Dārzs bez ķimikālijām -12 zelta padomi

pret_darza_kaitekliem

Zemkopības ekoloģija – izaudzēt un saglabāt ražu savā dārzā bez ķimikāliju izmantošanas ir absolūti reāla. Šim nolūkam domātos dabas līdzekļus cilvēki izmanto jau kopš seniem laikiem. Lūk, 12 padomi šim nolūkam.

Tabaka un tabakas putekļi. Tos lieto pret laputīm, zīdkāpuriem, tripšiem, kāpostu kodēm, sīpolu mušiņām, krustziežu (rapša) blaktīm, zirnekļu ērcēm, gliemjiem un citiem kaitēkļiem. Tiek izmantotas tabakas lapas, stublāji un tabakas putekļi, kas tiek iegūti tabakas žāvēšanas procesa rezultātā. Uz 10 litriem ūdens ņem 400 gr sasmalcinātas izejvielas un tabakas putekļus, notur 2 diennaktis un izfiltrē. Pirms augu apsmidzināšanas atšķaida uz pusēm ar ūdeni un uz 10 litriem pievieno 40 g ziepju. Apsmidzināšanu jāveic 2-3 reizes ar 5-8 dienu intervālu.

Apstrāde ar tabakas putekļiem ir efektīva pret kukaiņiem dārzeņu laukā, pret sīpolu mušām, vislabāk sajaucot kopā ar kaļķi vai pelniem (1:1). Šāda maisījuma patēriņš varētu būt 10-20 gr/kv.m.

Tabakas putekļus izmanto arī siltumnīcu fumigācijai (apdūmošanai) pret laputīm, tripšiem, pret ābolu un augļu tinēju, ābeļu lapblusiņu un laputīm. Pret laputīm kvēpināšanu veic tauriņu lidošanas periodā, bet pret ābeļu lapblusiņu – pēc ābeļu noziedēšanas. Nelielas salmu, atkritumu, zaru kaudzes novieto dārzā starp koku rindām – pa vienai kaudzei uz 100 kv.m. Pa virsu pārkaisa ar 2-4 kg tabakas putekļu un aizdedzina. Kvēpināšanu veic vismaz 30 minūtes (vēl labāk līdz 2 stundām).

Pieneņu uzlējums – pret laputīm, zirnekļa ērcēm, ābeļu lapblusiņām. Ņem 300 gr sasmalcinātu lapu vai 200 gr pieneņu sakņu uz 10 litriem silta ūdens. Uzlējumu jānotur 3 stundas. Izmanto nekavējoties! Ar šo uzlējumu pirmo reizi apsmidzina pumpuru plaukšanas laikā, otro reizi pēc ziedēšanas.

ekologiska_darzkopiba

Pieneņu uzlējuma maisījums – pret laputīm, zirnekļa ērci. 400 g pieneņu, 200 g sasmalcinātu ķiploku, 1 ēdamk. sinepju, 1 ēdamk. aso piparu. Jāpārlej ar ūdeni, jānotur 5 stundas, jāizkāš un jāpielej klāt 10 litrus ūdens. Apstrāde jāveic 2-3 reizes ik pēc 10 dienām.

Apelsīnu un mandarīnu miziņu uzlējums – pret laputīm. 1 kg sausu miziņu pārlej ar 10 litriem silta ūdens. Jānoliek siltā vietā uz 4 dienām. Šis uzlējums netiek atšķaidīts.

Sīpolu uzlējums – pret kāpuriem, laputīm, aveņu vabolēm. Smalki sakapā 10 gr sīpolus uz 1 litru ūdens. Vai arī ņem sīpolu miziņas 10 gr uz 1 litru. Uzlējums jānotur 7 stundas. Pēc tam jānokāš un jāapsmidzina augi.

Tomātu uzlējums – pret kāpuriem. Sasmalcina 4 kg tomātu lapas un saknes. Pārlej ar ūdeni. Vāra 30 minūtes uz nelielas uguns. Jānokāš un jāatšķaida ar 3 reizes lielāku ūdens daudzumu. Pievieno 40 gramus ziepju un ar to apsmidzina augus.

Priežu skuju uzlējums – pret laputīm, ābeļu lapblusiņām. Uzlējums jānotur 7 dienas: 2 kg skuju jāpārlej ar 8 litriem ūdens. Pirms pielietošanas atšķaida ar 10 reizes lielāku ūdens daudzumu.

Skuju koncentrāta uzlējums – pret kāpuriem. Spainī ielej 4 ēdamk. priežu skuju koncentrāta. Labi samaisa. Apstrāde tiek veikta vismaz 4 reizes. Šo maisījumu var jaukt kopā ar šķidro mēslojumu, kas domāts augu barošanai.

Ķiploku uzlējums – pret Phytophthora, kāpuriem un laputīm. Pārlej ar ūdeni 250 g sasmalcinātu ķiploku daiviņas un 5 dienas notur tumsā, noslēgtā traukā. Izkāš. Smidzināšanai atšķaida ar 10 litriem ūdens.

Ķiploku uzlējums – pret ērcēm, laputīm un ābeļu lapblusiņām. 200 gramus ķiploku sasmalcina un pārlej ar 10 litriem ūdens. Uzlējums jānotur 1 diennakts. Pirms augu apstrādes tam pievieno 40 gr ziepju. Ziepes jāizšķīdina pirms pievienošanas uzlējumam.

Ķiploku uzlējums – pret Phytophthora. Uz 1 ūdens spaini ņem 30-60 gramus sasmalcinātu ķiploku. Uzlējums jānotur 1-2 diennaktis, jāizkāš un ar to jāapsmidzina tomātu krūmi augļu aizmešanās laikā.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 •   Propolisam piemīt imūnstimulējošs, antibakteriāls un pretiekaisuma efekts. Daudzu saslimšanu gadījumā šis bišu produkts ir burtiski neai ...

 • Ja tu nevari atļauties sevi lutināt ar ikdienas kosmētiskajām procedūrām, ļauj sev izbaudīt šo prieku kaut vai nedēļas nogalēs. Priežu skuju vann ...

 • Trejkrāsu vijolīte ir neliels, smalks, reti skaists augs. Tautā šo ziediņu nereti sauc par atraitnīti. Šim kautrīgajam ziediņam piemīt vesela ...

 • Man vienmēr ir licies, ka tad, kad zied ceriņi, pavasaris jau iet uz beigām... Katru gadu ar kaut kādu satraukumu sirdī es gaidu šo laiku – to br ...

 •   Saukta arī par ilggadīgo mārpuķīti, sīkrozīti. Nezinu, kā citiem, bet mūsmājās – ja sāk ziedēt mārpuķītes, vasara ir klāt! Nu jau sazied ...

 

Tags: , , , , ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
 • marcus

  pelnus var izmantot pret skudrām!

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata