Par dabīgo kosmētiku
Eko kosmētika… Šodien tas ir viens no spēcīgākajiem kosmētikas trendiem. Par ekoloģisku ir kļuvis gandrīz viss: no pīlinga vai krēma, kas domāts kājām, līdz make-up un matu krāsām.
Bet vai visi šie kosmētikas produkti ar priedēkli „eko” patiešām tādi ir? Varbūt tā ir tikai kārtējā modernā etiķete, pateicoties kurai ražotāji grib mums iepārdot „nekādu produkciju” par smuku naudu?
Ja mēs vadītos tikai pēc tā, ko ražotāji raksta uz kosmētikas iepakojuma, varētu veidoties priekšstats, ka dabīgā kosmētika visu pārējo no veikalu plauktiem ir izstūmusi. Marķējumi „eko”, „bio”, „dabīgs”, „ekoloģisks” vai „organisks” krīt acīs visur, kur vien lūkojamies.
Bet tai pašā laikā, lai kosmētiku varētu nosaukt par dabīgu vai organisku, nepieciešams uzmanību pievērst ne tikai tās sastāvam, bet arī visam produkta radīšanas un ražošanas procesam, kuram jānotiek būtu nekaitējot apkārtējai videi. Vēl joprojām ir valstis (piemēram, Ukraina), kurās nav kārtības likumdošanas dokumentos un preparāti pat ar dabas komponentu paliekām tā sastāvā iegūst „eko” marķējumu. Tomēr bez šī dokumentu haosa pastāv noteiktas normas un standarti, kas attiecas uz produkta sastāvu un kosmētiskā preparāta formulu un ir godīgi ražotāji, kuri šīs rekomendācijas ievēro.
Spēles ar procentiem
Ne visa dabīgā kosmētika ir organiska, tai pašā laikā, katrs organiskais produkts ir dabīgs, saka Jeļena Homjak, slavenas kosmētikas firmas mārketinga nodaļas direktore. Noteicošā loma ir proporcijām. Dabīgās kosmētikas sastāvā ir kā minimums 95% dabīgas izcelsmes sastāvdaļas, no kurām 50% – ekoloģiskas. Tikai 5% ingredientu drīkst būt sintētiskas izcelsmes (kā likums, tie ir tie, kuriem pateicoties, preparāts uzglabājas, nezaudējot attiecīgu kvalitāti).
Gandrīz visi ekoloģiskās kosmētikas ingredienti (visi 95%) radīti uz ekoloģiskās ražotnes bāzes. Ir ļoti svarīga preparāta ieguves metode. Sastāvdaļām ir jābūt iegūtām, izmantojot fiziskas metodes, piemēram, auksto spiedumu, dabīgo hidrolīzi, bet ne ķīmiskas metodes.
Vai drošāka?
Modi uz ekoloģiju kosmētikā, liekas, ļoti spēcīgi stimulē baumas par tradicionālo „ķīmisko” krēmu un masku sastāvā esošajiem veselībai kaitīgajiem ingredientiem. Bet vai pastāv kādi pētījumi, kas to apstiprina?
„Runas par kaitīgo iedarbību skar vairāk elementus, kas iegūti no naftas, starp kuriem ir parabēni, sintētiskie aromatizatori, krāsvielas, silikoni”, saka Jeļena Homjak. „Tomēr nav pētījumu, kas viennozīmīgi apstiprinātu augstāk minēto ingredientu kaitīgumu. Apmēram desmit gadus atpakaļ tika publicēts darbs, kurā tika norādīta saikne starp sieviešu krūts vēzi un antiperspirantu izmantošanu, kuru sastāvā ir parabēni. Līdz pat šai dienai zinātne nav ne apstiprinājusi šo saistību, ne noliegusi, tādējādi visiem dodot mieru.
Kas ir labi dabīgajā kosmētikā – tās ražošanai tiek izmantotas vielas, kas ir absolūti bioloģiskas un tas nozīmē, ka cilvēka organismā tās viegli pārvēršas viegli izvadāmos metabolītos. Ar sintētiskām vielām viss ir sarežģītāk: to atrašanās organismā var provocēt diezgan negatīvas sekas, piemēram, alerģiju, bet to uzkrāšanās organismā var veicināt intoksikāciju.
Cena ir pamatota
Ekoloģiskie produkti ir krietni dārgāki par tradicionālajiem. Var likties, ka dabīgas vielas, kas pieejamas izstieptas rokas attālumā, neprasa ne sarežģītus tehnoloģiskus procesus, ne patentētas sastāvdaļas. Tomēr, pēc speciālistu domām, augstajai cenai ir pamatojums. Ekoloģiskajai ražotnei nepieciešami lieli finansiālie ieguldījumi, jo izejvielas, kas iegūtas šādā ceļā, maksā dārgāk, nekā sintētiskās. Daudz grūtāka un piesātinātāka ar aizliegumiem ir pati ražošanas procedūra. Arī sastāvdaļu skaits ir ierobežots un ir sarežģītāk izstrādāt optimālo kosmētiskā līdzekļa formulu. Vienlaikus eksistē arī ekoloģiskā iepakojuma prasības.
Un tomēr, kaut arī dārgāki ir dabīgie produkti, rodas jautājums – cik daudz efektīvāki tie ir par tradicionālajiem?
Vējo šaubas par iespēju iegūt ātru un acīmredzamu rezultātu, kas raksturīgs speciālajai kosmētikai: pretgrumbu un sejas ovālu modelējošais efekts un citi efekti. „Dabīgā, ikdienas kopšanai domātā kosmētika neizjauc ādas aizsargfunkciju, toties ļauj tai atgriezt svaigumu un stingrību”, saka Jeļena Homjak. „Ja runa iet par efektivitāti, kosmētika netiek iedalīta dabīgajā un sintētiskajā. Mūsdienu dabīgās kosmētikas līdzekļi ir mūsdienīgi preparāti, kas ietver ļoti aktīvas, augsti rezultatīva efekta vielas, kas novirzītas konkrētas darbības veikšanai. To sastāvā ir augu ekstrakti, kurus vienlīdz efektīvi izmanto gan kosmetoloģijā, gan medicīnā”.
Pret dabu jūtīgajiem
Tradicionālās kosmētikas ražotāji uzsver, ka viņu preparāti neveicina alerģijas rašanos. Atšķirībā no dabīgajiem produktiem. „Paaugstināto reakciju veicina, nevis dabīgā kosmētika, bet konkrēti augu vai dzīvnieku izcelsmes ingredienti. Nav pilnībā jāatsakās no dabīgās kosmētikas, ja kādam uz kādu no vielām piemīt paaugstināta reakcija. Ir jāizvēlas tie līdzekļi, kuros nav iekļauts konkrētais ingredients.
Lai samazinātu alerģiskās reakcijas rašanās risku, dažās kosmētikas līdzekļu sērijās tiek izmantotas hipoalergēnās aromātiskās kompozīcijas bez ēteriskajām eļļām, jo pamatā tieši tās veicina organisma jūtību.
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Somu speciālisti aicina sievietes samazināt kosmētikas lietošanu. Pēc viņu domām, ķīmiskās vielas, kuras satur skaistuma produkti, tiek cītīgi pār ...
Šoreiz bez vārdiem un liekvārdības. Neatkarīgi no tā vai tu esi māte vai meita, vai tev šobrīd 25, 40 vai 65, ziema aiz l ...
Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...
Mums katrai šodien diena jau saplānota – vieniem baznīca, viesu galds, citiem viesošanās pie draugiem…TV…. Atrodiet brīdi šovakar vai rīt, izslēd ...
Make-up, grims, dekoratīvā kosmētika (tam ir daudz nosaukumu) ir līdzeklis, kurš sievietes rokās varētu būt un ir spēcīgs ierocis, kas tiek pielie ...
Tags: biokosmētika, dabiskā kosmētika, eko kosmētika, kosmētika
Pirms šī raksta pat nebiju iedomājusies, ka eko var arī nebūt eko. Noteikti ņemšu vērā ieteikums nākamreiz, kad pirkšu kādu eko produktu!