Noderīgi padomi kā paplašināt mazu dārzu

 

Maza_darza_ierikosana (3)Ko darīt, ja dārzs ir pavisam neliels, bet iestādīt gribas pa druskai un no visa kā? Izrādās variantu ir daudz un 3 simtdaļu īpašniekam nav ko uztraukties – vietas pietiks gan spilgtai ziedu dobei, gan dārzeņiem.

Sablīvējam stādījumus.

Daudzi dārzeņi nogatavojas jau vasaras pirmajā pusē un šī īpatnība ļauj lietderīgi izmantot stādījumu sablīvēšanas ideju.

Piemēram, sīpolus un ķiplokus var stādīt starp zemenēm, bet kāpostus kartupeļu vagu ejās. Tomātus var stādīt blakus upeņu krūmiem – tā tos būs ērtāk piesiet, bet paši ogu krūmi necietīs no kaitēkļiem, jo ir konstatēts, ka tomātos esošie fitoncīdi atbaida kaitīgos kukaiņus.

Maza_darza_ierikosana (13)

Konstruējam lapeni vai pergolu augiem, kas vijās.

Tā ir iespējams audzēt ķirbjus, luffu, pudeļķirbi, melones un jebkurus citus vīteņaugus. Pergolu var izveidot kā arku, bet noteikti ar stabilu pamatu un apmēram 2 m augstumā. Kad aizmetīsies augļi, tos jāievieto tādos kā tīkliņmaisiņos, kuri jāuzkarina uz nagliņām, kas iedzītas pergolā.

Lagenaria3-520x693Maza_darza_ierikosana (24)

Šādi, protams, nedrīkst stādīt lielos ķirbjus, jo tādu smagumu pergola neizturēs.

Vijīgajām lielajām pupiņām var izveidot pavisam vienkāršas konstrukcijas: pupiņas stāda apkārt augļu kokam no dienvidu puses, visapkārt iespraužot apmēram 2 m garus vītolu vai lazdu zarus. Kad pupiņas apvīsies ap tiem līdz pat to galotnēm, pēc tam tās sāks vīties pa koku zariem. Lai novāktu ražu, būs pie koka jāpieliek kāpnītes un jāpavelk vītne lejā.

Apvienojam vienuviet augstos un vijīgos augus.

Klasisks variants: gurķi + pupiņas + kukurūza. Ķirbjus kukurūza diez vai izturēs, tāpēc labāk neeksperimentēt.

Maza_darza_ierikosana (15)

Kukurūza ne tikai sniedz labu atbalstu, bet arī aizsargā augus no vēja un karstuma.

4. Veidojam daudzlīmeņu vagas.

Šajā gadījumā vērts mācīties no Ķīnas zemniekiem – viņiem izdodas iegūt divkāršu siltumnīcas zemeņu ražu. Un viss tikai tāpēc, ka bez parastās augu audzēšanas pieejas uz zemes, tiek veidotas arī gaisā karājošās vagas. Līdz ar to nogatavojušās ogas vākt ir ļoti ērti – tās no vagas nokarājas uz leju un vienmēr ir tīras.

Maza_darza_ierikosana (17)

Zemenes var audzēt arī tādā kā kolonnā. Kolonna tiek piepildīta ar barojošu augsni un visā tās augstumā tiek izdurti caurumi, kuros iestāda stādiņus.

Maza_darza_ierikosana (43)

Tam gan ir viens mīnuss – neapkurināmā siltumnīcā ziemā stādiņi izsals, tāpēc katru pavasari nāksies stādīt jaunus viengadīgus stādiņus.

Maisus-vagas ir viegli pašūt pašai – tamdēļ var izmantot polipropilēna maisu. Piepildi to ar auglīgu zemi un iešuj atveres-kabatiņas.

Maza_darza_ierikosana (18)Maza_darza_ierikosana (25)

Vēl viens mīnuss – šādas vadziņas jālaista biežāk nekā parastās un būs jāparūpējas arī par labu drenāžu.

Maza_darza_ierikosana (9)Maza_darza_ierikosana (29)

Augstu daudzlīmeņu jeb daudzpakāpju vagu var pagatavot, vienu uz otras uzliekot koka kastes-rāmīšus.

Maza_darza_ierikosana (37)Maza_darza_ierikosana (39)Maza_darza_ierikosana (19)

Izmantojam nederīgās mucas un podus.

Mucu piepildām slāņiem: zarus un mizas – tad zemi – izravētās nezāles vai sienu – atkal zemi – tad kompostu. Šādās mucās audzē agrīnos gurķīšus, jo tos ir ļoti ērti pēc siltumnīcas principa pārklāt ar agroplēvi.

Maza_darza_ierikosana (5)Maza_darza_ierikosana (28)

Laistīšana būs vajadzīga biežāka. Noteikti mucas sienās jāizveido caurumi, lai caur tiem varētu iztecēt liekais lietus ūdens.

Maza_darza_ierikosana (21)Maza_darza_ierikosana (8)

Tā var iegūt labu ražu un vienlaicīgi arī labu kompostu jaunajai nākamā gada sezonai.

Garšaugu un skaistu dārzeņu dobe.

Izrādās skaistu dobi var izveidot ne tikai no puķēm, bet arī no pareizi piemeklētiem zaļumiem un dārzeņiem. Tā, piemēram, rīkojas francūži. Viņi vagas veido no dažādiem salātiem un garšaugiem – sarkanajiem un zaļajiem, dekoratīvajiem kāpostiem, bazilika, majorāna un pētersīļiem.

Maza_darza_ierikosana (34)Maza_darza_ierikosana (40)Maza_darza_ierikosana (7)

Dārzeņus audzējam konteineros.

Dažādus šādus konteinerus var novietot uz terases, apkārt mājai, uz asfalta un gar celiņiem. Šajā gadījumā būs jāparūpējas par labu drenāžu un regulāru laistīšanu.

PUB0009083

Nedaudz fantāzijas, čaklas rokas un dārzs var iegūt vēl dažas simtdaļas klāt! Lai izdodas!

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Ja tavā skapī ir melna bītlene – tu esi vinnētāja. Bet zini arī to, ka tu praktiski nekad vairs nevarēsi pateikt, ka tev nav ko uzvilkt mugurā, ...

 •   Mēteļi, kas izskatās tā, it kā būtu adīti no mohēras vai angoras dzijas, bet patiesībā ir austi no auduma, kuram pievienota mohēra vai ang ...

 •   Lai paļāvība, miers un prieks mājo mūsu dvēselē!   

 •   Cik daudz skaistu vārdu, pateicību, stāstu un notikumu aprakstu PĒC šīs dienas mēs esam šajos trijos mēnešos saņēmušas! Paldies jums visas ...

 •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

 

Tags: , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata