Kas ir koučings

Šodien tev pastāstīšu par vēl vienu stereotipu Latvijas sabiedrības ( ne visas, protams ) vidū – nespēju pieņemt koučinga ideju. Koučings – vēl viena sfēra, ap kuru Latvijā šodien virmo diskusijas  un redzami smīni. Un ir sabiedrības daļa, kas to jau veiksmīgi izmanto un sen, kamēr citi smīn un spriež par šī pakalpojuma un iespējas izmantošanu.

Šis vārds Latvijā ir kļuvis moderns, kļūst dzirdams arvien biežāk, bet vēl neizprasts. Un atkal – stereotipu dēļ.

Iedomājies? Šī joma kā profesija sāka formēties jau pagājušā gadsimta 70 – 80. gados. Tātad jau 30-40 gadus atpakaļ !  Kad MĒS dzimām!

Ja tu uzskati, ka esi sasniegusi dzīvē visu, ko esi plānojusi un uz ko esi tiekusies, tad nav jātērē laiks un jālasa šis raksts. Tev nebūs interesanti. Bet, ja katru dienu tavā priekšā rodas jauni uzdevumi un tu meklē jaunas, neparastas iespējas un to risinājumus un, ja tieši šobrīd tu iekaro savu galveno dzīves virsotni vai gatavojies to tikai darīt – turpini lasīt!

Vai šādi jautājumi, par mērķiem var pastāvēt 40 – 60 gadīgas sievietes dzīvē? Tad man ir pretjautājums:kāpēc gan ne un kad tad vēl, ja ne tad, kad tu savu sievietes galveno sūtību – bērnu izaudzināšanu esi paveikusi un vari pievērsties arī citiem savas dzīves mērķiem…ja vien tev tie vispār ir.

Koučings būs vērtīgs un dos rezultātu tikai tad, ja tu pēc kaut kā tiecies, vēlies vairāk nekā tev ir šobrīd un  nav svarīgi: vai tas ir bizness, attiecības ar cilvēkiem, personīgā dzīve vai tava iekšējā pasaule.

Un tagad nedaudz sīkāk – kas tad ir koučings?

Koučings – mērķtiecīgas partnerattiecības starp klientu un kouču, kas vērstas uz klienta konkrēta mērķa sasniegšanai.

No angļu valodas coaching – treniņš vai kopīgs sasniegums.

Pirmais un svarīgākais koučinga princips – katram cilvēkam ir viss nepieciešamais, lai būtu veiksmīgs visās dzīves sfērās.

Kouča  nozīme jeb loma

Iedomājies, ka viss šādās attiecībās koncentrēts uz tevi – uz to, ko TU vēlies sasniegt! Šī procesa attiecībās ir tieši tā! Tu kouča personā iegūsti it kā stūrmani, kas ved tevi uz priekšu, palīdz izvēlēties virzienu un pieturēties pie izvēlētā kursa! Viņš, pirmkārt, ir profesionālis, kas tevi pieņem un uztver tādu kāda esi. Kurš ir gatavs tev stādīt priekšā tehnoloģijas, strukturējumu, lai maksimāli efektīvi un pēc iespējas īsākos termiņos tu varētu sasniegt vēlamo rezultātu.

Ko koučs dara:

 • Uztver un pieņem klientu tādu kāds tas ir;
 • Izrāda patiesu interesi par klientu;
 • Orientējas uz nākotni;
 • Piedāvā efektīvas uzdevumu atrisināšanas metodes;
 • Palīdz pārvarēt psiholoģiskus blokus;
 • Sniedz informāciju.

Ko koučs nedara:

 • Neuzspiež savu skatījumu un viedokli;
 • Nesniedz interpretācijas;
 • Neiestrēgst pagātnē;
 • Nenodarbojas ar problēmu analīzi;
 • Nesniedz vērtējumu;
 • Necenšas dominēt.

Kā darbojas koučings?

Koučings ir pragmatisks process, mērķēts uz konkrēta, sataustāma rezultāta sasniegšanu.

Pirmajā, iepazīšanās sesijā klients un koučs formulē nākamās, kopīgās sadarbības galveno mērķi. Tas procesa laikā var transformēties, bet tas vienmēr var notikt tikai vienā virzienā – lai klients sasniegtu kaut ko vēl spilgtāku un  nozīmīgāku, nekā bija ieplānots.

Iepazīšanās sesijas laikā ( tikšanās vienmēr ilgst  apm. 35-40 min. )  abas puses slēdz līgumu uz noteiktu laika periodu. Tas var būt 1 mēnesis, 6 mēneši vai cits laika sprīdis. Šai laika periodā koučs pavada klientu ceļā uz mērķa sasniegšanu. Kā tas notiek? Darbs notiek tiekoties, sarunājoties pa telefonu utt. Tikšanās laikā koučs izmanto dažādu tehniku, motivē klientu, kas soli pa solim viņu virza uz priekšu un notiek: mērķa formulēšana – plānošana – ieviešana darbībā un dzīvē.

Pa to starpu pastāv:

 • fokusējoši jautājumi;
 • „prāta vētras”;
 • dzīves balansa analīze;
 • stratēģijas radošums un daudz kas cits.

Lai sadarbība būtu maksimāli efektīva, koučs dod mājas uzdevumus un var tev iedot aizpildīt kaut kādas formas – lai paaugstinātu šī procesa efektivitāti. Starp sesijām saikni var uzturēt arī ar e-mailu palīdzību. Punktualitāte – tas ir vēl viens no sadarbības obligātajiem aspektiem: visas tikšanās notiek precīzi laikā un beidzas precīzi laikā.

Šīs sadarbības laikā ap un ar klientu notiek ļoti daudzas izmaiņas: negaidot atklājas jaunas iespējas, parādās jauni piedāvājumi, mainās apkārtējie cilvēki un arī apstākļi.  Bet tam visam ir loģisks skaidrojums – tu radi enerģiju, ko redz ( sauc to kā vēlies ) Dievs, tavi eņģeli, apkārtējie, Visums… Tu ar savu jauno, pozitīvo un radošo attieksmi pret dzīvi sāc pievilkt sev labvēlīgus apstākļus, kas notiek vienmēr, kad rīkojas mērķtiecīgi, neatlaidīgi, pozitīvi, ar ticību sev, citiem un Dievam.

Koučings ir arī process, kas māca cilvēkam jaunu attieksmi pret dzīvi! Jārēķinās, ka šai procesā var būt gan veiksmes, gan neveiksmes. Var gadīties “klusuma brīži” un kritumi. Var likties, ka nemaz nav tik vienkārši un ātri, kā gribētos, bet TIEŠI tāpēc šādos brīžos koučs ir visvērtīgākais cilvēks, kas var būt tev blakus – viņš zina, ka tā var notikt, viņš zina par šiem „zemūdens akmeņiem”, viņš palīdz veiksmīgi tikt ar to galā. Lietišķi, bez liekām emocijām…atšķirībā no situācijām, kad šādos momentos tev blakus, kā padomdevējs būtu vīrs vai draudzene, kuri spētu tik vien, kā tevi pažēlot un piekrist tam, ka dzīve ir netaisnīga un, ka tā gadās.

Tikai nesaki , ka šādi cilvēki – kouči mums nav vajadzīgi.

Tie ir vajadzīgi jebkurā valstī, kurā dzīvo cilvēki, kas nav „miruši”, kuriem ir mērķi, kas nav „miruši” un, kas nav aizmirsuši, ka uz šīs zemes atrodas ne tikai tamdēļ, lai dzemdētu, ēstu un nodzīvotu dzīvi nost, bet, lai atstātu aiz sevis vērtības un kaut ko tādu, kas noderīgs būs viņu pašu radītajiem pēcnācējiem.

Koučs ir cilvēks, kas tev palīdzēs piepildīt to, ko esi iecerējusi, bet baidies realizēt. Ko esi sen gribējusi paveikt vai sasniegt, bet baidies no kļūdām.

Tieši tagad tev tas būtu visvairāk nepieciešams.

Ja vien tev to vajag, ja vien tavi sapņi vēl nav „miruši”.

( Informāciju par iespēju atrast savu kouču vari sameklēt google, izmantojot atslēgas vārdus: koučings, koučinga pakalpojumi ).

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

 • Ne jau tāpēc, ka man būtu iestājies nostaļģijas periods un arī ne tāpēc, ka man drīz, pēc pāris gadiem, 50. Vienkārši nesen es lasīju grāmatu, ku ...

 • Sākot ar šī gada 23.oktobri Ja arī tu esi nolēmusi un arī apņēmusies līdz Ziemassvētkiem notievēt un nevis ar drastiskām metodēm un diētām, be ...

 • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

 • Sastāvdaļas: Puķukāpota galviņa Saulespuķu sēkliņas Olīveļļa Sāls, maltie pipari Šie, manuprāt, ir visātrāk un vienkāršāk pagatavojam ...

 • Žurnāls Forbes ir publicējis 2010.gada visaugstāk apmaksāto Holivudas aktrišu sarakstu un pārsvaru gūst „labākā vecuma” pārstāves! Sandra Bullo ...

 

Tags: , , ,

Atbildes pavisam: 1

Man ir ko teikt »

 
 • Monc

  Super raksts un beidzot izsmeljosa informacija! Iesaku!

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata