Veselīgs ēdiens pēc 40, pēc 50

Sievietes pēc 40 sāk ievērot, ka uzturēt savu formu ir kļuvis grūtāk, nekā tas bija jaunībā.  Mēs cenšamies ievērot diētas, šad tad kāda no mums cenšas sarīkot sev ārstniecisko badošanos. Mēs cenšamies, it kā, vairāk kustēties un nodarboties ar  pieejamiem sporta veidiem, bet liekais svars nekādi nevēlas no mums atkāpties.

Kas tad īsti notiek un kāpēc?

Daudz ko var paskaidrot ar to, ka jau pēc 30 mūsu organisma vielu maiņa kļūst lēnāka. Lai padarītu to, kas ikdienā darāms, mums vairs nav nepieciešams tik daudz enerģijas cik agrāk, bet mūsu ēdienkarte, izvēlētie produkti ir tie paši, kurus lietojām līdz šim un pie kuriem pieradām  agrāk, jaunībā. Līdz ar to mēs uzņemam tādas pašas kaloritātes uzturu.

Vecumā pēc 30 un, vēl jo vairāk, pēc 40, daudzu sieviešu ikdienas enerģijas patēriņš samazinās. Īpaši tas attiecas uz tām sievietēm, kas dienu pavada ofisā, bet, atnākot mājās, atlikušo dienas daļu pavada darot mājas saimnieciskos darbus un neizejot laukā līdz pašam rītam. Līdz ar to ir skaidri redzams, ka kustību daudzums, salīdzinot ar jaunības gadiem, ir strauji samazinājies, jo jaunībā mūsu dienas gaitā tika iekļauta gan dalība sabiedriskajā dzīvē,  gan tikšanās ar draugiem, diskotēkas, sporta sacensības, izbraucieni, tātad sapņi, plāni, enerģija.

Mēs pašas kļūstam kūtrākas.  Mierīgāks kļūst mūsu prāts ( to mēs pašas nomierinām ), nav enerģijas ne mūsu kustībās, ne domās. Pie tam  tās, kas to vien gaidījušas: kad pienāks TIE gadi, kad varēs mierīgi „uzelpot”, ne par ko nesatraucoties un mierīgi dzīvot, peldot „pa straumei”, lai nav pārsteigtas, ka ar katru gadu kļūst apaļīgākas…Jūs pašas gan ar savām domām, gan vēlmēm, gan kustībām liekat savam organismam pielāgoties, līdz pašai pēdējai šūnai, domai par to, ka nekā lai viņš negaida, “pārsteigumu” nebūs un, tātad, ir laiks nomierināties un ieritināties „ siltā segā”…. Jūs domājat, ka sieviete vispirms kļūst apaļīga un TAD palēlinās viņas dzīves ritms, vielu maiņa, gaita un domas??? Nē, jūs kļūdaties! VISPIRMS jūs liekat visam sevī nomierināties: savām domām, organismam,  jūsu gaitai, kustībām un re – ir klāt pirmais liekais kg!

Tad ar ko, tomēr, varētu sākt? Kā jau teicu, vispirms sapuriniet savas domas – tātad katru organisma šūniņu…Un tagad parunāsim par to, ko vēl varētu mainīt un jau ar rītdienu.

Ēdienkarte pēc 40

Brokastis.Tajās būtu jāiekļauj produkti, kas spējīgi ne tikai piesātināt, bet arī uzlabot mūsu garastāvokli! Psihologi šo mūsu vecumu uzskata par krīzes vecumu un iesaka palielināt to produktu lietošanu, kas mūs var pasargāt no depresijas un garastāvokļa maiņām. Serotonīns ir laba garastāvokļa hormons un ir produkti, kuri to satur.

No augļiem iesakāmi ir banāni, bet no biezputrām – auzu pārslas  ar riekstiem, labāk mandelēm. Ja jūs iemīlēsiet šādas brokastis, tad tas labumu nesīs ne tikai psiholoģiskā plāksnē, bet uzlabos arī jūsu sirdsdarbību un asinsvadu stāvokli. Šie  nebūs vienīgie brokastu ieteikumi – mēs par to runāsim, rakstīsim un apmainīsimies pieredzē vēl un vēl, bet šis ir viens no variantiem, ko varat izmēģināt jau rīt no rīta.

Laiks  vecumā pēc 40  tiek uzskatīts par dzīves periodu, kad palielinās risks saslimt ar hroniskām slimībām, tai skaitā onkoloģiskām ( par to kāpēc tas tā notiek parunāsim citreiz ). Tas ir jāņem vērā, kad izvēlamies tos produktus, ko lietojam katru dienu. Kaut nedaudz pasargāt asinsvadus un aizsargāt savu organismu no vēža saslimšanas palīdzēs produkti, kas satur vitamīnus un antioksidantus: spilgti augļi un dārzeņi, ogas, pākšveidīgie, avokado, tomāti, svaigi zaļumi… Tikai neesat naivas – ja lielāko  šo produktu daļu pirksiet lielveikalos, tas noteikti negarantēs to, ko minēju augstāk. Tāpēc meklējiet sīktirgotājus,  ekoproduktu veikaliņus ( tie šobrīd noteikti ir katrā pilsētā ), privāto saimniecību veikaliņus un to tirgus vietas ( pirms tam gan painteresējieties ar kādām metodēm šīs saimniecības audzē šos dārzeņus un augļus ), ejiet pie citu cilvēku  ieteiktiem un jau atzītiem privāttirgotājiem tirgū. Tas neradīs nekādus sarežģījumus – vienkārši vajag laiku, lai atrastu SAVUS produktu pārdevējus, piegādātājus un dzīves ritms ieies tajās pašās sliedēs atkal. Neesiet slinkas – tas ir svarīgi jūsu un ģimenes veselībai!

Ejam tālāk! Par pusdienām, kurās ir trekna gaļa, cepti kartupeļi, kūkas un tortītes gabaliņš labāk aizmirst un uz visiem laikiem. Ja, tomēr, ļoti gribās, tad to atļaujaties svētkos, bet nākamo dienu noteikti nozīmējiet sev kā atelpas dienu.

Vecumā pēc 40 palēlinās arī mūsu vielu maiņas sistēmas darbība. Tāpēc, ja jūs mājās atgriežaties vēlu, tad vakariņojat un pēc  tam diezgan ātri ejat gulēt – problēmas jums ir gandrīz nodrošinātas! Labākajā gadījumā jūs slikti gulēsiet, bet sliktākajā – iegūsiet sev kuņģa un zarnu trakta problēmas. Lai šo situāciju atrisinātu, būs jāpārkārto sava ikdiena tā, ka darbā jūs ēdat launagu. Neļaujiet sevi, savu veselību pakļaut  svešu cilvēku ietekmei ( es domāju par tām darba vietām, par apstākļiem, kuros  īpaši un ilgi jālūdz iespēju aiziet  pat uz tualeti, nemaz nerunājot par iespēju ieēst… ) – ja nespējat iekārtot savu  dzīvi, veselības uzturēšanu tā, kā JUMS tas nepieciešams, meklējiet iespēju to izdarīt jebkurā gadījumā: mainiet ikdienas ritmu, režīmu, darbu,  darba grafiku, ieradumus – vienalga ko, tikai nepakārtojiet savu ikdienu tā, lai jūsu veselība kļūtu ar katru gadu sliktāka. Tas NAV to vērts!

Savu līdzņemamo sviestmaizi jūs varat  pagatavot no graudu maizes ar sieru un āboliem, piemēram. Tā jūs stimulēsiet sava zarnu trakta darbību un savam organismam iedosiet arī vitamīnus un minerālus.

Savukārt, ja no darba atnākat vēlu, jūs varat apēst mazkaloriju vakariņas, piemēram: zivs ēdienu. Zivī kaloriju ir maz, toties tajā ir fosfors un Omega3 ( tā runā dietologi un ārsti…bet par Omega 3 esamību vai NEesamību ceptā zivī parunāsim citreiz).

Sievietes ēdienkarte pēc 50

Tiek uzskatīts, ka vecumā pēc 50 mūsu skelets sāk zaudēt savas spējas, samazinās kaulu masa, nespēcīgākas kļūst locītavas un pēc tam  sākas – artrīts, artroze un citas kaulu problēmas…  Jā, tā tas arī notiek! Vai jums neliekas, ka tas ir par daudz? Vai tiešām sanāk, ka dzīve pēc 50 ir jau beigusies jeb iet uz galu?

Tā nu gluži nav, bet IR un BŪS jāsāk domāt ko ar to visu darīt, kā uzlabot situāciju vai uzturēt, parūpēties par savu veselību laicīgi. Respektīvi, ļoti saasinās tēma: veselības profilakse!

Ja negribat uz sevi attiecināt to, ko tikko lasījāt, jums BŪS jāmaina priekšstati par to, kuram tad ir japarūpējas par jūsu veselības profilaksi ( tātad ne jau tikai jūsu ģimenes ārstam ) un jāizmet no galvas  mīts, kas visapkārt tiek popularizēts, par to, ka ir gana ar to vien, ja lietojat daudz dārzeņus, augļus, sojas produktus, zivis utt. Pirmkārt, pasakiet sev ( tūlīt pat! )  un arī man atklāti: par cik daudz vairāk jūs esat sākusi ( ja esat vispār sākusi… ) lietot dārzeņus un augļus, kad jums tuvojās 40 gadu slieksnis? Un otrs jautājums: jūs tiešām vēl joprojām ticat tam, ka jūsu pirktie dārzeņi un augļi  nodrošina visu organismam nepieciešamo? Ir vēl viena, sliktāka ziņa attiecībā uz šo produktu kategoriju, īpaši, ja tos pērkat lielveikalos, bet par to citreiz…

Bet vispirms, kaut nedaudz, palieliniet kalcija uzņemšanu brokastīs – ēdiet svaigu biezpienu, ne treknu sieru, jogurtus ( bet ne visus ), paniņas, riekstus, brokoļus, lapu kāpostus,  kāļus, sardīnes, lasi… Samaziniet sāls daudzumu ēdienu pagatavošanā un vispār mēģiniet vairs nelietot  ļoti sālītus ēdienus – tas nav priekš jums. Sāls veicina kalcija izvadīšanu no organisma – tas burtiski tiek izskalots no jūsu kauliem! Starp citu, to veicina arī kofeīns. Tā, ka kafijas lietošana arī būs strauji jāsamazina. Dzeriet tēju. Lietojiet medu.

Savas pusdienas jums jāieplāno tā, lai jūs varētu saņemt pēc iespējas vairāk polinepiesātinātās taukskābes un proteīnus. Tas normalizēs sirds darbību, saglabās jūsu koncentrēšanās spēju un uzturēs muskuļu tonusu. Muskuļu masas būvmateriāli ir dabīgā gaļa, jūras produkti, pākšaugi.  Dzīvnieku taukus labāk ierobežojiet.

Kas attiecas uz vakariņām, tad priekšroka būs jādod dārzeņiem un augļiem. Un vēlams tos lietot neapstrādātus, svaigus vai novārītus vai sautētus uz lēnas uguns, pēc iespējas mazāk sālot. Kāposti, zaļumi, pupiņas palīdzēs saglabāt jūsu figūru un palēlinās grumbiņu rašanos.

Patiesībā viss, kas tika minēts augstāk, gan  attiecībā uz ēdienkarti, gan uz visu pārējo būtu jāievēro jau no pirmajiem dzīves gadiem. Katram cilvēkam. Tikai, diemžēl, cilvēks ir būtne, kas sāk ” pīkstēt”  un DZIRDĒT tikai tad, kad jau ir ļoti sāpīgi un, patiesībā, bieži vien par vēlu…

Uz tikšanos tepatās,

Aija


Interesanti raksti :

  • Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka dzīves procesa un skābekļa patēriņa rezultātā cilvēka organismā veidojas īpašas molekulas, kuru nosaukums ir brīvi ...

  • Žurnāls Forbes ir publicējis 2010.gada visaugstāk apmaksāto Holivudas aktrišu sarakstu un pārsvaru gūst „labākā vecuma” pārstāves! Sandra Bullo ...

  • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

  • Sākot ar šī gada 23.oktobri Ja arī tu esi nolēmusi un arī apņēmusies līdz Ziemassvētkiem notievēt un nevis ar drastiskām metodēm un diētām, be ...

  • Sastāvdaļas: Puķukāpota galviņa Saulespuķu sēkliņas Olīveļļa Sāls, maltie pipari Šie, manuprāt, ir visātrāk un vienkāršāk pagatavojam ...

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata