Ciemos pie Ziemeļvēja…

vejsDienas viena pēc otras rit saulainas un siltas – vasara vēl izpaužas savā krāšņumā, taču nenoliedzami jau dabā jūt arī rudens elpu.

Un, kā nu ne – nākošajā pirmdienā jau skanēs skolas zvans un pilna pasaule būs ar smaidīgiem, sapostiem bērniem, gladiolu un asteru pušķiem, pirmās skolas dienas biklumu un atkalredzēšanās prieku. Septembris.

Pagājušās brīvdienas kopā ar divām burvīgām Buduars.lv būtnēm Aiju un Vinetu, baudījām vienu no Latvijas gleznainākajām vietām – Vecpiebalgas pusē, kur skaistās lauku mājās saimnieko Vinetas ģimene. Bauda acīm un dvēselei, kad gribas katru mirkli izdzīvot, izgaršot un paturēt. Sarunas, smiekli un īsta dzīves svinēšana.

Svētdienas rītu, kad saule tikko modusies un virs ezera mutuļo caurspīdīgi tvaiku mākoņi,ezers kurš gan var atturēties un neiet izbaudīt šo mirkli? Es noteikti ne! Ievīstos lielajā dvielī un dipinu pa kalnu lejā. Rasa zālē auksta kā ledus un dursta pēdas kā ar mazām adatiņām. Bet sajūtas – ehzz .. pasakainas! Klusums smaržo un plūst cauri ķermenim. Apkārt nevienas dzīvas būtnes, ja nu vien kāda zivtele ezerā izmet kūleni. Nu, protams, ūdens spogulis ir tik vilinošs, vai nevajadzētu nopeldēties? Vajadzētu gan!

Jau pēc mirkļa kailais ķermenis gavilē aiz laimes – ūdens ir auksts un spirdzinošs, tas glāsta un kņudina, liek atmosties visām maņām, kas vēl bija snauduļojušas. Sajūtas, ka esi piedzimusi no jauna šajā svētdienas rītā.

Un, kurš gan šajā brīdī domā par auksto Ziemeļvēju, kas šorīt ik pa brīdim izskrien cauri pagalmam. Es ne, jo notiek taču dzīves baudīšana – katru sekundi un minūti.

Nu lūk, un pirmdiena atnāk ar jaunām un citādām sajūtām – kakls deg kā izplaucēts, deguns pil kā sabojājies ūdens krāns un, dzīves baudīšana prasa sākt rīkoties nekavējoties! Karsta priežu dzinumu un liepziedu tēja, pēdas silda vilnas zeķes un aroma lampiņā garo eikalipta ēteriskā eļļa. Un ienāk prātā doma, ka, ehzz, kā būtu noderējis uzēst kādu smiltsērkšķa ogu, kuras Vinetas dārzā rotājās košas, oranži dzelteniem ķekariem. Taču neesmu iedomājusies šo brīnumaino krūmu ar dziednieciskajām īpašībām iestādīt arī savā dārzā. Nu jau zinu pavisam noteikti, ka to izdarīšu.pret_saaukstesanos (2)

Un, bez visiem veiktajiem pasākumiem sevis glābšanā, palūkojos arī interneta ārēs, ko vēl varam darīt lietas labā, ja pienāk šāds brīdis – un tas agri vai vēlu, beidzoties vasarlaikam, pienāk gandrīz katrai no mums. Protams, atradu daudz vērtīgu padomu.

Padalīšos ar tiem, varbūt noder arī Tev!

Tiklīdz jūti, ka esi saaukstējusies:

 • Saberzē plaukstas un kāju pēdas ar ķiploku, uzvelc kājās vilnas zeķes (lai arī pa nakti tās guļot ir kājās) un silti sasedzies uz nakti, lai rokas ir zem segas.
 • Vari arī rokās ierīvēt ābolu etiķi uz nakti, iepriekš rokas apmēram 10 minūtes paturot karstā ūdenī.
 • Sasmērē pēdas ar siltu rīcineļļu un uzvelc vilnas zeķes. Lai uzlabotu terapeitisko efektu, sasildītajai rīcineļļai (2 ēdamkarotes) pievieno terpentīnu (1 ēdamkaroti) un saberzē ar šo maisījumu krūtis pirms gulētiešanas.
 • Ja sajūti kaklā nepatīkamu sajūtu, palīdz ļoti vienkāršs un, varētu pat likties, ka smieklīgs padoms – mēģini dziedāt! No sākuma būs grūti un nepatīkami, taču pamazām iepatiksies dziedāšana un sāpēs aizmirsīsies. Ar laiku slimības simptomi pazudīs.
 • Iedzer uz nakti divas tases karstas aveņu un liepziedu tējas ar citronu vai karstu pienu ar medu un mazliet dzeramās sodas( šo recepti ar sodu un pienu atceros no bērnības, kad bieži slimoju un tas bija pirmais līdzeklis pret saaukstēšanos). Pieliec pie pēdām sinepju plāksterus vai ieber vilnas zeķēs sauso sinepju pulveri un ej gulēt. Kad būsi kārtīgi izsvīdusi, tad no rīta jau jutīsies labāk.
 • Ļoti labi ir arī izkarsēt pirms miega kājas karstā ūdenī, kam pievienots sinepju pulveris, uzvilkt vilnas zeķes un silti sasegties. Ja nav temperatūras, vari iet arī vannā, kurai piebērts sinepju pulveris.

pret_saaukstesanos

Ja deguns brīdina par nepatikšanām:

Ja mājās ir ķiploks, tad var pagatavot ķiploku pilienus: sasmalcina 3 daivas ķiploka un sajauc ar 50 ml verdoša ūdens, patur divas stundas un tad vairākas reizes dienā pilina degunā.

Līdzīgi var rīkoties ar sīpolu. Sarīvē mazliet sīpolu un sajauc ar verdošu ūdeni. Uz vienu tējkaroti ūdens nepieciešams tikai 1 piliens sīpolu sulas. Šo šķīdumu pilina ik pēc divām stundām degunā.

Iekaisušam kaklam:

saaukstesanasĻoti labi, gandrīz pat obligāti, būtu skalot kaklu ar salvijas un kumelīšu novārījumu, jo šīs zālītes iznīcina baktērijas. Liek 1 ēdamkaroti augu uz tasi verdoša ūdens un ļauj tam 15 – 20 minūtes ievilkties, skalo kaklu 4 -5 reizes dienā.

Var atšķaidīt glāzē ūdens 3 tējkarotes ābolu etiķa un 2 tējkarotes medus. Šādi skalo kaklu vismaz 3 reizes dienā un pirms katras skalošanas taisa jaunu šķīdumu.

Atceros arī recepti, ko pati esmu gatavojusi un tā ārstējusi arī bērnus. Ja ir pieejams rutks, izgrebj tam vidu un ielej iekšā medu, ļauj ievilkties vairākas stundas. Ēd pa karotei medu, kas ir sajaucies ar rutka sulu. Lieliski palīdz pret klepu.

Un tā varētu rakstīt un rakstīt, jo vēl ir ļoti daudz veidu kā ārstēties ar dažādām citādām metodēm. Bez šīm vienkāršajām receptēm ir bezgala daudz citu un par tām varbūt parunāsim vēl kādu citu reizi, taču varbūt kas noderēs arī šoreiz.

Jācer gan, ka esi sasmēlusies vasaras sauli, uzņēmusi vitamīnus no ogām un dārzeņiem un par slimošanu i ne domas nav prātā. Tā biju noskaņota arī es, taču izrādās – Visumam ir savi plāni, kas šad un tad nesakrīt ar manējiem. Tāpēc, nekad nav par skādi būt gatavai kādai negaidītai situācijai – kaut vai salasot zālītes kādai tējai vai iepērkot tirgū pa ķiploku galviņai. Un, vai ievēroji, ka_arstet_saaukstesanosgandrīz visur tiek minētas siltas vilnas zeķes! Ja pati neesi čakla rokdarbniece, tad mamma vai vecmāmiņa droši vien tās ir sarūpējusi, lai pietiktu tev ar.

Bet zini, es vienalga dzīvoju siltās atmiņās un sajūtās par šīm brīnišķīgajām brīvdienām, par šo māju saimnieku sirds siltumu, domās sarunājos ar ezeru un sajūtu rasas veldzi zem kājām atkal un atkal. Un, protams – sveicieni Ziemeļvējam! Gan jau viņš zināja ko dara.

Uz tikšanos tepatās,

Sarmīte

Interesanti raksti :

 • Dārzā darbu pašlaik tik daudz, ka nevar paspēt visus apdarīt : Mulčē; Veido savu viršu dobi; Ieziemo ūdensaugus; Gatavo smilts ...

 • Veci ļaudis saka, ka ragavas taisa vasarā, bet ratus ziemā. Un tā ir balta patiesība! Arī gatavošanās nākamajam pavasarim notiek jau tagad, pašlai ...

 • No rudens košuma žilbst acis. Viss tik krāsains, bagātīgs un piesātināts, bet es pastāstīšu kā ierīkot...BALTU DOBI. Baltā ir krāsu krāsa. Baltā ...

 • Visi dārzu un puķu mīļotāji zina – laistīšanai vislabākais ir lietus ūdens. Tas gan līstot uz zemi, nedaudz savāc gaisā esošos putekļus, īpaši, ka ...

 • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

 

Tags: , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
 • Pievieno savu atbildi
   
  Your gravatar
  Es
   
   
   

   
   
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata