Orhidejas iesācējiem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA         Orhidejas no citām puķēm atšķiras ar valdzinošu skaistumu, fantastisku ziedu formu un krāsu dažādību un neparasti kaprīzu, sarežģīti kopjamu puķu reputāciju. Pēdējais gan nav taisnība, ja katram orhideju veidam tiek radīti dzīves apstākļi, kas ir raksturīgi dabā. Ja tev nav tropu siltumnīcas, neskumsti.

Daudzas orhidejas labi iedzīvosies arī uz tavas istabas palodzes.

Orchidaceae – viens no visizplatītākajiem orhideju veidiem, kas ir sastopams jebkurā planētas daļā, izņemot Antarktīdu. Eksistē tūkstošiem orhideju veidu un vairāk nekā simtiem tūkstošu dabisko un mākslīgo to hibrīdu, kuriem ir dažādas formas, krāsas un izmēri. Lielākajai orhideju daļai dzimtene ir džungļi un dzīvot tās ir spējīgas ļoti ilgi.

Speciālisti orhidejas iedala 3 grupās: sauszemes, epifītiskajās un saprofītiskajās orhidejās.

Epifīti jeb gaisa orhidejas ir visizplatītākā orhideju grupa. Tās dzīvo uz kokiem vai citiem augiem, augšanai nepieciešamās vērtīgās vielas iegūstot no lietus ietekmē sadalījušās koksnes, bet no gaisa iegūstot mitrumu. Tas viss tiek sadabūts pateicoties attīstītajām orhideju gaisa saknēm.

Orhidejām-saprofītiem (vismazākajai orhideju grupai) nav hlorofila un tās pārtiek no citu augu vai dzīvnieku organiskām atliekām. Tām nav zaļu lapu un šīs orhidejas interesē tikai rafinētajiem orhideju kolekcionāriem.

Kā sākt orhideju kolekcionēšanu

Vispirms nosaki kādi tavā mājā ir apstākļi: vai ir saulainas vai noēnotas palodzes un istabas, balkons vai lodžija, siltumnīcas un lapenes, dārzs, kur orhidejas var pavadīt vasaru un to, kāds ir telpu mitruma līmenis un gaisa temperatūra ziemā. Atkarībā no šiem apstākļiem ir jāizvēlas orhidejas.

Cattleya, Dendrobium, Oncidium un Vanda orhideju šķirnes mīl spilgtu gaismu (bet ne tiešos saules starus). Tām patiks rietumu vai austrumu palodzes un arī dienvidu palodzes, ja vien uz tām ir izkliedēta saules gaisma.

Cattleya orhidejas (2)Cattleya orhidejas (5)Cattleya orhidejasCattleya orhidejas (3)

Miltonia, Odontoglossum un Cymbidium šķirnes mīl mazāk spilgtu gaismu (tiešos saules starus necieš). Šīm orhidejām ideālas ir vietas, kurās gaisma ir tikai pusdienas garumā.

Miltonia orhidejas (2)Miltonia orhidejasMiltonia orhidejas (4)Odontoglossum orhidejas

Phalaenopsis vai Paphiopedilum priekšroku dod izkliedētai, nespilgtai gaismai. Šīm orhidejām patīk apgaismotas telpas, bet ir nedaudz attālinātas no logiem un tiešajiem gaismas avotiem.

Paphiopedilum orhidejas (2)Paphiopedilum orhidejas (3)Paphiopedilum orhidejasPhalaenopsis  orhidejasPhalaenopsis orhideja

Visvieglāk aprūpējamās un vispateicīgākās orhidejas tradicionāli tiek uzskatītas Phalaenopsis un Dendrobium.

Phalaenopsis zied vairākus mēnešus pēc kārtas, dažreiz 2x gadā. Bet ir jāatceras, ka abām šīm orhideju grupām ir simtiem šķirņu, tāpēc galīgo izvēli būs jāveic saskaņā ar ziedu audzētavas darbinieku ieteikumiem vai pārdevēju rekomendācijām, kas izlasāmas uz iepakojuma.

Šķirņu orhidejas parasti ir nedaudz lētākas par hibrīdiem, toties hibrīdi ir izturīgāki pret apkārtējās vides klimatiskajam izmaiņām, vieglāk kopjami un daudz labprātāk un biežāk zied mājas apstākļos.

Kā iegādāties orhidejas

ka pirkt orhidejasVispareizāk orhidejas pirkt specializētajās audzētavās. Tajās orhidejas aug ievērojot visus noteikumus un no darbiniekiem var iegūt visu informāciju par orhideju veidu, šķirni un priekšrocībām.

Ja šādas orhideju audzētavas tuvumā nav, ej uz vienkāršu ziedu veikalu, bet šajā procesā būs nepieciešama lielāka tava līdzdalība. Turpmāk runāsim par orhidejām, kas iegādātas veikalā.

Iegādājies tikai ziedošas orhidejas – tā tu zināsi tās krāsu, ziedu formu un sapratīsi, cik spēcīgs ir augs un cik ilgi tas atradās veikalā.

Iesācējiem nerekomendē iegādāties jau noziedējušas orhidejas, kaut arī tām vienmēr ir atlaides. Ziedošu orhideju ziedlapiņām jābūt svaigām, spilgtām un stingrām, veselīgām spilgti zaļām vai sarkanīgi zaļām lapām bez brūniem vai sausiem plankumiem, dzeltenīguma vai vītuma un saknēm ir jābūt bāli-zaļām, gaļīgām un cietām (to var pārbaudīt tikai orhidejām, kuras ir caurspīdīgos podiņos vai šķirnēm, kuras sakņojas ārpus podiņa).

Palūdz, lai tavu orhideju iepako tā, lai ceļā mājup tai nebūtu jācieš no ekstremāliem laika apstākļiem.

Mājās, ja tas ir iespējams, akurāti izvelc orhideju no podiņa un izpēti tās sakņu sistēmu un substrātu. Pārkaltušu substrātu nepieciešams kārtīgi saliet ar ūdeni. Lai jaunajai orhidejai palīdzētu pārciest aklimatizāciju, uz pāris dienām novieto to ēnainā vietā ar labu gaisa ventilāciju. Kad augs ir atkopies, novieto to viņa turpmākajā atrašanās vietā.

P.s. Turpinājums par orhidejām sekos.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 

Tags: ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
  • Inese

    Labvakar!Mana orhideja dzen laukā jaunus dzinumus ar visam saknēm un lapam pa stumbru,kur būtu jādzen lauka ziedi.!Kā man rīkoties?

     
     
     
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata