

Tātad, kuri ir tie ēncietības karaļi, kuri tavu dārza ēnas pusi padarīs košu, ainavisku un harmonisku?

Ēncietīgo augu TOP 6:

1.Hostas. Tās ir daudzgadīgas ziemcietes, bez pārstādīšanas var augt stipri ilgi. Ir pacietīgas, labi izskatās kompozīcijās ar papardēm, dekoratīvajiem sīpoliem. Hostām ir daudz šķirņu – var izvēlēties no pundurauguma (10cm), līdz liela auguma augiem (70cm). Krāsas no piesātināti zaļas līdz dzeltenai un sudrabaini baltai.

encietigie_augi (4)

Hostu parāde.

2.Papardes. Daudzgadīgas ziemcietes. Arī papardēm daudz un dažādas šķirnes, tās var stādīt toveros, tādejādi iegūstot jauku vertikālu akcentu. Ļoti skaista apstādījumos ir strauspaparde.

encietigie_augi

3. Efejas, kapmirtes. Augsnes sedzējs. Labs zem lieliem kokiem,vietās, kur augsne stipri nabadzīga un par izdzīvošanu jācīnās.

encietigie_augi (11)

4. Rodžersijas. Ziemcietes ar skaistu lapu formu, ne sevišķi pamanāmu ziedu, bet tāds ir visu ēncietīgo augu liktenis.

encietigie_augi (5)

Rodžersijas’’ komplektā’’ ar strauspapardēm.

5.Maijpuķītes. Pieradušas augt mežā, zem lieliem kokiem arī Tavā dārzā jutīsies labi kompānijā ar lieliem krūmiem, agresīvu sakņu sistēmu. Maijpuķītes neļaus sev darīt pāri.

encietigie_augi (6)

Un kāpēc ne maijpuķīte podā?

6. Graudzāles. Graudzāles der gan iekarināmiem groziem, kā zaļš akcents, gan toveru stādījumiem. Graudzāles labi papildinās ēncietīgo dobi ar vertikālu akcentu un vējā skaisti šūposies. Iekarināmiem groziem labi derēs auzenes. Zilganās auzenes stipri ēncietīgā vietā var nedaudz zaudēt savu zilgano krāsu.

encietigie_augi (7)

Podos graudzāles, uzpirkstītes un dekoratīvā skābene.

Un vēl nedaudz, iedvesmai Smaidiņš.

encietigie_augi (8)

encietigie_augi (9)

encietigie_augi (10)

P.s. Foto iegūti no dažādām interneta vietnēm.

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

 • No rudens košuma žilbst acis. Viss tik krāsains, bagātīgs un piesātināts, bet es pastāstīšu kā ierīkot...BALTU DOBI. Baltā ir krāsu krāsa. Baltā ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

 

Tags: , , , , , ,

Atbildes pavisam: 2

Man ir ko teikt »

 
 • anna

  būtu ļoti jauki ja varētu uzrakstīt kādu rakstu par ziemciešiem

   
   
   
 • Vispār hostas, rodžersijas arī ir ziemcietes :) tikai ēncietīgas. Bet – ideja, laba! Ņemšu vērā un ar laiku rakstiņš par ziemciešiem būs!

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata