Žāvēti augļi – to vērtība un arī kaitīgums
Es nezinu kā tev, bet man ļoti garšo žāvēti augļi. Atceros bērnībā, kad pienāca ābolu ražas laiks, mums, pusaudžiem vienmēr priekšā bija ļoti liela nodarbe – griezt ābolus šķēlītēs un izklāt uz lielām papīra loksnēm žāvēties. Darbs bija apnicīgs, toties ziemā….kas par aromātiskiem kompotiem un ķīseļiem tika vārīti! Un arī tāpat vien – garajos ziemas vakaros, skatoties televizoru, dikti patika pakošļāt žāvētu ābolu šķēlītes…
Tu jau nojaut…šodien parunāsim par žāvētiem augļiem. Izrādās žāvēti augļi saglabā visas svaigo augļu vērtīgās īpašības. Tādējādi mums ir iespēja saņemt vērtīgas vielas ne tikai vasarā, bet visu cauru gadu. Žāvēti augļi ir diezgan koncentrēti produkti, tāpēc tie ir jālieto mēreni.
No žāvētiem augļiem mēs varam iegūt veselīgu, garšīgu augļu kompotu – būs gana, ja tos pārliesi ar verdošu ūdeni un cieši noslēgsi ar vāku – tie kļūst mīksti un tie dāvās mums visas savas vērtīgās barības vielas. Ja tu pievienosi cukuru, tad dabīgā augļu garša zudīs, tāpēc daudz labāk pievienot mazliet medus. Pirms gulētiešanas, lai labāk aizmigtu, ieteicams apēst gaļasmašīnā sasmalcinātus žāvētus augļus vai arī vienkārši – dažas daiviņas vai gabaliņus sakošļāt, dzerot vakara tēju.
Kāpēc žāvēti augļi ir vērtīgi?
Tos ļoti svarīgi lietot, ja ir sirds un asinsvadu slimību saslimšanas, anēmija, tie ļoti labi attīra zarnu traktu. Žāvēti augļi ir maigs diurētiķis, caurejas un pretiekaisuma līdzeklis.
* Žāvētas aprikozes spēcina redzi, palīdz anēmijas gadījumos.
* Rozīnes un žāvētas melnās plūmes labvēlīgi iedarbojas kuņģa slimību gadījumos un paaugstina hemoglobīnu.
* Žāvēti ananāsi, sadedzinot uzkrātos taukus, palīdz samazināt ķermeņa svaru.
* Vīģes uzlabo vairogdziedzera funkciju.
* Žāvētus bumbierus un ābolus biežāk pielieto kompotos un uzlabo veselību nieru un aknu slimību gadījumos, gastrīta un citu kuņģa darbības traucējumu gadījumos.
Protams, žāvēt augļus vislabāk būtu pašiem, jo, žāvējot rūpnieciski, tie tiek apstrādāti ar dažādām ķīmiskām vielām.
Ja esi iegādājusies žāvētus augļus veikalā, rūpīgi tos izskalo karstā ūdenī, pārmīci ar rokām un tad vēlreiz noskalo aukstā tekošā ūdenī. Lai veiktu papildus dezinfekciju, rūpnieciski žāvētos augļus uz kādu brīdi ieteicams iemest skābā pienā (es gan tā neesmu darījusi, bet šo kaut kur izlasīju). Bet… lai vai kā mēs tos nemazgātu, no ķīmiskām vielām tos atbrīvosim tikai daļēji.
Žāvētu augļu kaitīgums
Galvenais iemesls kāpēc žāvēti augļi varētu būt kaitīgi ir šī ķīmiskā apstrāde. Ar ko tad šie augļi tiek apstrādāti?
Sēra dioksīda gāze vai sēra fumigācija.
Ar to apstrādā tamdēļ, lai žāvētie augļi ilgu laiku nebojātos. Visbiežāk šādi tiek apstrādātas aprikozes un rozīnes.
E220 vai sēra dioksīds.
Šo toksisko neorganisko savienojumu izmanto, lai saglabātu sākotnējo žāvēto augļu krāsu, nogalinātu baktērijas un augļus padarītu neēdamus kukaiņiem. Nonākot organismā, šī gāze kairina mūsu gremošanas sistēmas gļotādu.
Kā žāvētos augļus izvēlēties?
1) augļiem jābūt veseliem.
2) Starp tiem nebūtu jāpavīd pelējuma un puves pazīmēm.
3) Ja žāvētie augļi no ārpuses izskatās spīdīgi, it kā taukaini, tas nozīmē, ka tiem ir pievienots glicerīns vai nezināmas izcelsmes taukviela. Tāpēc šādus augļus labāk neiegādāties.
4) Ja žāvētie augļi ir saglabājuši savu sākotnējo krāsu vai kļuvuši vēl spilgtāki – tā ir acīmredzama norāde par ķīmiskās apstrādes izmantošanu! Žāvēti augļi, kas ir žāvēti dabiskā veidā, vienmēr kļūst pelēkāki un tumšāki!
Un nobeigumā tev pievienošu ļoti labu 4 min.video ( krievu val.) par to kā pareizi izvēlēties un uzglabāt žāvētus augļus:
Uz tikšanos tepatās,
Aija
Interesanti raksti :
Kad runa ir par pareizu uzturu vai diētām, gandrīz vienmēr tiek apgalvots, ka ēst daudz saldumus - tas ir slikti. Un patiešām, mūsu orga ...
Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...
Daudzas sievietes, kas lasa šo blogu un manas vēstules ar jaunumiem, noteikti šad tad ir pamanījušas,ka es pieminu Saldus katoļu baznīcu u ...
Mums katrai šodien diena jau saplānota – vieniem baznīca, viesu galds, citiem viesošanās pie draugiem…TV…. Atrodiet brīdi šovakar vai rīt, izslēd ...
Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...
Tags: veselības profilakse, žāvēti augļi, žāvētu augļu vērtība un kautīgums
Ko citi saka: