Kā kaļķosim augļu un citus dārza kokus

ka_kalkot_kocinus_darzaRadīsim pavasara sajūtu dārzā – ‘’ieģērbsim’’ kokus baltos uzvalkos! Vai citiem vārdiem – kaļķosim!

Kāpēc vajadzētu kaļķot?

Pirmā pazīme par to, ka nepieciešama kaļķošana ir plaisu parādīšanās saules pusē. Bet plaisas parādās, jo ziemas beigās strauju temperatūras svārstību ietekmē miza var atlobīties no koksnes un pārplīst stumbra garenvirzienā. Ja atlobījusies miza lielām sloksnēm, tad ar vienu kaļķošanu būs par maz, tad tā nekavējoties cieši jāpiesien pie stumbra, lai nodrošinātu kontaktu. Plīsušā vieta jānoziež ar brūču ziedi (piemēram, lerānu vai potvasku), kas veicinās brūces veiksmīgu saaugšanu.

Ko vajadzētu kaļķot?

Kaļķošana nepieciešama visiem augļu kokiem (īpaši jaunākiem par 5 gadiem) un arī daudzām dekoratīvo koku sugām. Svarīgi parūpēties tieši par jaunajiem kociņiem, jo tiem ir plānāka miza. Būtu labi neaizmirst par bumbierēm, plūmēm, ķiršiem, jo miza plīst arī šiem augļu kokiem. Kaļķojamo šķīdumu, ar ko kaļķoji augļu kokus, var izmantot arī ogulājiem.

kalkosana (2)

Kad kaļķot?

Kaļķošanai nozīme ir tikai tad, ja tas ir darīts laicīgi. Tas ir, pirms pirmajiem intensīvajiem saules stariem. Vislabākais kaļķošanas laiks ir vēls rudens, bet vēl februārī būs ‘’ok’’. Ja kaļķosi rudenī, kad ir intensīvi nokrišņi, stumbri noskalosies. Nevajadzētu kaļķot arī vēlu pavasarī – martā, aprīlī. Šajā laikā bīstamākie apdegumi jau ir notikuši. Protams, nevajadzētu kaļķot arī tad, kad snieg slapjš sniegs, līst lietus, jo arī tad uzkrāsotais var noskaloties un stumbru aizsardzība būs neefektīva.

Kā un ar ko kaļķot?

Stumbru krāso visu no zemes līdz pirmajiem lielākajiem zariem. ‘’Pie rokas’’ jābūt nepieciešamajam inventāram: speciālajām grieznēm vai zāģim, kāpnēm, miglojamajiem aparātiem un pindzelēm, darba tērpam un aizsarglīdzekļiem. Noderīgi ir strādāt ar gumijas cimdiem – aukstumā neiekļūst mitrums, rokas nesalst, nesmērējas. Maisījumu var sagatavot pats, bet to var arī nopirkt (būvniecības un dārzkopības preču veikalos. Piemēram: DEPO, K- rauta utt.).

kalkosana

Es krāsoju ar lielu otu vai pindzeli, ar to var nokaļķot ātrāk. Bet bezvēja dienā tīrāks šis darbiņš būs, ja izmantosi miglojamos aparātus. Maziem dārziem nevajag liela tilpuma aparātus. Pietiek, ja var ieliet līdz 1,2 litriem šķīduma. Tikai tad jāskatās, lai maisījums ir pietiekami šķidrs un neaizķep aparāta sprauslas, tās atsevišķi nopirkt nevar J.

Kā pagatavot maisījumu mājās?

Kaļķa paciņu (parasti 1-2kg) izšķīdini nelielā daudzumā ūdens, kam vienmērīgi maisot pievieno lielā daudzumā ūdens izšķīdinātu vara vitriolu (parasti 300gr paciņa). Šķīdumam var pievienot nedaudz māla vai svaigus kūtsmēslus. Ar iegūto šķidruma daudzumu sanāk vesels spainis. Ja strādā rūpīgi, ar šo daudzumu pietiek aptuveni astoņām lielām ābelēm.

Bet atceries!

Vara vitriols ir kristāliska viela, kas bīstama videi un kaitīga, lai nepakļautu riskam sevi, mājiniekus un vidi, pirms lietošanas jāizlasa un jāizpilda instrukcijas prasības. Vara vitriols ir kaitīgs norijot, kairina acis un ādu. Sargā to no bērniem!

4

Nu ko, parūpēsimies, lai augļu kokiem skaisti ‘’uzvalciņi’’, lai tiem ziedētspēks un augļu prieks!

Uz tikšanos tepatās,

Vineta

Interesanti raksti :

 •   Vasaras puķes jau sals ‘’nokodis’’, ziemcietes jau būtu laiks nogriezt, pabarot ar rudens mēslojumu un likt gulēt. BET – kur tad ņemt ko ...

 •   Vasaras Saulgrieži sagaidīti, Jāņi nolīgoti, jāņu bērni aizbraukuši. Kas atliek? Jākārto māja, jāatvadās no svētku pušķojuma, greznojuma. ...

 •   Dāvanu saņemšanas un dāvināšanas prieks. Kā svētkos iepriecināt dārznieku, puķumīli vai vienkārši zaļi un ekoloģiski domājošos? Par to arī ...

 •   Pavasara un vasaras zemes darbi, saule un vējš nesaudzē dārznieku rokas – tas jādara pašiem! Vienmēr ir labi strādāt ar cimdiem, bet ja to ...

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 

Tags: , ,

Atbildes pavisam: 2

Man ir ko teikt »

 
 • Krika

  Tieši tas, kas vajadzīgs. Esam iesācēji dārza darbos.

   
   
   
 • Tad tik Drošu Dūšu uz priekšu – viss izdosies! Veiksmīgi!

   
   
   
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata