Brūklenes ziemā

bruklenesBrūklenes ir ne tikai garšīgas, bet arī vērtīgas un veselīgas. Esam tās lasījušas vai joprojām lasām litriem un pat spaiņiem. No seniem laikiem zināms, ka tas ir vērtīgs augs un vērtība ir gan ogām, gan auga lapām. To visu  mēs it kā zinām un nojaušam, bet vai mēs zinām arī to kāpēc tās ir tādas un kā un kādos nolūkos  tās vēl var pielietot?

Dikti liela zinātāja arī es neesmu,  tieši tāpēc es apkopoju internetā atrasto informāciju, padalos tajā ar tevi un, noteikti, šo to no tā pielietošu šoziem arī pati Smaidiņš.

Mēs jau nojaušam, ka brūklenes ir ļoti bagāta vitamīnu krātuve un ja nākas uzskaitīt, tad izrādās tajās ir: A,B,C , E vitamīni, dzelzs, magnijs, fosfors, kālijs, mangāns, kalcijs, pektīns, miecvielas, karotīns – kā redzams, šīs ogas ir ne tikai skaistas un garšīgas, bet arī  ļoti vērtīgas.

Runājot par medicīnisko brūkleņu pielietojumu, tad, izrādās, labāk esot lietot brūkleņu lapas.  Tajās ir miecvielas ( arī tanīns ) un dažādas skābes. Tautas medicīnā par brūklenēm ir stāstīts daudz. To pielietoja un joprojām pielieto plaušu karsoņa, dizentērijas, gastrīta, sāļu nogulsnējumu, dzeltenās kaites, kuņģa  audzēju, diabēta, reimatisma, hipertonijas, tuberkulozes un neirastēnijas gadījumos. Turklāt, brūkleņu lapas esot pierādījušas sevi kā labs rētu dziedinātājs un arī tonizējošs līdzeklis. Bez tam, tas esot labs antiseptiķis, kas veiksmīgi cīnās pat ar trihomonozi. Diabēta gadījumos iesaka lietot svaigas ogas: 200-300 gramus ogu dienā.

Apbrīnojami, bet brūkleņu lapas lasa pēc sniega nokušanas, pirms brūklenēm parādās pumpuri.

Brūkleņu lapu novārījumu pagatavo sekojoši: 2 ēdamkarotes lapu sasmalcina, izber emaljētā traukā un pārlej ar glāzi verdoša ūdens. Tad šo novārījumu liek ūdens peldē un silda 30 minūtes. Noņem nost un ļauj ievilkties vēl 10 min.bruklenes -1 Izkāš. Iegūto novārījumu jāatšķaida ar vienu glāzi novārīta ūdens.

Šo novārījumu pielieto enurēzes gadījumos, atšķaidot to ar asinszāles novārījumu. Ja ir izsitumu tīfs, kad gatavo šo brūkleņu novārījumu, pievieno mellenes. Brūkleņu novārījumu lieto arī kā tonizējošu un sāpju remdējošu līdzekli masalu, malārijas, diabēta gadījumos.

Artrīta, reimatisma gadījumos un,ja ir akmeņi, tiek rekomendēts lietot brūkleņu lapu uzlējumu:
100 gramus brūkleņu lapu smalki sagriež, pārlej ar 2,5 litriem verdoša ūdens un 2 stundas vāra uz lēnas uguns, izkāš. Atdzesē un pievieno vienu glāzi šņabja. To visu liek ūdens peldē un tur 15 min.
Uzmanību! Šo iegūto šķidrumu nekādā gadījumā nedrīkst vārīt! Ārstēšana notiek pusgada garumā, lietojot pusglāzi 3x dienā pirms ēšanas. Uzlabojumi parādās pēc tam, kad urīnā pamanāmas nogulsnes.

Bērniem, savukārt, vairāk garšos un noderēs morss un kompots. Pāris karotes ogu pārlej ar litru verdoša ūdens, pēc garšas pievieno medu un nokāš. To iesaka dot bērniem kā palīglīdzekli gripas un saaukstēšanās gadījumos. Šāds morss ļoti labi noder avitaminozes gadījumos. Protams, ka to lietot var arī pieaugušie, bet jāzina,ka brūklenēm ir tendence pazemināt asins spiedienu. Tāpēc, ja asins spiediens jau tāpat ir zems, morss jālieto ļoti uzmanīgi.

Vēl noderīga tēja saaukstēšanās gadījumos ir sekojoša: brūkleņu un zemeņu krūmiņus sasmalcina un pārlej ar 2 glāzēm verdoša ūdens un šo uzlējumu notur 30 minūtes. Izkāš. Dzert var kā tēju, pievienojot medu. Šāda tēja noder vecuma enurēzes un saaukstēšanās gadījumos.

bruklenu teja-5Ziemas beigās visai ģimenei lieti noderēs vitaminizēta tēja, ko pagatavo sekojoši: ņem 2 ēdamkarotes brūkleņu ogas, 3 ēdamkarotes nātru lapas un 3 ēdamkarotes kaltētu mežrožu augļu. To visu sasmalcini blenderī. Samaisi. Iegūto masu pārlej ar 1 litru verdoša ūdens. Noturi pāris stundas. Dzer kā parastu tēju, protams, pēc garšas pievienojot medu.

Neskatoties uz to, ka brūklenes ir ļoti veselīgas gan kā ogas, gan kā lapas, ir arī gadījumi ,kad tās nerekomendē – un tas ir gadījumos, kad ir kuņģa čūla un divpadsmitpirkstu zarnas  čūla. Ārsta konsultācija ir nepieciešama arī tad, ja ir gastrīts vai nieru iekaisums.

Uz tikšanos tepatās,

Aija

Interesanti raksti :

  • Ingvers ir labs palīgs cīņā ar saaukstēšanās simptomiem. Ingvera tēja nu jau ir pazīstama gandrīz katrā mājā – citā tā ir iecienīta vairāk, citā m ...

  • Vasarā mums vairāk tīk dzert aukstus dzērienus, toties vēsajos un aukstajos gada laikos priekšroku dodam siltai tējai. Kā šo iecienīto dzērienu p ...

  • Šodiena ir tā diena, kas pieder mums, kad vēlos no sirds sveikt mūs visas kopā un katru atsevišķi! Gan māmiņas, gan vecmāmiņas, gan tās, kurām ...

  • Gribas mums to vai ne, bet ziema bieži vien atnāk ne tikai ar baltu sniegu un ziemas izklaides priekiem. Varbūt ne tavā mājā, bet kādā citā, ir si ...

  • Šis vienkāršais un ļoti vērtīgais augs parādījās Krievijā XX gadsimta sākumā, pateicoties Mičurinam. Tas bija viņš, kas pasūtīja retās aroniju sēk ...

 

Tags: , , , , , , , , , ,

Ko citi saka:

Esi pirmais un pasaki kaut ko!
  • Pievieno savu atbildi
     
    Your gravatar
    Es
     
     
     

     
     
 
Saņem bezmaksas e-grāmatu "5 Stila Kļūdas" un iknedēļas jaunumus!

Saņemt e-grāmatu >>>>

Bezmaksas e-gramata